Marmaris yangını rüzgarla büyüdü! Tahliyeler başladı: Cennet koylar tehlikede

Marmaris Bördübet mevkiinde devam eden yangın, öğle saatlerinden sonra rüzgarın etkisiyle büyüdü. Doğa harikası, yoğun kızılçam ağaçlarının olduğu 3 noktada bölgede rüzgarın etkisiyle büyüyen alevler, gökyüzünü kızıla boyadı. Bölgede çok sayıda yangın söndürme ekibi, alevlerle kora kor mücadele ediyor. Bölgede tahliyeler başladı. Maviyle yeşilin buluştuğu cennet koylar küle döndü.

Marmaris yangını rüzgarla büyüdü! Tahliyeler başladı: Cennet koylar tehlikede
Marmaris yangını rüzgarla büyüdü! Tahliyeler başladı: Cennet koylar tehlikede
Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangını rüzgar nedeniyle etkisini artırırken, bölgede üst üste gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşte dakika dakika bölgede yaşananlar...

21.20 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Yangınlarda sabotaj şüphesi de var. Yangın kontrol altına alınma aşamasında. Yakın zamanda güzel haberler vereceğiz.

20.55 ZARAR GÖREN EV YOK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangınıyla ilgili şu ana kadar zarar gören ev ya da yerleşim yeri olmadığını belirterek 'Hiçbir kaybımız olmasın, tek bir ağacımız, tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz.' dedi.

20.03 EGM: O HESAPLAR İÇİN İŞLEM BAŞLATILDI

Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal medya platformlarında, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 21 Haziran 2022 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal medya platformları üzerinden;

Marmaris'teki yangında son durum ne?

Yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı, kamuoyu üzerinde panik vegüvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/proje hesaplar aracılığıyla yayıldığı görülmüştür.

Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve 'halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten' hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır.

Bahse konu olayla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde;

#marmaris etiketi(hashtag) kullanılarak 22787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %59.42'sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

SAAT: 18.22 A HABER YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİNDE

Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan yangına devlet tüm imkanlarıyla müdahale ederken A Haber muhabiri Tayfun Er bir yangın söndürme helikopteri içinde yaptığı yayında bölgedeki son durumu aktardı. Rüzgar nedeniyle 3 bölgede daha yangının sürdüğünü belirten Er, Marmaris için sarı kodlu rüzgar uyarısı yapıldığını da vurguladı. A Haber'e konuk olan Orman Genel Müdürlüğü temsilcisi İlhami Oğuz ise '20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale ediyoruz.' dedi.

.