Cumhurbaskani Yardimcisi Açiklamasi '5 Kanserle Ilgili Tümörleri Yok Edecek Yöntemlerin Çalisildigi Merkezdeyiz'

Teknopark Istanbul’da incelemelerde bulunan Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, “2023 yilindan itibaren Faz 2 asamasina gelen ilaçlar ki bunlar muhtesem çalismalar. 5 tane kanser ile ilgili tümörleri yok edecek ama dünyadaki hali hazirdaki sistemlerden teknolojilerden de farkli olarak akilli kemoterapi diye ifade edebilecegimiz yeni yöntemlerin çalisildigi bir merkezdeyiz.” dedi.

Cumhurbaskani Yardimcisi Açiklamasi '5 Kanserle Ilgili Tümörleri Yok Edecek Yöntemlerin Çalisildigi Merkezdeyiz'


Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, girisimcilere ve AR-GE firmalarina güçlü bir ekosistem sunan, Türkiye’nin önemli teknoloji gelistirme merkezlerinden Teknopark Istanbul’da incelemelerde bulundu. Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, Teknopark Istanbul Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Metin Yerebakan liderliginde gerçeklestirilen toplantiya, Pendik Belediye Baskani Ahmet Cin, Teknopark Istanbul Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Metin Yerebakan’in yani sira Genel Müdür Bilal Topçu, Yönetim Kurulu Üyeleri, AR-GE firmasi yetkilileri ve girisimciler katildi.

Fuat Oktay, Teknopark Istanbul’da faaliyet gösteren firmalarin yetkililerinden bilgi aldi. Toplanti sonrasinda, Teknopark Istanbul Kuluçka Merkezi’ni ziyaret eden Oktay, girisimcilerin projelerini inceledi.

“PROJELERI YERINDE GÖRMEYE GELDIK”

Projelerin oldugu Kuluçka Merkezi’ni ziyaret ettigini belirten Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, “Bugün bizim 2053, 2071 teknoloji vizyonlarimizin sekillendigi merkezlerden birisindeyiz. Istanbul Teknopark, bütün Türkiye’de özellikle ARGE merkezlerinin, üniversitelerin, arastirma merkezlerinin ve özel sektörün bir araya gelebilecegi fikri olanin, düsüncesi olanin, projesi olanin, o projeleri hayata geçirebilecegi birbiriyle entegre çalisabilecekleri ve sadece Türkiye’ye degil, bulundugu bölgeye degil, dünyaya teknoloji üretebilecek firmalarimizin, is insanlarimizin, gençlerimizin çikacagi merkezler olusturduk. Bunlar yeni degil, teknoloji merkezlerimiz, teknoparklarimiz, Istanbul Teknopark, onlardan birisi ama en özellerinden birisi bizde projeleri yerinde görmeye geldik. Son 10 yilina baktigimizda da en hizli gelisen merkezlerimizden birisi. Biz bu anlamda bugün burayi ziyaret ettik. Ne tür projelerimiz var. Ne tür gerçekten bizim gelecegimizi sekillendirmek ile alakali projelerimiz devam ediyor. Herhangi bir ihtiyaç var mi, biz nasil motive edebiliriz diye geldik. Ama biz kendimiz motive olduk, ayriliyoruz.” dedi.“AKILLI KEMOTERAPI DIYE IFADE EDEBILECEGIMIZ 5 TANE KANSER ILE ILGILI TÜMÖRLERI YOK EDECEK, YÖNTEMLERIN ÇALISILDIGI BIR MERKEZ”

