Bakan Bozdag Açiklamasi 'NATO Mutabakati Çerçevesinde FETÖ Ve PKK Üyelerini Türkiye'ye Iade Etmelerini Bekliyoruz'

Adalet Bakani Bekir Bozdag, "Isveç ve Finlandiya’nin NATO mutabakati çerçevesinde FETÖ ve PKK üyelerini Türkiye’ye iade etmelerini bekliyoruz. Bizim iadesini istedigimiz kisiler ülkemizde hakkinda sorusturma ve kovusturma olan kisilerdir. Iadesini istedigimiz kisilerin Isveç ve Finlandiya’dan ayrilip ayrilmadigi konusunda bize bilgi verilmedi’’ dedi.

Adalet Bakani Bekir Bozdag, Cumhurbaskanligi Külliyesi’nde, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan baskanliginda gerçeklestirilen Kabine Toplantisinin ardindan gazetecilerin sorularini cevapladi. Isveç ve Finlandiya’dan iadeler konusu ile ilgili görüsmelerin devam ettigini kaydeden Bozdag, "Isveç ve Finlandiya’nin NATO mutabakati çerçevesinde FETÖ ve PKK üyelerini Türkiye’ye iade etmelerini bekliyoruz. 5-6 Ekim tarihleri arasinda Isveç Adalet Bakanligi’ndan bir heyet ülkemize gelecek. Bizim bakanlik bürokratlarimiz ile iadeler konusunda görüsmeler gerçeklestirilecek. Teknik düzeyde görüsmeler gerçeklestirilecek Izleme Komitesi çerçevesinde. Disisleri Bakanligi’ndan bir heyetinde görüsmeler yapmak üzere Finlandiya’ya gidecegini biliyorum’’ dedi.

Bozdag, Türkiye’nin PKK ve FETÖ , DHKP-C basta olmak üzere teröristleri iade kararlari vermelerini bekledigini belirterek, "Bizim iadesini istedigimiz kisiler ülkemizde hakkinda sorusturma ve kovusturma olan kisilerdir. Iadesini istedigimiz kisilerin Isveç ve Finlandiya’dan ayrilip ayrilmadigi konusunda bize bilgi verilmedi. ABD’den defalarca istedik. Onlarca klasör gönderdik. Muhataplarimiza söyledik. ‘Bu dosyalarda delil nedeniyle iade olmazsa hiçbir dosyada iade olmaz’ dedik’’ açiklamasinda bulundu.

Yargi paketi ile ilgili hazirliklarin son asamaya geldigini belirten Bozdag," Arabuluculugun çerçevesini genisletiyoruz. Kamuoyunu memnun edecek düzenlemeler olacak. Kabine toplantisinda arz edilmesinden sonra kamuoyuna açiklayacagiz. Meclis açildiginda Meclis gündemine gelmesini ve 1 Ocak’tan önce yasalastirilmasini planliyoruz’’ açiklamasinda bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.