Sicakliklar Artiyor, Orman Yangini Riski Büyüyor

Hava sicakliklarinin ani yükselisine de bagli olarak meydana gelebilecek orman yanginlarina karsi degerlendirmede bulunan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “Bölgemizde, ormanlara giris ve çikisi zamaninda yasaklayarak, herhangi bir yangin tehlikesi ve sikinti yasanmamasi bizi de bölge müdürlügü adina sevindiriyor. Ancak ülkemizin diger bölgelerinde yasanan yanginlar cigerlimizi yakiyor” dedi.

Sicakliklar Artiyor, Orman Yangini Riski Büyüyor
Yaz aylarina girilmesiyle birlikte hava sicaklilari da artis gösterdi. Bu çerçevede yükselise geçen sicakliklara bagli olarak ta meydana gelebilecek orman yanginlarina karsi tedbirlerde arttiriliyor. Yanginlara karsi vatandaslara çesitli egitimler verilirken gerekli STK’lar ve kurumlarda hususa iliskin bilgilendiriliyor. Ihtimal dogrultusunda çikabilecek yanginlara karsi ise ekipler teyakkuz halinde 24 saat nöbet tutuyor. Son olarak Marmaris’te çikan orman yanginina iliskin geçmis olsun temennisinde bulunan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, son zamanlarda Kocaeli ve Sakarya’da herhangi bir büyük orman yangininin çikmadigini aktararak gerekli önlemlerin alindigini ifade etti.“Son zamanlarda küresel isinmaya bagli olarak yangin bütün yila yayilabiliyor”

Orman yanginlarina iliskin alinan önlemleri ve yapilmasi gerekenleri anlatan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “Ülkemiz ve dünyanin en büyük sikintilarindan birisi yangin. Yangina hazirlik çalismalarimiz var, bu çerçevede; önce is makinelerimizin, pompalarinin bakimi, isçilerimizin egitimi ve yeni isçi alimi gerçeklestiriyoruz. Bir yandan da bizimle birlikte çalismak isteyen yangin gönüllülerinin egitilmesi ve yangina hazirlanma asamalarini tamamliyoruz. Yangin eylem plani hazirliyoruz. Yangin yollari çevresindeki bakimdan tutun, ormanlarin bakimina kadar yangina bir hazirlik dönemi var. Bu normalde Mayis-Haziran yani yangin mevsimine kadar sürüyor. Son zamanlarda küresel isinmaya bagli olarak yangin bütün yila yayilabiliyor. Hem is makinelerine yenilerini katip, yeni teknolojiler alarak, bölgeler arasi ve genel müdürlügün kendi içerisindeki organizasyonlar bu konudaki yangin amirlerinin egitimi, isçilerin ve gönüllülerin egitimi gibi birçok faaliyeti alt alta dizip bunlarla ilgili yangina hazirlaniyoruz” dedi.“Ülkemizin diger bölgelerinde yasanan yanginlar cigerlimizi yakiyor”

Sorumluluk bölgelerinde ciddi bir yanginin olmadigini aktaran Polat, “Yanginla ilgili çok sükür Sakarya Bölge Müdürlügümüz bünyesindeki Kocaeli ve Sakarya’da bir sikinti yasamadik. Tabi bunun birinci özelligi ormanlarimizin yaprakli olmasi. Ama ibreli ormanlarimizin da oldugu; Tarakli, Gebze ve Kefken bölgesi de var. Tabi o bölgelerde ormanlara giris ve çikisi zamaninda yasaklayarak, herhangi bir yangin tehlikesi ve sikinti yasanmamasi bizi de bölge müdürlügü adina sevindiriyor. Ancak ülkemizin diger bölgelerinde yasanan yanginlar cigerlimizi yakiyor. Insanlara, topluma orman bilinci ve ormanin kiymetini anlatmaya çalisiyoruz. Bu bilinç arttikça hem yanginlar azalacak, hem ormanlara olan baski ve kaçak, usulsüz kesimler azalacak. Ormanlar hem alan olarak daralmayacak hem de servet olarak azalmayacak. Oradaki yasam alanini hep birlikte korumus olacagiz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.