Aksaray'da 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinligi

Aksaray’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde dualar esliginde sehit ve gaziler anildi.Aksaray’da silahli terör örgütü FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girisiminin 6. yilinda, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde demokrasi nöbeti tutuldu. 15 Temmuz Milli Irade Meydani’nda saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi’nin okunmasiyla baslayan demokrasi nöbetinde Kur’an-i Kerim tilaveti yapildi. Sehitler için dua edilirken, 15 Temmuz 2016’daki darbe girisimindeki sehitler ve gaziler dualarla anildi. Daha sonra Gençlik ve Spor Il Müdürlügünde çesitli branslarda görev alan sporcular Vali Hamza Aydogdu’ya demokrasi bayragini teslim etti. Vali Aydogdu’nun bayragi teslim almasi ile baslayan demokrasi nöbetinde dualar edilirken, sehit aileleri ve gaziler nöbet tutan vatandaslara eslik ederek birlik ve beraberlik mesaji verdi. Demokrasi nöbeti sunumlarla devam etti. Yüzlerce vatandas sunumlara ellerindeki Türk Bayraklarini sallayarak eslik etti.

"15 Temmuz Milli Birlik günümüz için bu yil ki sloganimiz Türkiye Askinadir" diyen Vali Aydogdu, “En büyük askimiz ve en büyük sevdamiz onunla variz. Onun için yasariz ve günü geldiginde de onun için canimizi veririz. Süphesiz ki dünyanin en güzel cografyasinda yasiyoruz. Bu topraklari kimse bize altin tepsi ile sunmadi. Buraya gelmek için ecdadimiz çok büyük bedeller ödedi.

Bunun en yakin örneklerinden birisi 15 Temmuz FETÖ kalkismasidir. Tarih sayfalari bu ve buna benzer sayisiz kalkismalarla doludur. Biz bu cografyada yasadigimiz sürece bu denemeler devam edecektir. Ancak sunu hiçbir zaman unutmamaliyiz ki, bu millet bir yerden bir saldiri geldiginde ayni anda vatanini bayragini ve devletini canlarini feda etmek ugruna korur” dedi."Tabi ki buradan çikaracagimiz dersler her yil vurguladigimiz gibi" diyen Belediye Baskani Evren Dinçer, “Vatandaslik vazifesi olarak devletimizin ve milletimizin her zaman yanindayiz. Yaninda da olmaya devam edecegiz. Bugün sehitlerimiz var. Bu törenlerimiz hem bir kutlama hem de bir yâd etmedir. Her iki tarafta da vazifemizi yerine getirmeye çalisiyoruz. Sehitlerimizin acilarini paylasiyoruz. Vatandasimizin demokrasiye sahip çikmasini da kutluyoruz” diye konustu.15 Temmuz 2016’da Izmir’de darbe girisimini yasayan Bayram Ayaz (65), “15 Temmuz gecesi yasadiklarimiz bizim Türkiye’nin yeniden bir degisime girisinin sürecini ve gerçekten böyle vatan hainlerinin bu güzel vatanda içimizden temizlenmesi içindi. Bizzat vatandas olarak kendimde içinde bulundugum olaylara sahit olarak nefretle kinayan bir insanim. Basta Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan olmak üzere, eger ki o ulusa seslenisi yapmasaydi belki daha kötü günlerin yoluna girecektik. Ama Allah’a çok sükür içimizde tek bir sey vardi. Vatan, bayrak ve iman aski bu 3 birlesim ile hareket ettik” seklinde konustu.Darbe girisiminde Bogaziçi Köprüsünde oldugunu söyleyen Muhittin Güngör (49) ise, “Önce aciyi hissettik. Çok yakinindaydim. Çevik Kuvvetin oldugu bölgede yasiyordum. Sonrada esimle beraber önce Üsküdar’daki tanklari durdurduk. Daha sonra da 15 Temmuz Sehitler Köprüsüne çiktik. Elimizden geldigince mücadele ettik. Sansim yoktu gazi olamadim, sansim yoktu sehit olamadim. Bomba dibimde patladi esimi yere yatirip, üzerinde siper oldum. Bize nasip olmadi. Allah o günleri bir daha göstermesin” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI