9 Bin Yil Öncesine Ait Yasam Izleri Bulundugu Alanin 'Arkeopark' Olmasi Isteniyor

Bilecik’te 9 bin yil öncesine ait yasam izleri bulundugu alanda kurtarma çalismalari sona ererken, ’Arkeopark’ olmasi için çalisma baslatilan alanda bakimsizliktan otlar bitti. Bilecikliler bu alanin ’Arkeopark’ olmasini, çalismalarin bir an önce devam etmesini istediler.

9 Bin Yil Öncesine Ait Yasam Izleri Bulundugu Alanin 'Arkeopark' Olmasi Isteniyor
Bahçelievler Mahallesi´nde yasayan bir kisi, bos arazide gördügü seramik parçalarini Arkeoloji Müzesi’ne bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanligi ve Bilecik Belediyesi’nce imzalanan protokolle Valilik ve Bilecik Seyh Edebali Üniversitesi (BSEÜ) Rektörlügü´nün destegiyle Bahçelievler Yerlesmesi’nde 2019 yilinda baslatilan kazi çalismalarinda geçtigimiz ay ’Neolitik Kurtarma Kazisi’ sona erdi. Bölgede 8 bin 500 yillik insan iskeleti, 9 bin yil öncesine ait oldugu tespit edilen oval evler ve ilk seramik örnekleri gün yüzüne çikarildi. Kazi çalismalarinda son olarak 9 bin yil öncesine ait bir hayvan figürünün üzerinde objeyi yapan ustanin parmak izine rastlandi. Bati Anadolu’daki ilk yerlesim yerlerinden biri oldugu söylenen yer, musamba örtüleri ile kapanarak terk edildi.

Arkeopark’ olmasi için girisimlerde bulunuldu

Bilecik Belediyesi kazi çalismalari sirasinda sponsor olurken, 550 bin liraya yakin para harcadi. Burada çalisan ögrencilerin dâhil sigortalarini ve paralarini Bilecik Belediyesi tarafindan ödenirken, belediye kazi çalismalari sonrasi buranin ’Arkeopark’ olmasi için girisimler baslatti. Bu girisimler sonuçsuz kalinca 9 bin yil insanlarin yasadigi, ilk tarimin yapildigi alanda otlar bitti. Alandaki, ’Kazi alanina girmek tehlikeli ve yasaktir’ tabelasinin yerlerde gezmesi vatandaslar tepkilerine neden oldu.

Öte yandan bölgede çalisan arkeologlar, burada mezar alanlari ve evlerin oldugunu, koruma altina alinmasi gerektigini belirttiler.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.