Türkiye Kasaplar Federasyonu'ndan Marketlerin Kurbanlik Kampanyalarina Tepki

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlari Federasyonu Baskani Osman Yardimci, marketlerin kurbanlik kampanyalarina tepki gösterdi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu'ndan Marketlerin Kurbanlik Kampanyalarina Tepki
Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlari Federasyonu Baskani Osman Yardimci, Kurban Bayrami öncesi sokak aralarinda gelisigüzel kiyma çekilmesi ve marketlerin kurbanlik satisi ile ilgili açiklamalarda bulundu. Kurbanlarin kesilmesiyle birçok vatandasin etlerini daha iyi muhafaza etmek ve ilerleyen dönemlerde parça parça tüketebilmek için kiyma çektirdigini dile getiren Osman Yardimci, bu islemin de çogu zaman ehil olmayan kisiler tarafindan yapildigini belirtti.

Sokak aralarinda marketçinin, manavin, zücaciyenin ve diger meslek gruplarinin et çekmesinden yakinan Yardimci, “Yasa geregi artik meslegi kasaplik olmayan kisi eti çekemeyecek. Pandemiden yeni kurtuluyoruz, yeni yeni hastaliklar çikiyor. Biz bunun insan sagligi açisindan hijyenik kosullarda kasap dükkanlarinda yaptirilmasini istiyoruz. Tespit edildi mi cezasi var. Yolun ortasinda yapilan et çekimlerinde et yaniyor. Havanin sicakligi, hayvanin etinin sicakligi bir araya geldiginde yeserme yapiyor. Insan vücudunda olmayan hücreler olusturuyor, insan sagligi ucuz degil” diye konustu.

Federasyon olarak bu konunun tüm illerde takipçisi olacaklarinin altini çizen Yardimci, “Insan sagligi için tüm birimlerin harekete geçmesi lazim” dedi."Bence o kurban, kurban degildir"

Marketler tarafindan kurbanlik satisi yapilmasini elestiren Yardimci, “Bence o kurban, kurban degildir. Bakin biz mezbaha isletiyoruz, 4 bin küçükbas, 4 yüz büyükbas, bin tane büyükbasi da kesebiliriz. Ama ben oranin patronu olarak kurbanimi saat 11.00’den evvel alamiyorum. Bu marketler nerede kestiler, nasil kestiler? Bir bakiyorsun sabah 09.00’da tüm evlerin kapilari çalindi ve etler teslim edildi. Kurban öyle olamaz. Kurbanin cigeri yok, kellesi yok, iskembesi yok. Simdi diyorlar mini koç. Böyle bir fabrika mi var. Hayvan 10 kilogram, 20 kilogram gelebilir. 20 kilogram asagisi kurban olmaz. Kiloyla et satiyorlar su anda, paketleniyor 10 gün kala depolara giriyor bu etler ve ondan sonra birinin kolu eksik, birinin budu eksik. Bu, kiloyla et vermek degildir” ifadelerini kullandi.

"5 bin, 10 bin hayvani kesecek hiçbir mezbaha yok"

Vatandaslarin besicilere yönelmesini isteyen Osman Yardimci, “Vatandaslarimiz marketlerin kurbanlarina gerçekten inaniyor. Bence yanlis. Bir kurban aldigimiz zaman iki budu vardir, iki pirzolasi vardir, iki dösü vardir, iki kolu vardir, bir gerdani vardir, cigeri vardir, kellesi vardir. Bunlarin hiçbiri o kurbanda yok. Kurbandan önce kesilen hayvan, bunu gelsinler ispat etsinler. 5 bin, 10 bin hayvani kesecek hiçbir mezbaha yok. Türkiye’de 5 bin küçükbas hayvani bir günde kesecek hiçbir mezbaha yok. Kesildigi gün saat 09.00’da evlere teslim ediliyor. O hayvani parçalamak, paketlemek öyle kolay degil. Dikkat edilirse soguk geliyor. Etin zaten bir sicakligi vardir. Bizim de bir kurbanimiz var, devletimizin buna çözüm bulmasi gerekir ” dedi.

Sahte sitelerle yapilan dolandiriciliga da dikkat edilmesini isteyen Yardimci, kurban pazarlarina giden vatandaslarin bütçelerine uygun hayvani bulabileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.