Iran Cumhurbaskani Reisi Açiklamasi 'Ukrayna Savasina ABD Ve NATO Kiskirtmasi Neden Oldu'

Iran Cumhurbaskani Ibrahim Reisi, NATO’nun bölgede yayilmaci politikalar izledigini ve buna karsi her zaman tetikte olunmasi gerektigini belirterek, "Ukrayna savasina ABD ve NATO’nun kiskirtmalari neden oldu" dedi.

Iran Cumhurbaskani Reisi Açiklamasi 'Ukrayna Savasina ABD Ve NATO Kiskirtmasi Neden Oldu'
Iran Cumhurbaskani Ibrahim Reisi, baskent Tahran’da Rusya Disisleri Bakani Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüsmede ikili iliskilerin yani sira bölgesel ve uluslararasi konular ele alindi. Karsilikli görüsmelerin iki ülke arasindaki stratejik is birligini artirdigini belirten Cumhurbaskani Reisi, Tahran yönetiminin Moskova ile yeni stratejik iliskiler kurmaya hazir oldugunu söyledi.

Cumhurbaskani Reisi, "Is birligi ve ortakligimizi güçlendirmek ABD’nin ekonomik tekelciligi ve yaptirimlari ile mücadelemizi güçlendirmektedir. ABD’nin bagimsiz ülkelere karsi uyguladigi ekonomik baskilar ile mücadelenin en iyi stratejik yöntemi isbirligimizi artirmak" ifadelerini kullandi.

Rusya-Ukrayna savasina deginen Reisi, savasin bir an önce sonlanmasi gerektigini belirterek, "Iran olarak savasin bir an önce sonlanmasindan yanayiz. Bu konuda her türlü diplomatik çözüm yolu için yardim etmeye haziriz" dedi.

Reisi, NATO’nun bölgede yayilmaci politikalar izledigini ve buna karsi her zaman tetikte olunmasi gerektigini söyleyerek, "Ukrayna savasina ABD ve NATO’nun kiskirtmalari neden oldu" dedi.

Rusya Disisleri Bakani Sergey Lavrov ise Tahran yönetimi ile yeni stratejik isbirligine hazir olduklarini belirterek, "Iran ile is birligimizi ekonomi dahil birçok alanda gelistirmek istiyoruz" ifadelerini kullandi.

Iran’in Sangay Is birligi Örgütü’ne üyeligi hakkinda degerlendirmede bulunan Lavrov, Tahran’in bölgesel ve uluslararasi konum ve rolünün önemini vurgulayarak, Iran’in Sangay Is birligi Örgütü’ne üyeligini desteklediklerini belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.