Su Parasi Toplanmayinca Köy Susuz Kaldi

Afyonkarahisar’in Evciler ilçesine bagli Barakli köyünde yasanan su sorununun su parasi toplanmadigi için yasandigi iddia edildi. Evciler’in AK Partili Il Genel Meclis üyesi Sener Çalisan, susuzlugun sebebinin muhtardan kaynaklandigini belirterek “Su sikintisi, su azligi degil tamamen su parasi toplamayan bir yönetim ve iradenin olmasindan dolayi suyun kiymetinin bilinmemesi, israfindan dolayidir” dedi.

Su Parasi Toplanmayinca Köy Susuz Kaldi
Evciler’in Barakli köyünde yasanan su ve elektrik sikintisi Afyonkarahisar Il Genel Meclisi gündemine tasindi. Susuzlukla ilgili Köy Muhtari Ramazan Cerit’i suçlayan Evciler’in AK Partili Il Genel Meclisi üyesi Sener Çalisan, su parasinin toplanmamasi, suyun israf edilmesi gibi nedenlerle köyün susuz kaldigini söyledi.

Çalisan, “Bizim defalarca Su Kanal Müdürlügümüz, Genel Sekreterligimiz tarafindan yetkili arkadaslarimizla yaptirdigimiz ölçümler neticesinde orada ihtiyaç olan 1,5-2 litre civarinda olan bir su ihtiyaci nüfus ve hayvan varligina göre olmasina ragmen, bunun fazlasi olan bir su litresi mevcut. Temmuz ayi basi itibariyla da bizim Köylere Hizmet Götürme Birliginden yaptigimiz ödenek aktarimiyla yeni kuyunun ihalesi dogrudan temin yoluyla Ilçe Özel Idaresinde Köylere Hizmet Birligi tarafindan ihale edilmis ve yer teslimi yapilmistir” dedi."Sayaç takilmasini istiyoruz"

Su bedelinin vatandastan toplatilmasi gerektigini vurgulayan Çalisan, “Hatta su sikintisinin çözümüne yönelik söyle bir önerimiz de var; Meclis üyelerimle paylasmak isterim. Köylerimizde içme sularinin karsilanmasi noktasinda üyelerimizle birlikte irade anlaminda bizlerin içme sulari ve kullanim sularinda belirlenecek olan bir tutar -bu 5 ton olabilir, 4 ton olabilir, 10 ton olabilir. Suyun karsilanma ve ihtiyaç düzeyine göre bu bedelin bedelsiz olarak vatandasa içme sularinin karsilanmasi, bunun üzerinde mutlaka ama mutlaka su bedellerinin vatandastan konulacak olan sayaçlarla birlikte toplanilmasini istirham ediyorum. Çünkü önümüzdeki yillarda, geçen sene bunu hat safhada hissettik, önümüzdeki yillarda su içme suyu ve kullanma suyu olarak belki de bizim en büyük sorunumuz olacak. Bunu tekliflerinize sunmak ve ilerleyen bütçe döneminde de bu konu üzerine çalismayi sizlere teklif ediyorum” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.