Projelere de deginen Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, “424 AR-GE firmamizin oldugu bir merkez ve 8 bin 259 AR-GE personelimiz hareketler yani mühendisimizin çalistigi bir merkezimizden bahsediyoruz. Hali hazirda da 2 bin 800 projemiz tamamlanmis ve yine devam projelerimiz var. Bunlarin içerisinde 850 proje var ve Kuluçka Merkezimiz var. Bu Kuluçka Merkezimiz, özellikle gençlerimizin, fikri ve projesi olan insanlarimiza ben bunu nasil hayata geçirebilirim hiçbir sey bilmiyorum, diyenlerin gelecegi ve belirli bir filtreden geçtikten sonra bir kalifiye fikir proje kalifiyedir asamasina geldikten sonrasinda içeriye alinan bir merkez ki buradan yaklasik suana kadar 300 tane firmamiz çikmis durumda. Yani mezun olmus durumda ve fiilen bunlar artik aktif is hayatinda. Yerinde de gördük özellikle Covid döneminde hatirlarsiniz özellikle asi gelistirme asamalarinda Perekli’nin döneminden labaratuvar asamalarina, hayvan deneylerinden ve insan deneylerine kadar geçen süre. Simdi ilaç firmalarimiz oradan yakinen gördük özellikle kanser arastirmalarinda akciger kanserine yönelik çalismalarinin Faz1 asamalarina gelen ilaçlarin burada çalisildigina sahit olduk. Ve kismet olursa 2023 yilindan itibaren Faz2 asamasina gelen ilaçlar ki bunlar muhtesem çalismalar. 5 tane kanser ile ilgili tümörleri yok edecek ama dünyada ki hali hazirdaki sistemlerden teknolojilerden de farkli olarak akilli kemoterapi diye ifade edebilecegimiz yeni yöntemlerin çalisildigi bir merkezden bahsediyoruz. Bunlara sahit olduk ve son derece de memnun olduk. Akilli tümörü yok etmeden kastim da tüm vücuda kemoterapi vermekten ziyade sadece kanserli hücreyi yakalayan ve sadece o kanserli hücreyi yok edecek bir ilaç teknoloji su anda hamdolsun Faz 1 asamasini bitirmek üzere. Bu Türkiye açisindan da çalisan arkadaslarimiz açisindan da gurur duyulacak bir çalisma ” dedi.“BILISIM ALANINDA, MOTOR GELISTIRME ALANINDA MUHTESEM PROJELER VAR”

Fuat Oktay, saglik alanindaki projelerin yani sira bilisim alaninda da muhtesem projeler oldugunu kaydederek, “Yine motor gelistirme ile alakali çok ciddi projeler var. Motor gelistirmeden su anda savunma sanayindeki motorlarimizdan Altay tanklarina kadar ki gelen asama Firtina ve Altay tanklarina kadar ki tüm asamalardan bin 500 beygir gücü motorun üretilmesine kadar takvimlendirilmis.” diye konustu.“3 BIN METREDE DOGAL GAZIN ÇIKARILMASINI SAGLAYAN TEKNOLOJI BU MERKEZDE ÇALISILIYOR”

Fuat Oktay devaminda, “Su anda sondaj gemilerimizi Fatih’te ve Abdülhamithan’a 10 gün sonra teslim edilecek bir ürünü, arkadaslar bize getirdiler. 10 gün sonra teslim ediyoruz. Bunu zaten Cumhurbaskani’mizin Fatih gemisini ziyaretinde de Filyos’u ziyaretinde de görmüstük. 3 bin metre derinlikte, Türkiye’de baska bir yerde olmayan yine Türkiye’de üretilen, robotik cerrahi bir müdahale gibi robotla 3 bin metrede dogal gazin çikarilmasini saglayan bir teknoloji, bu merkezde çalisiliyor. Yani içinde bulundugumuz merkez binalarin çok ötesinde 2053’ün 2071’in teknoloji vizyonu sekillendiren yerlerden birisi, bizim için son derece kritik.” ifadelerini kullandi.

Öte yandan kampüsü yüzde 100 doluluk oranina ulasan Teknopark Istanbul, yeni ofislerini hizmete açiyor. 65 bin metrekare kapali alanda yer alan yeni ofisler, yakinda hizmete girecek. Önümüzdeki aylarda tamamlanmasi beklenen yeni ofislerde, hem Teknopark Istanbul içerisinde büyümek isteyen firmalara hem de disaridan Teknopark Istanbul’a girmek, burada projelerini yürütmek isteyen teknoloji firmalarina yer verilecek. Çok amaçli ve dönüstürülebilir yapida tasarlanan yeni ofislerin, Türkiye’nin teknoloji gelistirme kapasitesine katki saglamasi hedefleniyor.

(Elyesa Karatepe - Enes Samil Gönenç - Sevgi Canpolat - IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.