Italyan Prensesi Cristina Trivulzio Belgiojoso'nun Çalismalarinin Yer Aldigi Sergi Açildi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Safranbolu’da bir Italyan prensesi "Cristina Trivulzio Belgiojoso" kitabinin tanitimi ile sergisinin açilisi yapildi.

Italyan Prensesi Cristina Trivulzio Belgiojoso'nun Çalismalarinin Yer Aldigi Sergi Açildi
1850 yilinda Istanbul’a gelerek Osmanli Devleti’ne siginan ve Safranbolu’ya yerlesen Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun kitabinin tanitimi ve sergisinin açilisi için tören düzenlendi.

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen törene Karabük Belediye Baskan Yardimcisi Seher Berker, Safranbolu Kaymakami Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Baskani Elif Köse, Italya Büyükelçiligi Kültür Atasesi Dott. Dario Sabbioni, Ankara Üniversitesi DTCF Italyan Dili ve Edebiyati Bölüm Baskani Prof.Dr. Nevin Özkan Speelman, Casa Italya Temsilcisi Emili Malara, Yazarlar Murat Babuçoglu, Orhan Özdil, Dr. Sadik Emre Karakus ve vatandaslar katildi.

Safranbolu Belediye Baskani Elif Köse, 23. Uluslararasi Altin Safran Belgesel Film Festivali’nin son gününde gerçeklestirilen programin kendisini çok heyecanlandirdigini belirterek, “5 yil Safranbolu’da yasamis ve devlet arsivlerinde yapilan arastirmayla ortaya çikmis ve Safranbolu’ya güzellikler getirecek Italyan prenses. Safranbolu’nun çok kiymetli degerleri var. Kültür ve sanatla dolu bir kent. Bu prense buna arti bir deger katacak. Italya ile bagimizi güçlendirecek” dedi.

Konusmanin ardindan Italyan prensesi Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun çalismalarinin yer aldigi serginin açilisi yapildi. Sergiyi gezen Italya Büyükelçiligi Kültür Atasesi Dott. Dario Sabbioni IHA muhabirine yaptigi açiklamada, Safranbolu’da bulunmaktan dolayi mutluluk duydugunu aktararak, bu tarz kültürel etkinliklerin iki ülke arasindaki iliskileri güçlendiren bir durum oldugunu söyledi.Italyan prensesinin kitabinin önümüzdeki yillarda belgeselinin yapilmasiyla ilgili olarak degerlendirmelerde bulunan Sabbioni, “Elbette bu belgesel iki ülke iliskilerine katki yapacaktir. Bu belgeselin çikmasi durumunda Italya elçiligi ve kültür merkezi olarak da tanitimina katkida bulunmak isteriz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.