Cumhurbaskani Erdogan Açiklamasi 'Suriye'deki Gelismeleri Ele Almamiz Bölgeye Rahatlama Getirecektir'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Rusya’nin Soçi kentinde Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ile gerçeklestirecekleri ikili görüsme öncesinde yapilan basin açiklamasinda, "Suriye’deki gelismeleri ele almamiz bölgeye rahatlama getirecektir” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan Açiklamasi 'Suriye'deki Gelismeleri Ele Almamiz Bölgeye Rahatlama Getirecektir'
Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin’in daveti üzerine günübirlik çalisma ziyareti çerçevesinde Rusya’nin Karadeniz kiyisindaki Soçi kentine geldi. Putin ile bir araya gelecegi Sanatoryum’a hareket eden Cumhurbaskani Erdogan, burada Putin tarafindan kapida karsilandi. Liderler, ikili görüsme öncesinde basin açiklamasinda bulundu. Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin, “Bugünkü Soçi toplantisindan önce ekonomik konulardan sorumlu Rus kurum ve kuruluslarimiz davetiniz üzerine Türkiye’ye geldi. Ikili isbirligimizin tüm önemli kilit boyutlarini Türkiye’deki bu görüsmelerde ele aldilar. Görüsülmesi gereken birçok konu var. Ticaret hacmimiz bu yil yüzde 70 oraninda artti. Hatta yilin ilk çeyreginde 2 misli artmis bulunuyor. Bizim gerçeklestirdigimiz birçok stratejik proje de var örnegin Akkuyu Nükleer Güç Santrali. Enerji sektöründe de birtakim projelerimiz var. Türk akimi proje hattini tamamladik. Rus gazini Avrupa’ya sevk edebilecegimiz önemli boru hatlarindan biri haline geldi. Türk akimi eksiksiz sekilde çalismaya devam ediyor. Türkiye sadece dogalgaz sevk etmiyor, Avrupa’daki tüketicilere de gazimizi aktariyor. Avrupa’daki tüketiciler, Rus gazini Türkiye’den alabildikleri için Türkiye’ye minnettar olmalilar. Türkiye’ye sikinti çekmeden petrol, kömür ve dogalgaz ihraç ediyoruz” seklinde konustu.“Tüm bunlar sizin kisisel katkilariniz sayesinde mümkün oldu”

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birlesmis Milletler (BM) tarafindan 22 Temmuz’da Istanbul’da imzalanan tahil sevkiyati anlasmasina deginen Putin, “BM ve Türkiye araciligiyla Ukrayna tahillarinin Karadeniz limanlarindan sevkiyatini baslatma konusunda basarilar elde edildi. Burada alinan tedbirler için de size tesekkür etmek istiyorum. Rus gida ürünleri ve Rus gübresi bu sekilde dünyaya açilmis oldu. Özellikle gelismekte olan ülkeler için bu çok hassas bir mesele. Gida krizi nedeniyle ciddi problemlerle karsi karsiya gelebilirler. Bütün bu ülkeler aldiginiz kararlari önemsiyorlar. Tüm bunlar sizin kisisel katkilariniz sayesinde mümkün oldu. Umarim bugün ticari ve ekonomik iliskilerimizin gelistirilmesi ile ilgili mutabakat zaptini imzalayabilecegiz. Bu, heyetlerin Türkiye’de sagladigi uzlasilar sayesinde oldu. Suriye krizi de basta olmak üzere, bölgedeki güvenlik konularini da ele alma sansi bulacagiz. Türkiye ve Rusya oradaki durumu normallestirmek için ciddi katkilar sagliyor” dedi.“Heyetlerin Türkiye’deki görüsmeleri verimli geçti”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan konusmasinda Putin ile yaklasik 3 hafta içinde ikinci kez yüz yüze görüsmesinden dolayi duydugu memnuniyeti getirerek, “Heyetlerimizin Türkiye’de yaptiklari görüsmeler de verimli geçti. Siyasi, ekonomik, ticari, bütün bu alanlarda birçok konulari ele aldilar simdi de bizim bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamiz inaniyorum ki Türkiye-Rusya iliskilerinde çok farkli bir sayfayi da açacaktir. Gerek enerjide gerek son bu Karadeniz hattinin, tahilda, buradan atilan adimlar, turizmde yapilan görüsmeler, ulasimla ilgili olarak atilan adimlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazi adimlarin atilmasi, bunlar gerek heyetlerimizin yaptigi ama bizim de bugün basa bas, ikili bu görüsmeyi yapmak suretiyle Türkiye-Rusya’nin bölgede oynadigi rolü ortaya koymasi bakimindan çok önemli” dedi.“Terörle mücadelede dayanismamiz büyük önem arz ediyor”

Erdogan, “Bir diger taraftan tabi Suriye’deki gelismeleri de bu vesileyle özellikle ele almamiz inaniyorum ki bölgeye ayrica rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanismamiz büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili olarak da atacagimiz adimlar, yapacagimiz görüsmelerle inaniyorum ki bir güç kazanacaktir. Yine bugün tabi dünyanin gözü Soçi’de, ne görüstüler, ne yaptilar, burayi takip ediyorlar. Bizim de yapacagimiz bu görüsmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onlari belli istikamette yönlendirecektir” ifadelerini kullandi.

“Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor”

Erdogan, “Sizin de ifade ettiginiz gibi Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alaninda Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz, onu gerçekten belli bir yerde gerçekten degerlendirerek karara baglamamiz Akkuyu’daki süreci ertelemeye firsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin islemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu enerji santrali halledecek. Bu konuyla ilgili olarak da etraflica görüsme yapmamizin faydali olacagina inaniyorum. Ben bugün böyle bir firsati buldugumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.