Besiciler Uyardi, Kurbanlik Hisse Satan Marketlere Dikkat

Samsun Kirmizi Et Üreticileri Birligi Baskani Erdal Dogan, “Bazi marketler ’hisse’ adi altinda et satiyorlar. 30 kilo et vereceklerini söylüyorlar. Örnegin 300 kiloluk bir hayvani en fazla 7 hisse olmasi gerekirken 10 hisseye de bölebilirler” diyerek vatandaslari kurban kesimi sirasinda hazir bulunmalari konusunda uyardi.

Besiciler Uyardi, Kurbanlik Hisse Satan Marketlere Dikkat
Kurban Bayrami 9 Temmuz Cumartesi günü baslayacak. Kurban Bayrami’na kisa bir süre kala ibadetlerini gerçeklestirmek isteyen vatandaslar yavas yavas kurbanlik arayislarina basladi.

Bazi vatandaslar simdiden kurbanliklarini alip besiye çekerken, Baskan Erdal Dogan, hisse satan marketlerin güvenilir olmadigini ileri sürdü.

“7 yerine 10 hisseye bölebilirler”

Marketlerin sattigi kurban hisselerinde cüsseli bazi mallarin en fazla 7 hisse yerine, daha fazla bölünmesi riskine dikkat çeken Erdal Dogan, “Kurban; ibadettir, et ticareti degildir. Et yemek isteyen gider kasaptan etini alir. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, kurbanliklarini bu isi yapan insanlardan alirlar. Kurbanlik ticareti ile ugrasan üreticiler kurban vasfi tasiyan hayvanlari beslerler. Bazi marketler sadece hisse adi altinda et satiyorlar. 30 kilo et vereceklerini söylerler ama 300 kiloluk bir hayvani en fazla 7 hisse yerine, 10 hisseye de bölebilirler. Yaninda olmadigimiz için göremeyiz. En güveniliri ise insanlarin kurbanliklarini profesyonel olarak bu isi yapan üreticilerden almasi, malini görmesi, kesilirken basinda durmasi ve bölme-dagitma islemini görmesidir. Böyle olursa manevi olarak da görevlerini yerine getirmis olurlar” dedi.“Kurbanlik hayvanin bazi vasiflari tasimasi lazim”

Her hayvanin kurbanlik vasfini tasimadigini ifade eden Dogan, “Kurbanlik hayvanlarin bazi vasiflari tasimasi gerekiyor. En azindan hayvanin 2 yasindan büyük olmasi lazim. Bazi hayvan irklari var ki 1 yasinda olmasina ragmen karkas agirligi 2,5 yasindaki bir hayvandan fazladir. O hayvanin maliyeti digerine göre daha düsüktür. Bazi marketlerin yeterli karkas agirliga ulasan hayvanlari da kestigi saibeleri var. Saibelerin olmamasi ve besicilerin magdur olamamasi için kurbanlik hayvanlarin besicilerden alinmasi gerektigini düsünüyorum” diye konustu.

Baskan Dogan kurbanlik fiyatlari hakkinda ise sunlari söyledi:

“Samsun’da büyükbas hayvan fiyatlari 15 binden basliyor, 50 bin TL’ye kadar büyükbas kurbanlik var. Hisse bazinda ise büyükbasta 4-5 bin arasinda hisse fiyatlari baslayip, kilosuna göre yükseliyor. Küçükbasta ise 2 bin 500 TL’den baslayan fiyatlar hayvanin büyüklügüne göre yukariya dogru gidiyor.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.