Restorasyonu Tamamlanan 23 Tescilli Yapinin Açilisi Yapildi

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde restorasyonu tamamlanan Asmaalti Sokak’taki 23 tescilli yapinin açilisi yapildi.

Restorasyonu Tamamlanan 23 Tescilli Yapinin Açilisi Yapildi
Safranbolu Belediyesi Imar ve Sehircilik Müdürlügü tarafindan projelendirilen ve Karabük Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu’nun karari ile Asmaalti Sokak’ta restorasyonu tamamlanan 23 tescilli yapinin açilisi için tören düzenlendi.

Uluslararasi Altin Safran Belgesel Film Festivaline denk getirilen açilisa Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Belediye Baskani Elif Köse, Safranbolu Kaymakami Mehmet Türköz, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaslar katildi.

Açilis konusmasini yapan Vali Fuat Gürel, Asmaalti Sokak’taki dükkanlarin sadece turistik yer olmadigini, dükkanlarin tamaminin islevsel halde oldugunu belirterek, Safranbolu gibi bir sehirde her ay etkinlik olmasi gerektigini söyledi.Safranbolu’nun kültürel anlamda çok zengin oldugunu ifade eden Safranbolu Belediye Baskani Elif Köse, hem soyut hem somut eserlerimizin tanitimini pazarlamasini çok iyi yapamiyoruz. Bununla ilgili çok önemli çalismalarin yapilmasi gerektigini anladik. Bu tür sokaklarin gelecek nesillere aktarilmasi, tamir edilerek yasamlarinin daha uzun sürmeleri önemli” diye konustu.

Köse, bu proje için 904 bin TL oldugunu aktardi.

Konusmalarin ardindan tescilli yapilarin açilisi yapildi. Vali Gürel ve beraberindeki protokol üyeleri restore edilen dükkanlari gezdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.