Trabzon'daki Atatürk Köskü Restorasyon Çalismalari Nedeniyle Ziyarete Kapatildi

Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu, Atatürk Köskü’nün restorasyon nedeniyle ziyarete kapatildigini belirterek Cumhuriyetin 100. yilinda yeniden ziyaretçileriyle bulusturmayi hedeflediklerini söyledi.

Trabzon'daki Atatürk Köskü Restorasyon Çalismalari Nedeniyle Ziyarete Kapatildi
Trabzon’daki tarihi yapilar bir bir restorasyondan geçiriliyor. Sehrin önemli turizm merkezlerinden Kizlar Manastiri, Ortahisar Fatih Camii, Ayasofya Camii ve Sümela Manastiri’nin biten restorasyon çalismalarinin ardindan son olarak Atatürk Köskü restorasyona alindi.

Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu, restorasyon çalismalari baslatilan Atatürk Köskü’nü ziyaret ederek basin mensuplarina açiklamalarda bulundu. 20 Eylül 2022 itibariyla Köskün restorasyon çalismalari nedeniyle ziyarete kapatildigini belirten Zorluoglu, "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’u 3 kez ziyaret ederek sereflendirmistir. Bunlardan ilk ki 1924 yilinda , sonraki 1930 son ziyareti ise 1937 yilinda gerçeklesmistir. 1924 ve 1930 yillarinda bu köskte agirlanmis ancak konaklamamistir. 1937 yilinda ziyaretlerinde ise burada agirlanmis ve iki gece konaklamistir. Tüm mal varligini Türk Milletine bagisladigi ün vasiyetini burada kale almis ve dönemin basbakanina buradan posta ile göndermistir. Bu bina hem Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, agirlandigi bir bina olarak hemde sehrimizin çok önemli bir tarihi yapisi olarak sehrimiz için çok kiymetli bir yapidir. Sehrimiz için çok kiymetli simge yapilardan biridir. Zaman içersinde kullanima bagli olarak çesitli bozulmalara yapisal anlamda çesitli sikintilar ortaya çikmis ve geçmiste bazi dönemlerde restorasyonlar ve onarimlar gerçeklesmistir" dedi.

Göreve geldiklerinde Atatürk Köskü’nün durumunu gözden geçirdiklerini belirten Zorluoglu, "Kullanima bagli olarak burada ayrintili restorasyon ve konfirmasyon çalismasi yapilmasi gerekli oldugunu uzmanlarimiz ortaya koymuslardi. Uzman ekip titiz bir çalisma yaparak projelerini hazirladilar. Kültür Varliklari Bölge Kurulunda da proje onaylandi. Nihayetinde tarafimizdan ihalesi yapildi ve dün itibariyla sözlesme imzalandi. Burada 10 Milyon TL’lik bir is burada gerçeklesecek. Cumhuriyetimizin 100’ncü yilana burayi tam anlamiyla hazir edip önümüzdeki Ekim ayinda burayi hizmete açmak ve olabilirse Cumhuriyet resepsiyonuna da bu köskün bahçesinde vermeyi planliyoruz" diye konustu.

Bu projenin ikinci önemli ayaginin ise mobilya ve tesrifatla ilgili oldugunu kaydeden Zorluoglu, "Geçmis dönemde irili-ufakli çesitli tadilatlar yapmakla beraber, içerdeki esyalarla ilgili çok fazla bir müdahalede bulunulmadi. Zaman içersinde esyalarda da bozulmalar ortaya çikti. Ikinci is olarak ta esyalari burada bosaltiyoruz. Profesyonel firma 6 ay içersinde esyalardaki bozulmayi da bütünüyle giderecek çalismalari da gerçeklestirecekler. Restorasyon tamamlandiginda esyalarda tamamlanmis olarak burada yerlerini alacaklar. Elbette bu b.ir firsat bahçedeki yapilari da degerlendirecegiz. Insanlarin hosuna gidecek sekilde hizmete açilmis olacak. 20 Eylül itibariyla ziyarete kapatilmistir. Insallah bir yillik süre sonrasinda tekrar ziyaretçileriyle bulusacaktir" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.