Rüsvetten 4 Yil 2 Ay Hapis Cezasi Alan Eski Daire Baskanina 'Yalan Mal Beyani' Davasi

Samsun’da ’rüsvet aldigi’ iddiasiyla 4 yil 2 ay hapis cezasina çarptirilan eski daire baskani hakkinda bu kez de ’yalan mal beyaninda bulundugu’ gerekçesiyle dava açildi.

Rüsvetten 4 Yil 2 Ay Hapis Cezasi Alan Eski Daire Baskanina 'Yalan Mal Beyani' Davasi
Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Mustafa Demir’in 28 Eylül 2020 tarihinde Samsun Cumhuriyet Savciligina yaptigi ihbar sonucu Il Emniyet Müdürlügü Kaçakçilik ve Organize Suçlarla Mücadele Sube Müdürlügü ekipleri tarafindan çalisma baslatildi. Yapilan teknik ve fiziki takipler sonucu iddiaya göre, dönemin Büyüksehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Baskani Bahattin K.’nin çay paketleri içinde müteahhit Y.T.’den rüsvet aldigi, ailesi ile Rize Ikizdere’deki bir termal otelde konakladigi ve 5 bin 977 lira faturayi da müteahhit Y.T.’ye ait sirketin ödedigi tespit edildi. KOM Sube Müdürlügü ekipleri yaptiklari takip sonucu Bahattin K.’nin aracinda çay paketi altina gizlenmis zarf içinde 30 bin lira para ele geçirdi. Bahattin K.’nin telefonla görüstügü Y.T.’den çok daha fazla para istedigi belirlendi. Polis, rüsvet olayinin paralarin farkli tarihlerde çay paketi içine gizlenerek Y.T. tarafindan Bahattin K.’nin aracina birakilip rüsvet alisverisinin bu sekilde devam ettigini, sahislarin suçtan kurtulmak için böyle yola basvurduklarini ortaya çikardi.

KOM Sube Müdürlügü ekiplerinin operasyona sonucu Bahattin K. ‘rüsvet almak’ suçundan, müteahhit Y.T. ise ‘rüsvet vermek’ suçundan 22 Aralik 2020 tarihinde tutuklanarak Samsun Kapali Cezaevine gönderildi.

Müteahhit Y.T.’nin avukati Ata Giritli, Samsun Cumhuriyet Savciligi’na müvekkilinin yeniden ifadesinin alinmasi için basvuruda bulundu. Savcinin talimatiyla 14 Ocak 2021 günü tutuklu bulundugu Samsun Kapali Cezaevi’nden Samsun Adliyesi’ne getirilen müteahhit Y.T., savciya ifade verdikten sonra tahliye talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza sevk edildi. Nöbetçi mahkeme Y.T.’nin tahliyesine karar verdi.

Cezaevinde tutuklu bulunan Bahattin K. ile tutuksuz olan müteahhit Y.T. hakkinda Samsun Cumhuriyet Bassavciliginca iddianame hazirlandi. Savci, Bahattin K. ile Y.T.’nin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 252/ 1-2 maddesi geregi 4 yildan 12 yila kadar hapis cezasi istemiyle dava açti. Söz konusu davanin 20 Ekim 2021 tarihindeki ikinci ve son durusmasi Samsun 1. Agir Ceza Mahkemesi’nde görüldü ve mahkeme Bahattin K.’yi "rüsvet almak", Y.T.’yi ise "rüsvet vermek" suçundan 4 yil 2’ser ay hapis cezasina çarptirdi. Bahattin K.’nin tahliyesine karar verdi.

Yalan mal beyani davasi

Samsun Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan Bahattin K.’nin ’yalan mal beyaninda bulundugu, bazi mallarini sakladigi’ gerekçesiyle hakkinda dava açildi. Bahattin K.’nin Samsun 1. Agir Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargilanmasina baslandi. Davanin ikinci durusmasi bugün görüldü.

Mahkeme, Bahattin K.’nin mal varligiyla ilgili "kazandigi parayla mevcut servetinin elde edilip edilmeyeceginin belirlenmesi için 3 kisilik bilirkisi ekibinin tespit yapmasina" karar verdi. Bahattin K. söz konusu mal varligini kazandigi parayla aldigini savundu. Durusma 1 Haziran’a ertelendi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI