Akademisyenler, Edirne Sarayi Yerleskesinde Kalan Kirkpinar Er Meydani'nin Baska Yere Tasinmasini Istiyor

Milli Saraylar Baskanligi tarafindan ihya edilecek Edirne Sarayi için degerlendirmelerde bulunan akademisyenler, ayni alanda yerleske içerisinde bulunan Kirkpinar Yagli Güresleri’nin yapildigi er meydaninin baska bir yere tasinmasi gerektigini belirtti.

Akademisyenler, Edirne Sarayi Yerleskesinde Kalan Kirkpinar Er Meydani'nin Baska Yere Tasinmasini Istiyor
Temeli Sultan 2. Murad döneminde atilan ve uzun yillar Osmanli Imparatorlugu padisahlarina ev sahipligi yapan kayip Edirne Sarayi’nin (Saray-i Cedide-i Amire) Milli Saraylar Baskanligi tarafindan ihya edilecek olmasiyla, yerleske içerisinde yer alan Kirkpinar Yagli Güresleri’nin yapildigi er meydani hakkinda konusan akademisyenler, güresler için baska bir alan yapilmasi gerektigini savundu.

Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtisoglu, bölgede sarayin kazisi yapildigi zaman kesinlikle sarayin temel izlerine ulasilacagini ifade etti.

Doç. Dr. Kurtisoglu, "Sarayiçi Er Meydani’nin, Edirne Sarayi’nin ihyasindan dolayi baska bir alana tasinmasi gerekiyor. Sarayiçi Er Meydani’nin bulundugu Hasbahçe olarak nitelendirilen alan, içerisinde pek çok arkeolojik veri barindiriyor. Bunlardan Av Köskü ayakta. Digerlerinin de kazisi yapildigi zaman kesinlikle temel izlerine ulasilacaktir. Hasbahçe dogal bir orman alani degil. Saraya bagli insa edilerek olusturulmus bir orman sahasi. Padisahlarin hem av için hem dinlenme için yogun olarak kullandiklari, içerisinde endemik bitkiler olan bir alandir. Kirkpinar Yagli Güresleri’nin, Türk kültürünün çok önemli bir parçasidir.

Kirkpinar’in hak ettigi degerdeki stadyumun saray içinde olmamasi gerekiyor. O alan sit alani oldugu için oraya yeniden bir insa da söz konusu olamayacagindan Kirkpinar güreslerine yakisir vaziyette baska bir alana tasinmasi, yilin 365 günü kullanilabilecek, içerisinde genis spor tesislerinin bulundugu, hatta uluslararasi bir spor okulunu da barindiran daha modern, daha güzel, Kirkpinar güreslerine yakisir tarzda bir stadyumun baska bir alana insa edilmesi gerekir. Kirkpinar Er Meydani’nin hemen yakininda Iftar Köskü ve Bostanci Ocagi Kasri bulunuyor, kazi yapildiginda bu ikisinin temellerine ulasilacak. Alanin sarayi bütünleyen bir unsur oldugunu unutmamakta fayda var" dedi.



"Hasbahçe’deki kösk ve kasirlarin yerlerinin belgelerden büyük ölçüde biliniyor"

Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Ögretim Üyesi Dr. Yavuz Güner, "Kirkpinar Er Meydani’nin baska bir noktaya tasinmasini kazi ekibi olarak uzun süredir dile getiriyoruz. Kirkpinar Yagli Güresleri’nin Edirne Yeni Sarayi gibi önemli bir kültürel unsurdur. Sunu unutmamak gerekir. Kirkpinar, UNESCO tarafindan Insanligin Somut Olmayan Kültürel Mirasi Listesi’ne alindi. Aslinda Kirkpinar bir kavramsal olus halidir. Yani fiziksel alan üzerinden onu tanimlamanin mümkün degil aslinda. Yani pehlivanlik kavraminin korunmasi böyle sarilip sarmalanmasi esastir. Dolayisiyla bugün Hasbahçe’de yapiliyor olmasi aslinda Cumhuriyet’in ilk yillarinda Kirkpinar alaninin tarihte sözü edilen Kirkpinar alanindan sinir disinda kalmasiyla ilintili bir hadisedir. Hasbahçe’deki kösk ve kasirlarin yerlerinin belgelerden büyük ölçüde biliniyor. Hasbahçe ile ilgili su gerçegi unutmamak gerekir. Hasbahçe, tirnak içinde dogal ama o dogalligin insa edildigini, yapili çevre oldugunu, saraya ait, padisaha ait bir bahçe olarak tasarlandigini unutmamak gerekir. Dolayisiyla onun altindan hiçbir arkeolojik varlik çikmasa dahi kavramsal olarak o adanin saraya dahil edilmis bir yapili çevre oldugunu, bu anlamda sarayi bütünleyen bir unsur oldugunu unutmamak lazim" seklinde konustu.



"Tunca Nehri, Edirne Saray kazilarini ikiye bölüyor"

Trakya Üniversitesi Egitim Fakültesi Ögretim Üyesi Dr. Veysi Akin da Tunca Nehri’nin Sarayiçi’ndeki kazi alanini ikiye böldügünü ifade ederek, "Buradaki stadyumun kaldirilmasi meselesi sadece bugünün gündemi degil. Nehrin akis yönünün sag tarafinda kazi çalismalari yapilirken, ada içerisinde Tavuk Ormani’nin ve Hasbahçe’nin bulundugu alanda, Kirkpinar Er Meydani olarak bilinen stadyum nedeniyle herhangi bir çalisma yapilamadi. Buradaki stadyumun kaldirilmasi meselesi sadece bugünün gündemi degil. Geçmiste de sosyal medyada tartisildi. Bunlarin üzerine akademisyenler de muhtelif görüslerini sundular" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI