Tayvan ziyareti ABD medyasında! 4 kötü senaryo var: Dünyayı zor zamanlar bekliyor

Rusya-Ukrayna savaşının ardından dünya gözünü, Çin-ABD ve Tayvan arasında yaşanan çekişmeye çevirdi. Olası yeni bir savaşın başlamasından korkulurken CNN, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yaptığı ziyareti değerlendirdi. Yapılan analizlere göre masada 4 korkutucu senaryo var.

Tayvan ziyareti ABD medyasında! 4 kötü senaryo var: Dünyayı zor zamanlar bekliyor
Tayvan ziyareti ABD medyasında! 4 kötü senaryo var: Dünyayı zor zamanlar bekliyor
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a gideceği iddiaları günlerdir tansiyonu yükseltiyordu. Dünyanın endişeli bekleyişleri altında dün akşam Pelosi'nin uçağı Tayvan'a iniş yaptı.

Bu ziyaret karşısında Çin'in tepkisi çok sert oldu. Askeri hareketliliğin arttığı bölgede Tayvan'dan Çin'i kızdıracak bir hamle daha geldi. Tayvan lideri Tsai, Tayvan'ın 'tek Çin' olmasını temsil eden Uğurlu Bulutlar Düzeni isimli şeref madalyasını Pelosi'ye verdi.

Çin-Tayvan anlaşmazlığında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a gideceği iddiaları ABD ile Çin arasında krize neden oldu.

Çin'in günlerdir yaptığı tehditlere karşın Pelosi'nin uçağı dün akşam saatlerinde Tayvan'a indi. Bu hamleyle çeyrek asır sonra ilk kez ABD'li üst düzey bir yetkili, Tayvan'a gitmiş oldu.

ABD medyası ise Pelosi'nin ziyaretini değerlendirdi. CNN'de yer alan bir analizde "Bu ziyarete gerçekten değer mi?" sorusu gündeme geldi.

Tayvan'da yaşayan insanların olası bir Çin tehlikesiyle sürekli olarak burun buruna yaşadığını ifade eden CNN bu ziyaretin sonucuyla ilgili olası 4 kötü senaryo olduğunu belirtti.

O senaryolar şöyle:

1. SENARYO

Pelosi'nin ziyaretinin Pekin yönetimi tarafından dikkatlice inceleneceğini ifade eden CNN, Çin'in Tayvan üzerindeki politikasını daha da sertleştirme kararı alabileceğini düşünüyor.

Dış politikada yaşanacak askeri gerilim ise Tayvan halkının yaşantısını oldukça zor sokacak.

Gazete aynı zamanda Pelosi'nin niyetinin "kötü" olmadığını altını çizdi. Ancak uzmanlara göre bir küçük cümle bile yanlış anlaşılabilir.

2. SENARYO

Bir diğer mesele de boğazlarda yaşanacak kriz. Çin, son zamanlarda Tayvan Boğazı'nın uluslararası bir su yolu olmadığı konusunda açıklamalarda bulunuyor. Bu da Çin'in bu bölgedeki dünya tedarik zincirini kırmasına neden olabilir.

CNN, zaten korona pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik krizi yaşayan dünyanın böylesi bir engel karşısında oldukça zorlanacağının altını çizdi.

Olası senaryolar arasında küresel piyasaların dibe vurması bile gündemde. Yine analize göre bundan ilk etkilenecek kişiler ise ABD halkı olacak.

3. SENARYO

Bir diğer senaryo ise ABD'nin gizli istihbaratıyla alakalı. ABD'nin Avrupa ve Rusya tarafına açılan istihbarat yolu Tayvan ve Çin üzerinden geçiyor.

Çin'in bu istihbaratı kırması olası. İstihbaratın son olarak Rusya ve Ukrayna çekişmesinde savaş öncesi önlemlerde ve Ukrayna'ya tedarik yapılmasında yoğun olarak kullanıldığı biliniyor.

4. SENARYO

En kötü senaryo ise Çin'in ABD'ye savaş açması. CNN, Çin'in ABD ile bir savaşa girmesini çok istemeyeceğinin ve bu durumun kendi yararına olduğunu düşünmediğinin altını çizdi.

Ancak yapılan tehditler ve Çin'in artan askeri gücü nedeniyle Çin'in böyle bir hamle yapması imkansız değil.