Finlandiya'dan yeni müzakere açıklaması!

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci için Türkiye'den 'Somut adımlar atılmazsa ilerleme olmayacak' açıklamaları gelmişti. Konuya ilişkin müzakereler devam ederken Finlandiya Dışişleri Bakanı flaş açıklamalarda bulundu. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor, müzakereler sürecek. Türkiye'nin dile getirdiği (terörle ilgili) konuların çözülebileceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Finlandiya'dan yeni müzakere açıklaması!
Finlandiya'dan yeni müzakere açıklaması!
İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci ile ilgili müzakere süreci devam ediyor. Washington'da bir görüşme gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, görüşmelerin ardından basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç'in NATO sürecini değerlendirdi. Haavisto, kendisinin de son dönemde iki kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, 'Biz Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin endişelerini ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, doğrudan ve yapıcı bir diyalog halinde bu konuları netleştirmeye çalışıyoruz.' diye konuştu.

PKK FİNLANDİYA'DA BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Fin Bakan, İsveç ve Finlandiya'dan giden delegasyonların Türkiye'de görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydederek, 'Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor ve bu müzakereler sürecek. Biz, Türkiye'nin de desteklediği NATO'nun açık kapı politikasına güveniyoruz. Türkiye'nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz.' değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Madrid'de haziranda yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar Türkiye ile görüşmelerde mesafe kat etmelerinin önemli olacağını kaydetti.

Fin Bakan, 'Türkiye PKK ve terör meselesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. PKK Finlandiya'da bir terör örgütüdür. İsveç'te de aynı şekilde. Biz elbette bu hususları Türkiye'ye de aktarıyoruz.' şeklinde konuştu.

BLİNKEN, SÜRECİN OLUMLU SONUÇLANACAĞINA İNANIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Blinken de Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York'ta görüştüğünü, bu görüşmede bu konuların da kapsamlı şekilde ele alındığını ve sürecin sonunda iki ülkenin de NATO'ya katılacağına inandıklarını belirtti.

Ankara ile doğrudan görüşmeler de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Blinken, haziranda Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecinin nasıl bir mesafe kat edebileceğine ilişkin bir soruya yanıt verirken, 'Zirveye giderken beklentimiz bu sürecin ilerlemesi yönünde. Detaylarına girmeyeceğim fakat şu anda Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında çok aktif bir görüşme süreci devam ediyor, biz de bu süreci destekliyoruz.' ifadesini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN SOMUT ADIM VURGUSU GELMİŞTİ

İsveç ve Finlandiya müzakere heyetlerine, teröre verdikleri destek noktasında endişe ve beklentilerimizi açık, net, somut, madde madde kapsayan belgeyi verdik, onlar bize dönecekler. Beklentilerimizi karşılama konusunda bir irade koyarlarsa aynı mekanizma çerçevesinde çalışma yaparız. Ankara'ya gelen heyetin sadece bir toplantıda 'bunları yapacağız' demesi mümkün değil tabii. Elbette, hükümetlerine götürecekler ve istişare edecekler. Bir seferde atılacak adımlar olmadığını biliyoruz ama sonuçta bir an önce NATO'ya üye olmak isteyen onlar. Bunu istiyorlarsa beklenen adımları atacaklar. Yani, 'Terörle mücadelede 'kendi mevzuatımız şu, AB mevzuatı budur' şeklinde mazeret istemiyoruz. Mevzuat değişecekse de değişir.' PKK/YPG'ye sağladıkları desteği belgelerle kanıtladık. Gerek terörle ilgili destek gerek DHKP-C, PKK-YPG-PYD gerekse FETÖ gibi farklı terör örgütlerinin mevcudiyetini ispatladık. Verilen silahlar, savunma sanayiinde Türkiye'ye yönelik yaptırım kararlarını içeren bir kağıdı karşı tarafa verdik.

MASADA İSVEÇ VE FİNLANDİYA'DAN 5 TALEP

-PKK/YPG terör örgütüdür, aralarında fark yoktur

-PKK/YPG'nin faaliyetlerini, dernek görünümlü teröre destek veren organizasyonlarını ve ülkenizin açık para akışını durdurun

-DHKP-C'ye ve mensuplarına hareket alanı açmayın

-FETÖ firarilerinin ülkenizde barınmasına izin vermeyin, iade taleplerini karşılayın

-Savunma sanayinde müttefiklik ilişkisine uymayan kısıtlamalara son verin