Gaziantep'ten Konya'daki Doktorun Öldürülmesine Tepki

Saglik-Sen Gaziantep Sube Baskani Mehmet Ali Arayici, Konya’da görev yapan Uzman Dr. Ekrem Karakaya’nin görevi basinda katledilmesini kinayarak, saglik çalisanlarinin can güvenliginin saglanmasi için gerekli tedbirlerin alinmasini istedi.

Saglik-Sen Gaziantep Sube Baskani Mehmet Ali Arayici, yaptigi açiklamada Konya’da görev yapan Dr. Ekrem Karakaya’nin görevinin basinda öldürüldügü haberi üzerine büyük korku yasadiklarini belirterek, “Sürekli uyarilarimiza, çagrilarimiza ragmen maalesef dün Konya’da bir defa daha korktugumuz basimiza geldi. Hayatinin baharindayken bir caninin kursunlarina hedef olan Uzman Doktor Ekrem Karakaya, görevi basinda yani çalistigi hastanede katledildi. Bir doktor, sifa dagitilan bir merkezde yani hastanede hasta yakinlarinin kursunlarina hedef oluyor. Hastalara sifa dagitmak, can kurtarmak için gece gündüz demeden alin teri dökmenin karsiligi, can vermek oluyor” dedi.

Saldiriyi kinadiklarini belirten Arayici, "Artik can güvenligimiz saglansin istiyoruz. Açikça buradan bir defa daha deklare ediyoruz; saglik emekçilerinin artik can güvenligi saglansin. Aksi halde saglik merkezlerinde hizmet sunmak mümkün olmayacaktir. Hekiminden hemsiresine saglik çalisanlarinin onlarca sorunu bulunuyor ancak hiçbiri can güvenligi kadar, saglik merkezlerinde kol gezen siddet kadar yakici degil" seklinde konustu.

Arayici, saglik çalisanlarinin görevi basinda birçok tehdit, küfür ve saldirilara maruz kaldigini ifade ederek, "Ekrem hoca örneginde oldugu gibi bazen canimiz yaniyor, agliyoruz. Bazen yaralaniyoruz, bazen hakaret, küfür, tehditlere maruz kaliyoruz. Bazen de sinip içe kapaniyoruz, meslekten soguyoruz ve hatta çekip gidiyoruz. ’Basimiza ne zaman ne gelecek’ diye endiseleniyor ve her daim korkuyoruz. Böyle bir ortamda kutsal saglik meslegini nasil ask ve sevkle icra edelim. Kaç canimiz yitecek, nice canlarimiz aciyacak. Ve ne zamana kadar korkuyla isimizi yapacagiz" diye konustu.

Arayici, 1 milyon 200 bin saglik emekçisinin hastane ve saglik merkezlerinde gerekli tedbirlerin alinmasini istedigini belirterek, öldürülen Karakaya’ya rahmet, ailesine ise bassagligi diledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.