Biga Peynir Tatlisi Cografi Isaret Tescilini Aldi

Çanakkale’nin Biga ilçesinde, Biga Peynir Tatlisi Tescilli Cografi Isaret-Mahreç Isareti Cografi Isaret basvurusu kabul edildi.

Biga Peynir Tatlisi Cografi Isaret Tescilini Aldi
Biga Ticaret ve Sanayi Odasi (Biga TSO) tarafindan Subat 2022’de yapilan basvuru uzun degerlendirme sürecinin ardindan kabul edildi ve Biga Peynir Tatlisi Mahreç Isareti tescil edildi. Böylece “Biga Peynir Tatlisi” adi, üretim yeri ve üretim metodu koruma altina alinmis oldu.

Biga Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Sadan Dogan, Biga Peynir Tatlisi cografi isaret tescilinin yapilmasindan duydugu memnuniyeti dile getirerek, “Biga Peynir Tatlisi mahreç isaretinin tescili ilçemizin en önemli gastronomi ve ekonomik degerlerinden olan peynir tatlimizin markalasmasi ve korunmasi açisindan çok büyük önem arz ediyor. Cografi isaret tescili, bu lezzetin ilelebet korunmasini saglayacak ve Biga Peynir Tatlisi’nin ulusal ve uluslararasi pazarlarda daha kolay yayginlasmasini, üreticilerimizin elde edecegi kazancin artmasini da saglayacak. Biga Peynir Tatlisi’nin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafindan tescillenmesiyle birlikte bölgemizle adeta özdeslesen bu ürünümüzün ulusal boyutta güçlü bir marka olacagina inaniyoruz. Odamizca gerçeklestirilen tüm bu çalismalarla hedefimiz, Bigamizin degerlerini korumak, tanitmak ve markalastirmaktir. Cografi Isaretler, ürünün korunmasinin yani sira, ürüne dinamik pazarlama gücü katmakta, tarimsal çesitliligi arttirmakta, kirsal kalkinmaya katki saglamaktadir. Böylelikle geleneksel ürünler aslina uygun bir sekilde sonraki nesillere de ulastirilmaktadir. Niteliklerini kaybetmeden ürünlerin sürdürülebilirligi de saglanmaktadir. Ayrica bu ürünlerin taklitlerine karsi korunabilmesi, haksiz rekabetle karsi karsiya kalmamasi için koruma altina alinma noktasinda da Cografi Isaret büyük önem tasimaktadir. “Cografi Isaret” ibaresi tasiyan ürünleri üreten isletmeler, bu isareti ürünlerinin ambalajlarinda kullandiklarinda tüketici açisindan da güven ve kaliteyi ifade etmis olmaktadir. Tüm bu faydalar göz önünde bulunduruldugunda hem ülkemizdeki hem de kentimizdeki yerel degerlere sahip çikilmasi adina ürünlerin tescillenmesi çalismalarina özel önem verilmesi gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte cografi isaret tescilinin avantajlarindan faydalanmak ve marka degerimizi gelistirme için üreticilerimizle ortak çalismalari artiracagiz. Biga’nin tanitimina ve ekonomisine katki saglayacak Biga Peynir Tatlisi Cografi Isaret Tescili ilçemize ve üyelerimize hayirli olsun. Cografi isaret basvuru sürecinde emekleri geçen ÇOMÜ Gida Mühendisligi bölümünden Prof. Dr. Yonca Yüceer’e, çalisma arkadaslarima ve basvurunun her asamasinda bizlere destek olan paydaslarimiza ayrica tesekkür ediyorum. Su anda Çanakkale’den onbir ürün cografi isaretle tescillenmis durumda ancak bu sayinin yakin zamanda artacagini düsünüyorum. Biga Pirinci ve Biga Isikeli Nohut Kahvesi gibi basvurular tescil edilmeyi bekliyor. Bunlarin da tescillenmesiyle ilimiz ve ilçemiz gastronomisi, ekonomisi ve tanitimi açisindan yeni bir döneme girmis olacagiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI