Çati GES'lerden Yaklasik 2 Milyon TL Kazanç Saglandi

Antalya Büyüksehir Belediyesi, hizmet binasinin kis ve bahar aylarindaki elektrik tüketiminin üçte birini Belediye Hizmet Binasi ve Antalya Ulasim A.S. binasina kurdugu çati tipi Günes Enerji Santrallerinden (GES) karsiladi. Çati GES’leri, bir yila yakin bir zamanda güncel ulusal tarife baz alinarak yapilan hesaplamaya göre belediye bütçesine yaklasik 2 milyon TL kazanç sagladi.

Çati GES'lerden Yaklasik 2 Milyon TL Kazanç Saglandi
Antalya Büyüksehir Belediye Baskani Muhittin Böcek’in talimatiyla hayata geçirilen temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklari hem dogayi koruyor hem de belediye bütçesine katki sagliyor. Türkiye’de bir ilke imza atarak belediye hizmet binalarina kurulan çati tipi Günes Enerji Santralleri ile kendi enerjisini üreten ve depolayan Antalya Büyüksehir Belediyesi, TSE tarafindan “Iklim Dostu Kurulus” belgesini alan ilk belediye oldu. ‘Çati Tipi Günes Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Sistemi’ ile Antalya Büyüksehir Belediyesi çatisinda ve tramvay atölyesi çatisinda toplamda 330 kilowatt saat enerji üretimi ve 400 kilowatt saat enerji depolamasi gerçeklesiyor.

2 yilda amorti edilecek

Avrupa Birligi’nin hibe programlari çerçevesinde olan MatchUp Projesi altinda hayata geçirilen Çati Tipi Günes Enerji Santralleri 4 milyon 820 bin TL’ye mal oldu. Projenin teknik sorumlusu Hakan Yüksel Güzel, Çati Tipi Günes Enerji Santrallerinin tahmin edilenden daha kisa sürede kendisini amorti edecegini belirterek, “Proje tamamlandigindaki tarife baz alinarak yapilan hesaplamalarda amortisman süresini 5 yil gibi bir süre tasarlamistik ama artan enerji maliyetleri bu süreyi 2-2,5 yil gibi bir süreye çekiyor. Enerji maliyetlerinde yasanan artisla bu süre her geçen gün azaliyor. Bu sayede ne kadar rantabl ve fizibl bir proje gerçeklestigi de ortaya çikiyor” dedi.Enerjinin üçte biri GES’lerden

Antalya’da güneslenme süresinin yillik ortalamada 4-5 saat olduguna dikkat çeken Güzel, sistemin isleyisini söyle anlatti:

“Çatida üretilen günes enerjisinin lityum bataryalar üzerinden depolamasi gerçeklestiriliyor. Onun paralelinde bu enerji alçak basinç sistemine basiliyor. Bu da belediye hizmet binasinin kis ve bahar aylarindaki tüketiminin üçte birini karsiliyor. Belediyemiz bünyesindeki elektrikli araçlar sarj ediliyor. Bu sayede elektrikli araçlarin çalismasi için dogalgaz ya da sebekeden elektrik kullanimina gerek kalmiyor.”

150 ton karbon salinimi engellendi

Temmuz 2021’de günesten elektrik üretimine baslayan Büyüksehir Belediyesi Hizmet Binasi ile Antalya Ulasim A.S. çatisina kurulan GES’ler bugüne kadar yaklasik 150 ton karbon salinimini engellemis oldu. Doga ve çevre dostu bu proje Antalya Büyüksehir Belediyesi’nin bütçesine de önemli bir katki sagliyor. Temmuz 2021’den bu yana Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafindan açiklanan ulusal güncel tarife baz alinarak yapilan hesaplamalara göre GES’ler Büyüksehir Belediyesi’ne yaklasik 2 milyon TL kazanç sagladi.

"Hedeflere adim adim yaklastik"

Antalya’yi iklim dostu kent yapma hedefiyle dogaya ve çevreye saygili çalismalari titizlikle yürüttüklerini söyleyen Antalya Büyüksehir Belediye Baskani Muhittin Böcek, “Sehrimizin, ülkemizin ve dünyamizin gelecegini düsünerek hazirlayip hayata geçirdigimiz projelerimizin basarisi bizleri memnun ediyor. Çati Tipi Günes Enerji Santrallerimiz ile belirledigimiz rakamsal hedeflere adim adim ulasmanin mutlulugunu yasiyoruz. GES’lerin belediye bütçemize sagladigi katkinin yani sira bizi en mutlu eden sonuç karbon saliniminin azaltilmasina yönelik katkisi oldu. Düsük karbon yogunlugu ile yüksek yasam kalitesini hemserilerimize sunmanin gayretiyle çalismaya devam edecegiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.