Hulusi Akar: Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi

Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe-Kilit operasyonuyla 506 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve 302 kilometrelik Irak sınırının güvenli hale getirildiğini açıkladı.

Hulusi Akar: Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi
Hulusi Akar: Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit operasyonunda belli bir aşamaya gelindiğini belirterek, 'Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi. Yıllardan beri orada yerleşmiş teröristlerin mağaralarına girildi. İnleri, mağaraları, sığınakları teröristlerin başlarına yıkıldı. Pençe Kilit operasyonuyla birlikte de Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi. Pençe Kilit operasyonunda şu ana kadar 506 terörist etkisiz hale getirildi' dedi.

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Akar, Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Akar, NATO'nun Deniz Kuvvetleri komutasının 1 yıllığına İngiltere'den Türkiye'ye geçmesinin ardından yapılacak faaliyetlere ilişkin, 'Planlı faaliyetlerin komutası gerçekleştirilecek. Herhangi sıcak bir durum söz konusu değil' ifadelerini kullandı.

'NATO KAPSAMINDA TEMASLARIMIZ OLDU'

Londra'ya gerçekleştirdiği ziyarette, Type-23 firkateynlerinin alınmasına yönelik anlaşmaya varıldığı iddiaları sorulan Akar, 'Somutlaşmış, kesinleşmiş bir şey söz konusu değil. Bizim İngiltere Savunma Bakanı Sayın Wallace ile ikili ilişkiler, NATO kapsamında temaslarımız var. Son Londra ziyaretimiz de bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz bir ziyaretti' yanıtını verdi. Akar, askeri eğitim, iş birliği, tatbikatlar ve savunma sanayii konularında aralarında ABD, Almanya, Fransa, İtalya olmak üzere birçok ülke ile görüşmelerinin olduğunu belirterek İngiltere'deki temaslarının da bunlardan biri olduğunu açıkladı.

KESİNLEŞMİŞ BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL

NATO'nun Deniz Kuvvetleri komutasının bir yıl süreyle İngiltere'den Türkiye'ye geçtiğini belirterek yapılacak faaliyetlere ilişkin Akar, 'Planlı faaliyetlerin komutası gerçekleştirilecek. Herhangi sıcak bir durum söz konusu değil' yanıtını verdi. Londra'ya gerçekleştirdiği ziyarette 'Type-23 firkateynlerinin alınmasına yönelik anlaşmaya varıldığına' ilişkin haberleri hatırlatması üzerine Akar, 'Somutlaşmış, kesinleşmiş bir şey söz konusu değil.İngiltere Savunma Bakanı Sayın Wallace ile ikili ilişkiler, NATO kapsamında temaslarımız var. Son Londra ziyaretimiz de bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz bir ziyaretti' diye konuştu.Akar, askeri eğitim iş birliği, tatbikatlar ve savunma sanayii konularında aralarında ABD, Almanya, Fransa, İtalya olmak üzere birçok ülke ile görüşmelerinin olduğunu belirterek, İngiltere'deki temaslarının da bunlardan biri olduğunu söyledi.

TEK YAPTIĞIMIZ ÜLKEMİZİN SAVUNMASI

Irak'ın kuzeyinde Zap bölgesindeki terör hedeflerine yönelik devam eden Pençe Kilit operasyonundaki son durumu anlatan Akar, Türkiye'nin başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularının sınırlarına, egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu belirtti.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Akar, 'Bizim tek yaptığımız şey ülkemizin, milletimizin savunması ve güvenliği. Bunun için çalışıyor, yapılması gereken ne varsa yapıyoruz' ifadelerini kullandı.

506 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Terörle mücadelenin kararlılıkla artan bir tempoda, taarruzi bir ruhla devam ettiğini belirten Akar, şöyle devam etti: 'Pençe Kilit operasyonunda belli bir aşamaya gelindi. Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi. Yıllardan beri orada yerleşmiş teröristlerin mağaralarına girildi. İnleri, mağaraları, sığınakları teröristlerin başlarına yıkıldı. Pençe Kilit operasyonuyla birlikte de Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi. Pençe Kilit operasyonunda şu ana kadar 506 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon kapsamında teröristler tarafından kullanılan 600'e yakın mağara, sığınak ile 2 binden fazla mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi. Mehmetçik operasyonda teröristlere ait 1174 silah ile 533 bin 275 mühimmat ele geçirdi.'

'IRAK SINIRI GÜVENLİ HALE GETİRİLDİ'

Bakan Akar, Türkiye'nin başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularının sınırlarına, egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) operasyonlarındaki tek hedefin teröristler olduğunu vurguladı. Terörle mücadelenin kararlılıkla, artan bir tempoda, taarruzi bir ruhla devam ettiğini kaydeden Akar, ''Pençe-Kilit Operasyonu'nda belli bir aşamaya gelindi. Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi. Yıllardan beri orada yerleşmiş teröristlerin mağaralarına girildi. İnleri, mağaraları, sığınakları teröristlerin başlarına yıkıldı. Pençe-Kilit Operasyonu'yla birlikte de Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi. Pençe-Kilit Operasyonu'nda şu ana kadar 506 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon kapsamında teröristler tarafından kullanılan 600'e yakın mağara, sığınak ile 2 binden fazla mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi. Mehmetçik operasyonda teröristlere ait 1174 silah ile 533 bin 275 mühimmat ele geçirdi' diye konuştu.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI