Bakan Kirisci Ve Soylu'dan Marmaris Yangini Hakkinda Açiklamalar

Tarim ve Orman Bakani Vahit Kirisci ve Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Marmaris yangini hakkinda degerlendirmelerde bulundu. Hava sartlarinin düne oranla daha iyimser oldugunu belirten Bakan Kirisci, hava gücü sayisini 41’den 61’e çikardiklarini açikladi. Bakan Soylu ise yangin üzerinden kaos olusturmaya yönelik bazi çevrelerin bulundugunu söylerken, vatandaslarin resmi açiklamalara itibar etmesini istedi. Soylu, yanginin çikisi ile ilgili bir kisinin kemlik tespitini yaptiklarini, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylasacaklarini açikladi.

Bakan Kirisci Ve Soylu'dan Marmaris Yangini Hakkinda Açiklamalar
Bakan Kirisçi, Marmaris yangini hakkinda yaptigi degerlendirmede, “Tam bir kontrolle kontrolsüzlük arkasindayiz demistik su an itibariyle çok daha iyi durumdayiz. Sabah erken saatlerde helikopterle izlemeler neticesinde. Aksam saat 20.00’a kadar hava araçlari çalisti diger taraftan kara ekiplerinin yürüttügü çalismalar devam etti. Bu ikisinin birlikte yürütülmesi neticesinde düne göre çok çok iyi durumdayiz. Bunu gördük havadan” dedi.“61 hava aracimiz olacak”

Yanginda kullanilan hava araçlari hakkinda bilgi veren Bakan Kirisci, “12 uçak ve 45 helikopterimiz var bugün itibariyle. Dün 41 olan sayi bugün 57’ye çikti. Uluslararasi yardim talebinde bulunmadik. Dost ve kardes ülkeler bize yardim etme talepleri geldi. Katar 3 helikopter, Azerbaycan 1 uçak tahsis etmeyi teklif etti. Bunu degerlendirdik. 48 helikopterimiz, 13 uçagimiz olacak. Toplam 61 hava araci olacak. 253 arazöz sahada aktif. Bize sagladiklari araç gereç bakimindan Sayin Içisleri Bakanimiz Süleyman Soylu Bakanimiza sükranlarimi sunuyorum. 24 TOMA su an vatandasimizin can ve mal emniyetini saplamak üzere görev aliyor. Binin üzerinde orman çalisani bin 600 aracin koordinasyonunda kamu görevlileri sahada. Kahramanca çalisiyor. Bakanligimiz startindan akredite olan olmayan tüm STK’lar yürekleriyle destek veriyorlar. Onlara da tesekkür ediyorum” dedi.“274 birey tedbir amaçli tahliye edildi”

Kirisci, açiklamasinin devaminda, “Meteorolojik veriler çalismalarimiza isik tutuyor. Dün endiselendik, bugün sabah özellikle havanin nemi yüzde 91’e çikti. Bu meteorolojik verilerden olumlu yararlandik. Bugün düne göre rutubet daha gazla olacak. Hava sicakligi bir miktar artabilir ama dünkü düzeyde olmayacak. 103 aile 274 birey zarar görmesin diye yangina yakin bölgelerde ikamet eden vatandaslar tahliye edildi” diye konustu.“Yanan alanlar agaçlandirilacak”

Yanan alanlarin herhangi bir spekülasyona mahal vermeden hemen agaçlandirilacagini belirten Bakan Kirisci, “50 bin 500 hektar alani geçen sene kaybettik. Bu konuda bos durmadik 28 bin 500 hektar dogal olarak gençlestirildi. Çalismalar hala devam ediyor. Insallah bu yangin kontrol altina alinacak. Bugün olumlu ve somut gelismeler bekliyoruz. Bu yangin meselesi bittikten sonra bu alanlar için herhangi bir spekülasyona meydan vermeden agaçlandirma çalismalarimiz devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde yerleri. Her türlü tahsis islemini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik” dedi.“Yaklasik 3 bin hektar etkilendi”

Marmaris’te yangindan etkilenen alanin yaklasik 3 bin hektar oldugunu belirten Tarim ve Orman Bakani Vahit Kirisci, “Sabah dün bugün buralarda tatil yapan tüm vatandaslarimizdan helallik istiyoruz. Önce buraya tatil yapmaya geldiler ama yanginla birlikte her 15-20 saniyede bir hava aracinin gürültüsü nedeniyle onlardan helallik istiyoruz. Yaklasik 3 bin hektarlik alan yangindan etkilendi” dedi.“Kaos olusturan bir anlayisla karsi karsiyayiz”

Yanginlarda bir takim çevrelerin kaos olusturmaya yönelik bir anlayisa hakim oldugunu belirten Içisleri Bakani Süleyman Soylu ise, “Türkiye’nin afetler konusunda dünyada kabul edilmis bir üstünlügü mevcuttur. Bizim yanginlarda büyük bir mücadele ortaya konulmustur. Türkiye’nin hükümetimizin vatandaslari magdur etmeyen anlayisi devam etmektedir. Buradan siyaset devsirmedik, devsirenlere de cevabini verdik. Meseleye yardimci olmaktan ziyade kaos olusturan bir anlayisla karsi karsiyayiz. Ne yapmak istediklerini vazifelerinin ne oldugunu bilmiyorum. Afetler üzerinden bu tür anlayis kabul edilemez. Simdi 60’in üzerinde hava araci görünce, gece görüslü araçlar nerede diyorlar. Türkiye’nin hava araci açisindan basta aldigi tedbirler senkronize bir çalisma ile 21 Haziran Marmaris yangini için devam etmektedir. Gece görüslü uçaklar için yardim toplayacagiz demislerdi. Yapacaginiz isin arkasinda olacaksiniz. Insanlarin moralini bozmaya gerek yok. Insanlarin emeklerine yazik, çok paran varsa belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Laf söylemek için laf söylemeye gerek yok. Birçok mesele ile ugrasiyoruz. Sabah saatlerinden itibaren Cumhurbaskanimiza bilgi arz ediyoruz. Devlet en üstünden en altina kadar konuya hakimdir. Gece görüslü helikopterle ilgili acaba biz ne yapabiliriz diye düsündük. Bunun iyi planlamasi lazim. Bu planlamalari yaptik. Türkiye her meselesini yönetecek kudrete mevcuttur. Türkiye’yi aciz göstermek, devleti aciz göstermek hakikaten dogru degildir. Gece görüslü helikopterler de bu gece veya yarin uçuslarina baslayacaktir. Basindan beri tedbirli davraniyoruz. Yanginin çikis nedeni ile ilgili tespitimiz, bir kimligimiz var. Bunu, yanginin nasil çiktigini yakin bir zamanda açiklayacagiz” dedi.“Yanginin çikisiyla ilgili bir kimlik tespitimiz var”

Orman yangininin nasil basladigi ile ilgili çalismalarin sürdügünü, bu konuda bir kimlik tespiti yaptiklarini belirten Içisleri Bakani Soylu, “Orman yanginini baslangiç konusunu yerinde tetkik ettik. Bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratta hem de Jandarmanin tespiti oldu. Bu konuda bir açiklamayi yakin zaman içinde yapacagiz. Yanginin nasil çiktigina yönelik bir tespitimiz var. Çalismalarin tamamlanmasini bekliyoruz. Bir kimlik tespit edildi. Yakin bir zamanda kamuoyuyla paylasacagiz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.