TMO Genel Müdürü Güldal Açiklamasi 'Findigin Tamamini Almak Için Hazirlandik'

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Üreticimizin bize getirecegi tüm findigi depolarimiza almak için hazirligimizi yapmis durumdayiz” dedi.

TMO Genel Müdürü Güldal Açiklamasi 'Findigin Tamamini Almak Için Hazirlandik'
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Giresun 1. Organize Sanayi Bölgesindeki findik alim merkezini ziyaret ederek, 22 Agustos tarihinde baslayan 2022 yili findik alim sürecinin yogun bir sekilde devam ettigini söyledi.

Günlük 3 bin 500 civarinda randevu verildigini belirten Güldal, 2 bin 500 ton civarinda findik alimi yapildigini ifade etti.

Güldal, Giresun’da bu rakamin günlük 450 ile 500 ton civarinda oldugunu dile getirdi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan Giresun kalite için 53 lira, levant kalite için 52 lira ve sivri kalite için 51 lira findik fiyatinin açiklandigini belirten Güldal, findik bölgelerinde 50 findik alim noktasi hazirlandigini söyledi.TMO’nun 31 Aralik tarihine kadar kriterlere uygun sekilde findik alimina devam edecegini söyleyen Güldal, su ifadeleri kullandi:

“Sahadaki gözlemlerimize göre Toprak Mahsulleri Ofisine büyük bir tercih var. Bu anlamda üreticilerimize tesekkür ediyoruz. 31 Aralik 2022 tarihine kadar TMO alimi sürdürecek ve hizli bir sekilde alacaktir. Mümkün oldugu kadar en fazla findigi stoklarina çekecektir. Burada amacimiz öncelikle üreticinin findiginin degerini maksimum seviyede kazanmasidir. Bu anlamda verilen fiyatlar üreticilerimiz tarafindan memnuniyetle karsilanmakta ve TMO tercih edilmektedir.”

Findik alimlarinin haftanin 6 günü devam ettigi belirten Güldal, “Bizim randevu sistemine sadik olarak planladigimiz sekilde ve kriterlerimize uygun sekilde findiklar gelmesi halinde hiçbir üreticimizi geri çevirmeyecegiz. Bu anlamda dün talimat verdik. Randimandan dolayi yüzde 40’in altinda olan üreticilerimiz bir kere daha findigi ayiklayip bize getirme imkanina sahip oldular. Malum rutubet orani yüzde 6’ydi, 6,5’e çikardik. Çürük, çatlak ve kirik oranlarini üreticilerimize sürekli anlattik. Findik alim bölgelerinde yogun bir sekilde faaliyetlerimiz haftanin 6 günü günde en az 12 saat çalismak kaydiyla devam ediyor. Randevular açik, alimlar hizli ve personelimiz hazir. TMO tüm hazirliklarini yapmis vaziyette. Üreticinin yaninda olmaya devam edecegiz” diye konustu.

TMO olarak findik alim miktari konusunda hedef koymadiklarini dile getiren Güldal, “Biz herhangi bir hedef koymuyoruz. Biraz önce belirttigim gibi bize arz edilen findigin tamamini almak için hazirligimizi yaptik. Onun için çok sayida depo kiraladik. Bu sene önceki yillara göre daha fazla depo kiraladik. Alim noktalarimizi ve personel sayimizi artirdik. Ihtiyaç olmasi halinde yeni depolari görevlendirebiliyoruz. Haliyle böyle bir sinir koymuyoruz. Üreticimizin bize getirecegi tüm findigi depolarimiza almak için tüm hazirligimizi yapmis durumdayiz” seklinde konustu.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, daha sonra il merkezindeki TMO Ürün Satis Noktasinin açilisini gerçeklestirdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.