Bakan Çavusoglu, Rusya'nin Ukrayna'nin Tahillarini Türkiye'ye Sattigi Iddialarina Iliskin Konustu

Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu, Rusya’nin Ukrayna’nin tahillarini Türkiye’ye sattigi iddialarina iliskin, “Gemilerin hareket limanlarinin ve ürünlerinin menseinin yaptigimiz incelemelerde kayitlarda Rusya oldugunu gördük. Ukrayna’nin tahilinin veya herhangi bir ürünün Rusya veya bir ülke tarafindan alinip gayrimesru bir sekilde uluslararasi piyasalara satilmasina da karsiyiz. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz” dedi.

Bakan Çavusoglu, Rusya'nin Ukrayna'nin Tahillarini Türkiye'ye Sattigi Iddialarina Iliskin Konustu
Bakan Çavusoglu ve Birlesik Krallik Disisleri, Ingiliz Milletler Toplulugu ve Kalkinma Bakani Elizabeth Truss gerçeklestirdikleri ikili görüsmenin ardindan ortak basin toplantisi düzenledi.

Birlesik Krallik ile ikili ticaret hacminin ve ekonomik is birliginin artirilmasi için çalisildigini söyleyen Çavusoglu, “Geçen sene 20 milyar dolarlik ticaret hacmimize çok yaklastik, 19,3 milyar dolarlik ticaret gerçeklestirdik. Birlesik Krallik 2021 yilinda en çok ihracat yaptigimiz üçüncü ülke oldu Almanya ve ABD’nin ardindan. Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. Öncelikle Serbest Ticaret Anlasmasi’nin genisletilmesi için çalisiyoruz. Diger taraftan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi ve Is Forumu’nun toplantilarini da bu sene içinde gerçeklestirmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandi.

Is dünyasinin yatirimlarini da artirmak istediklerine deginen Çavusoglu, bazi engellerin kaldirilmasi konusunda ve bu sorunlarin halledilmesi konusunda degerlendirmelerde bulunduklarini kaydetti.

Terörle mücadele konusunda Birlesik Krallik’in Türkiye’nin müttefiki oldugunu söyleyen Bakan Çavusoglu, “Bizim de iade, mal varligi dondurma taleplerimiz var. Bu konulari da bugün gündeme getirdik” diye konustu.

Açiklamalarin ardindan basin mensuplarinin sorularini yanitlayan Çavusoglu, Ukrayna’da yasanan tahil krizine iliskin soruya, “Ukrayna’dan tahil ihracatini gelistirmek için BM plani var. Biz çabalarimizi BM ile beraber sürdürüyoruz. Hem Ukrayna hem Rusya ile temas halindeyiz. BM’nin bu planini gerçekçi bir plan olarak görüyoruz. O nedenle güçlü bir sekilde destekliyoruz. Ayrica bu sürecin mesrutiyeti bakimindan da önemli buluyoruz” cevabini verdi.

“Istanbul’da teknik düzeyde bir toplanti gerçeklestirilmesi de planlaniyor”

Çavusoglu, eger bir anlasma olursa Istanbul’da bir kontrol merkezi kurulacagina dikkati çekerek, “Ukrayna kara sularinin hemen disinda bir güvenli bölge kurulacak ve burada Ukrayna limanlarina gidecek gemilerin kontörü de yapilacak silah tasinmadigindan veya baska bir sey tasinmadigindan emin olunmasi için. Gemilerin belirlenen ürünleri tasidigindan herkes emin olmak istiyor. Baktiginiz zaman gayet güzel ama taraflarin anlasmasi gerekiyor. O nedenle sürekli BM’nin çabalarina ilaveten biz de gerek Ukrayna’yla gerek Rusya’yla çabalarimizi sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üzerinde odaklandik, çünkü Istanbul’da teknik düzeyde bir toplanti gerçeklestirilmesi de planlaniyor. Henüz bunun tarihi belli degil. Rusya’dan olumlu cevap bekliyoruz” dedi.“Görüsmeler yapici”

Rusya Disisleri Bakani Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde de tahil konusunun konusuldugunu belirten Bakan Çavusoglu, “Onlarin daveti üzerine Moskova’ya askeri heyetimiz gitti. O görüsmelerin yapici oldugunu söyleyebilirim, daha yapici geçtigini de söyleyebilirim. Sonuçta bu toplanti için taraflarin evet demesi gerekiyor” diye konustu.“Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz”

Rusya’nin Ukrayna’nin tahillarini diger ülkelere sattigi ve bu ülkelerin arasinda Türkiye’nin de oldugu iddialarina iliskin soru üzerine Çavusoglu sunlari söyledi:

“Ukrayna tarafindan da bu iddialarla ilgili ara ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayi ciddiye aliyoruz, ciddi bir sekilde arastiriyoruz. Sonucunu da özellikle Ukrayna tarafina bildiriyoruz. Aslinda gayet basit ve bu süreci takip etmek de kolay. 5-6 dolarlik bir programla hangi geminin nereden geldigi, ne tasidigi, bunlar takip ediliyor. Birakin yetkilileri herhangi bir vatandas da elindeki telefona veya bilgisayarina yükledigi programla uçaklarin ve gemilerin seyri seferini kolay bir sekilde takip edebilir. Biz bu iddialar neticesinde her iddiayi ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Gemilerin yaptigimiz incelemelerde menseinin kayitlarda Rusya oldugunu gördük. Ukrayna’nin tahilinin veya herhangi bir ürünün Rusya veya bir ülke tarafindan alinip gayrimesru bir sekilde uluslararasi piyasalara satilmasina da karsiyiz. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz."

“Herkesin güvenlik endiseleri karsilanmalidir, sadece aday ülkelerin degil”

Finlandiya ve Isveç’in NATO üyeligine iliskin ise Çavusoglu, “Bizim verdigimiz metinler üzerinde çalismalar yapildi. En son Brüksel’de teknik düzeyde NATO’da bir çalisma oldu. Su anda o metin üzerinde anlasilan noktalar var, görüs ayriligi içinde noktalar var. Türkiye olarak, Türk milleti olarak bizim beklentimiz açikça ortada. Eger bu iki ülke müttefik olmak istiyorsa bir müttefikin güvenlik endiselerinin karsilanmasi NATO için de öncelik olmali, o üyeler de bu endiseleri karsilamalidir. Herkesin güvenlik endiseleri karsilanmalidir, sadece aday ülkelerin degil. Sonuçta önümüzdeki süreçte Madrid Zirvesi’nde de bu konular elbette ikili görüsmelerde ve diger platformlarda ele alinacaktir. Özellikle NATO Zirvesi’nde NATO’nun güney kanadiyla ilgili terörizme odaklanacak bir oturumun düzenlenmesini de önemli buluyoruz” açiklamasinda bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.