19. Ardahan Ulusal Kültür Ve Bal Festivali Basladi

Ardahan’da yöreye özgü bal ve kültürün tanitilmasi amaciyla düzenlenen "19. Ulusal Kültür ve Bal Festivali" basladi.

19. Ardahan Ulusal Kültür Ve Bal Festivali Basladi
Festival, Kaptanpasa Mahallesi’ndeki Milli Egemenlik Parki’nda asiklarin atismasi ile basladi.

Ardahan Belediye Baskani Faruk Demir, yaptigi konusmada festivalin pandemi nedeniyle 2 yildir yapilamadigini hatirlatti. Festival ile Ardahan’in kültürü ve balinin genis cografyaya tanitilmasini amaçladiklarini belirten Demir, ’’Sahip oldugumuz essiz cografyanin çok degerli bir ürünü olan Ardahan bali, Türkiye’de ve dünyada hak ettigi yeri henüz almamistir. Dünyada çaliskan dört ari irkindan birisi olan Kafkas ari irkinin ayni zamanda gen merkezi olan Ardahan’in bu önemli ürününü insallah bu vesile ile uluslararasi boyuta tasiyarak gerçek degerini hep birlikte dünyaya duyuracagiz’’ dedi.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner ise, kentin tarihi, cografi ve kültürel açidan önemli bir yere sahip oldugunu söyledi.

Kente ait degerlerin tanitiminda bu tür etkinliklerin önemli rol oynadigini belirten Öner, "Ardahan ilimiz de bu anlamda hem cografyasi, yaylalari, meralari, binbir çesit bitki ve çiçeklerle kapli florasi ile tarihten günümüze göz kirpan kaleleri ve kuleleri ile hayvansal üretim degerleri peynirleri, bali ile asiklari ve türküleriyle, Çildir Gölü, Yalnizçam Kayak Merkezi ile muhtelif zenginlikleri bünyesinde barindiran bir sehir. Bu zenginliklerin, degerlerin hak ettikleri yeri bulabilmesi için tanitmamiz gerekiyor. Muhtelif yol ve yöntemlerle toplumun ilgisine sunmamiz gerekiyor. Festival ve senlikler de günümüzde bu islevi yerine getiren önemli etkinliklerden. Bu anlamda ilimiz sansli bir il. Hemen hemen tüm ilçelerimizde bir degerimiz kullanilarak festival icra ediliyor. Bal festivali de bu açidan bakinca önemli bir etkinlik. Bu islevine ilaveten festival ve senlikler, bilhassa büyük sehirlerimizde yasayan hemserilerimizin ilimize geldigi dönemlerde farkli aktiviteler yapma, güzel vakit geçirme, kültürlerini yasama ve yasatma adina firsat bulduklari bir dönem sunmus oluyor. Muhtelif etkinliklerle nefes alinan bir dönem gibi oluyor festivallerimiz. 19’uncusu düzenlenen Ulusal Kültür ve Bal Festivali ve diger festivallerimizin hem sehrimizin ve degerlerimizin tanitilmasina ve hem de kültürel degerlerimizin yasatilmasina, kardeslik ve huzurumuzun gelismesine vesile olmasini diliyorum. 19’uncu Ulusal Kültür ve Bal Festivali etkinliginde emegi geçen tüm kurum ve kisilere tesekkür ediyor, hepinizi bir kez daha saygi ve sevgi ile selamliyorum.”

Konusmalarin ardindan Vali Hüseyin Öner, Belediye Baskani Faruk Demir, diger protokol üyeleri ile vatandaslar yerel sanatçilarin seslendirdigi sarkilar esliginde halay çekti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.