Ressamlara Tas Çikartan Tablolari Çizerek Degil Ilmek Atarak Isliyor

Sivasli hali dokuma ustasi Mehmet Yüceyurt, ilmek ilmek dokudugu halilarin üzerine insan portresi isleyerek yurt disina satiyor.

Ressamlara Tas Çikartan Tablolari Çizerek Degil Ilmek Atarak Isliyor
Sivas’ta hali dokuma ustasi Mehmet Yüceyurt, çocuk yasta merak saldigi meslegini gelistirerek ününü yurt disina tasidi. Küçük yasta annesi ve ablalarina bakarak deneme yanilma yöntemiyle hali dokumayi ögrenen ve bu yasina kadar profesyonel bir egitim almayan Yüceyurt, simdilerde yaptigi portre halilari yurt disina dahi satiyor. Çesitli ülkelerden müsterilerinden gelen fotograflarini büyük özenle halilara isleyerek adeta sanat eserine dönüstürüyor.

Yüceyurt, dokumada kullandigi iplikleri bitkisel boyalarla renklendiriyor. Ilkbaharda daglardan topladigi bitkileri sonbaharda kaynatarak elde ettigi boyalari kullaniyor. Boyanan ipler dokuma tezgahinda islenerek portreye dönüsüyor.

Minyatür halilarla basladi

Yüceyurt, çocuk yasta ögrendigi dokumaciligi zamanla gelistirdigini belirterek, “Anneannem, annem ve ablalarim her sene kis aylarinda 2 tane hali dokurdu, bunlar normal taban halilariydi. Ben onlari izleyerek merak saldim. Ben küçük küçük halilar yapardim ve küçük çözgüler çözerdim. O sekilde küçük minyatür halilar yaparak basladim. Kendimi gelistirdim. Farkli farkli seyler yaptim ve portreye merak sardim. Halida portre nasil olur diye düsündüm. Ilk baslarda çok güzel olmadi, devam ettikçe güzellesti. Iplerimi kendim bitkisel boyalar ile boyuyorum. Ilkbaharda çikiyorum, bitkiler topluyorum, o bitkileri sonbahar geldiginde kaynatiyorum, renklerini aliyorum. Ardindan ipleri boyuyorum. En son da dokumaya geçiyorum” dedi.Yüz binlerce ilmek atiliyor

Yüceyurt, dokudugu halilara talebin yogun oldugunu söyleyerek, “Genelde yurt disindan siparis aliyorum. Bir halinin tamamlanmasi yaklasik 2 ay sürüyor. Bir halida yüz binlerce ilmek bulunuyor. 10 santimetreye 31 dügüm giriyor. Dikeyine de 31 sira giriyor. Bu da yüz binlerce dügüm demektir. Bir portre haliyi yaklasik 600 euroya dokuyorum. Yaklasik 10 bin lira yapiyor. Pahali gibi görülse de maliyeti ve bir halinin 2 ayda tamamlandigi hesaplanirsa asgari ücrete bile denk gelmiyor. Benim iplerim el egirmesi ve bitkisel boyali, ben bugün internetten arastirdigim zaman makine egirmesi iplerin kilosu 250 liradan satiliyor. Talepler çok güzel ama biraz pahali buluyorlar. Insan paraya çok fazla ihtiyaç duydugu için fazla yaptirma ihtiyaci duymuyorlar” ifadelerini kullandi.

Türkiye’de 3 kisiler

Yüceyurt, portre çalismanin farkli bir teknigi oldugunu vurgulayarak, “Ürünlerim genelde yurt disina gidiyor. Almanya, Isviçre, Hollanda gibi farkli yerler gidiyorlar. Ressam bir resmi firçalar ile çiziyor ben ise iplerle yapiyorum. Portre çalismak farkli bir tekniktir. Herkes hali dokuyabilir ancak herkes portre çalisamaz. Kültür Bakanligindan bana da dendigi gibi benim gibi portre dokuyan Türkiye çapinda 3 kisi varmis” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.