80 Yasindaki Sehit Annesi Ogluna Verdigi Sözü 30 Yil Sonra Yerine Getirdi

Mus’ta 1991 yilinda teröristlerle girdigi çatismada sehit olan Özel Harekat Polisi (PÖH) Hikmet Duman’in 80 yasindaki annesi Fatma Duman, sehit ogluna söz verip de öremedigi çoraplari 30 yil aradan sonra örerek Mus’taki silah arkadaslarina gönderdi.

80 Yasindaki Sehit Annesi Ogluna Verdigi Sözü 30 Yil Sonra Yerine Getirdi
1987 yilinda Mus Özel Harekat Sube Müdürlügünde göreve baslayan oglunu 1991 yilinda ziyaret eden annesi Fatma Duman, oglu Hikmet Duman’in görev dönüsünde ayaklarinin soguk hava nedeniyle morardigini fark ederek, ona yün örgü bir çift çorap ördü. Hikmet Duman’in ayagindaki çoraplari gören silah arkadaslari, annesinden kendilerine de çorap örmesini rica etti.

Arkadaslarinin ricasini annesine ileten Hikmet Duman, ogluna buradaki zamaninin kisa olmasi nedeniyle çoraplari yetistiremeyecegini ve memleketi Sivas’a dönünce gönderebilecegini ifade etti.

Sivas’a dönen anne Fatma Duman, kisa bir süre sonra oglunun sehadet haberini aldi. Uzun yillar saglik sorunlari yasayan Fatma Duman, oglunun silah arkadaslarina verdigi çorap sözünü 2022 yilinda kizinin da yardimiyla yerine getirdi.

Fatma anne, ördügü el emegi göz nuru çoraplari Mus Özel Harekat Sube Müdürlügündeki görevli polislere 30 yil aradan sonra gönderdi. Gönderilen bu anlamli hediyeye duyarsiz kalmayan polisler, annenin gönderdigi çoraplar ve beraberindeki mektuplari bir pano haline getirerek, Il Emniyet Müdürlügü girisi ve Özel Harekat Sube Müdürlügünde sergiledi.

“Çoraplari silah arkadaslarimiza dagittik”

Gönderilen hediyeyle ilgili duygularini paylasan Mus Özel Harekat Sube Müdürlügünde görevli komiser, 1991 yilinda Mus’un Malazgirt ilçesine bagli Okçuhan köyünde bölücü terör örgütü mensuplariyla girmis oldugu çatisma sonucu sehit olan rahmetli Aziz Sehit Hikmet Duman agabeylerinin annesi Fatma Duman’in kendilerine bir emanet gönderdigini söyledi.

Gönderilen emanetle birlikte bir de mektup yazip güzel bir anisini kendileriyle paylastigini anlatan komiser, “Annemiz yazmis oldugu mektubunda oglunu defaatle burada ziyaret ettigini, en son yapmis oldugu ziyarette oglunun yorgun, bitap ve ayaklarinin mosmor bir sekilde görevden döndügünü yazmis. Bunun üzerine ogluna kiyamayarak el örgüsü bir çorap örmüstür. Daha sonra örmüs oldugu çorabi subemizdeki silah arkadaslari görerek, ‘senin annen bizim de annemiz’ diyerek lütfen bize de örmesi yönünde ricada bulunmuslar. Sehidimizin annesi ricalarini kirmayarak ‘oglum bu çoraplari size örerim ama burada zamanim yetmez. Memlekete döndükten sonra bunlari size örüp göndereyim’ der. Rahmetli aziz sehidimiz, sube personeline bunu ileterek ricalarinin kabul oldugunu, annelerinin çoraplari örerek kendilerine gönderecegini söyler. Daha sonra kiymetli validemiz memlekete döndükten çok kisa bir süre sonra personelimiz Hikmet Duman, Malazgirt ilçesinde girmis oldugu çatisma neticesinde sehit olmustur. Annemiz, evlat acisi ve geçirmis oldugu saglik problemlerinden dolayi 30 yil sonra vaadini yerine getirerek, biz silah arkadaslarina çoraplari ve yazmis oldugu mektubu ile en yakin arkadasinin yazmis oldugu bir siiri göndermistir. Bizde annemizin emanetine sahip çikarak, göndermis oldugu çoraplari silah arkadaslarimiza dagitmis, bunlardan bir tanesini de emniyet teskilatimizin birlikteligi, özel harekat ailesinin kardesligini göstermek ve sehidimizin seref madalyasi olarak emniyet müdürlügümüz girisinde sergilemekteyiz” dedi.Polislerin hazirladigi pano video kliple anneye izletildi

Polisler tarafindan kendisi için hazirlanan videoyu izleyen anne Fatma Duman, videoyu hazirlayip gönderenlere duaci oldu. “Allah’im onlari iki cihanda aziz kilsin” diyen Fatma anne, “Bu videoyu hazirlayip, yavrumu hatirlayip da böyle bir sey yaptiklari için çok tesekkür ederim. Benim yavrumu hatirlamis, bu güzel seyleri yapmislar. Allah’ta onlarin gönlünü görsün. Ben razi oldum, Allah’ta onlardan razi olsun” ifadelerini kullandi.

“Yavruma söz verdigim vaadi yerine getirdim”

Büyük kizinin da destegini alarak çoraplari bir yilda hazirladiklarini anlatan Fatma anne, konusmasini söyle sürdürdü:

“Büyük kizimda bana yardim etti. Ben yaslandim öremem dedim. ‘Sen örersin, hiç elinden örgü eksik olmuyor’ dedi kizim. ‘Anacim ben alayim sen de ör, agabeyimin arkadaslarina. Hepsi agabeyimin kardesi. Onlara gönder’ dedi.

Bende ördüm yavruma söz verdigim seyi yerine getirdim. Allah onlari da iki cihanda aziz kilsin, yavrumun arkadaslarini ve meslektaslarini. Evlat zor. Çok istirap çektim. Ama böyle seyleri de Allah herkese nasip etsin. Bu güzel seyleri. Bu da güzel bir sey. 30 seneden sonra yeni olmus gibi canlaniyor. Allah, onlarin isini gücünü rast getirsin. Onlar benim gönlümü gördü, Allah’ta onlarin gönlünü görsün. Ben 80 yasindayim. Onlar beni hatirladi, bu seyi getirdiler. Allah’ta onlari iki cihanda aziz kilsin. Cennetlerini versin.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.