Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Umarız bir ilk değildir; tahıl sevkiyatının yankıları devam ediyor

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan tahıl krizine çözüm Türkiye sayesinde geldi. Türkiye'nin çabaları kapsamında imzalanan Tahıl Sevkiyat Anlaşması'nın ardınadn tahıl yüklü gemi Razoni, dün İstanbul Boğazı'ndan geçti. Kremlin'den ise konuyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada, "Umarız Türkiye ile yapılan anlaşma 'tek seferlik bir mekanizma' olmaz" denildi.

Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Umarız bir ilk değildir; tahıl sevkiyatının yankıları devam ediyor
Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Umarız bir ilk değildir; tahıl sevkiyatının yankıları devam ediyor
Dünyanın gözünü çevirdiği Tahıl gemisi Razoni, dün İstanbul'dan ayrıldı. Tüm dünya Türkiye'nin tahıl sevkiyatıyla ilgili yaptıklarını takdirle karşılarken, Rusya'dan yeni bir açıklama geldi.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada, "Ukrayna'da Karadeniz'den tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmaya yönelik Türkiye ile yapılan anlaşmanın 'tek seferlik bir mekanizma' olmadığını ifade etti.

Açıklamanın devamında, "Türkiye ile etkili bir biçimde çalışmayı umuyoruz" denildi.

İstanbul'da yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin çalışmasıyla Ukrayna'dan ilk gemi dün sabah yola çıkmıştı.

Yola çıkan geminin Türkiye'nin girişimleri sayesinde olması ise dünyanın dikkatinden kaçmamıştı.


Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz'da yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk geminin bugün Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan çıkması birçok ülke ve uluslararası örgüt tarafından memnuniyetle karşılandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi'ndeki konuşmasında, "Bu çabaları takdir ediyorum ve Türkiye'ye liderliği için minnettarım." dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna tahılının ilk sevkiyatını yapılmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Müttefikimiz Türkiye'ye oynadığı çok önemli rol için teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Razoni isimli geminin limandan ayrıldığı anın görüntülerine de yer verdiği Twitter paylaşımında, "Ukrayna tahılını taşıyan gemi, şubat ayının sonundan bu yana ilk kez Odessa'dan, Karadeniz limanından resmen ayrıldı. Bu ilerlemedir. Bu umuttur. Böyle devam edelim." ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, düzenlediği basın toplantısında, "AB, 22 Temmuz'da Karadeniz tahıl girişiminin imzalanmasının ardından ilk ticari geminin Odessa Limanı'ndan ayrılmasını memnuniyetle karşılıyor." diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının "olumlu" olduğunu belirterek, "Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz." dedi.

Ukrayna'nın Odessa Bölgesi Askeri Vali Danışmanı Yuriy Dimçoglo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasının, Türkiye'nin bölgede büyük bir güce sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkati çekti.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, telefonda görüştüğü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Rusya, Ukrayna ve BM arasında yapılan tahıl koridoru anlaşması için tebriklerini iletti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada BM himayesinde akdedilen anlaşmanın zaman içinde devam ettirilmesi gerektiği aktarılırken, "Bu bağlamda Fransa, Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin seferberliğini memnuniyetle karşılamakta." denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, "İlk tahıl gemisinin Odessa Limanı'ndan ayrılmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, artan gıda krizinde bir umut ışığıdır." dedi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter'dan yayımladığı açıklamada, BM ve Türkiye'ye "ulaşımın kolaylaştırılmasında önemli rol oynadığı için" teşekkür edildi.