Uyusturucu Ve Uyarici Madde Kullanimi Cezai Yönden Ele Alindi

Eskisehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Egitim Fakültesi Egitim Bilimleri Bölümü Egitim Felsefi Sosyal ve Tarihi Temelleri Ana Bilim Dali’nin düzenledigi konferansta, “Uyusturucu ve Uyarici Madde Kullanimina Cezai Yönden Bakis” konusu ele alindi.

Uyusturucu Ve Uyarici Madde Kullanimi Cezai Yönden Ele Alindi
Konferans, Yargitay Onuncu Ceza Dairesi Baskani Mehmet Faik Ates ve Onuncu Ceza Dairesi Üyesi Ender Sener’in konusmaci olarak katilimlari ile ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçeklesti. Etkinlige Eskisehir Cumhuriyet Bassavci Vekili Savas Kiliç ve Yargitay Üyesi Hamdullah Paksoy ile ESOGÜ Rektör Yardimcilari Prof. Dr. Ali Arslantas, Prof. Dr. Kamil Çolak ve Prof. Dr. Rifat Edizkan da katildi.

Konferansin açilisinda konusan ESOGÜ Rektör Yardimcisi ve Bagimlilikla Mücadele Komisyon Baskani Prof. Dr. Ali Arslantas, bagimlilikla mücadelenin bagimlilik olmadan önce yapilmasi gereken bir is oldugunu, çünkü bagimlilik olustuktan sonra olayin hukuki ve tibbi boyutlarinin çok daha maliyetli, yorucu ve yikici oldugunu kaydetti.

ESOGÜ olarak bagimlilikla mücadeleye özel bir önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Arslantas, bu çerçevede yaptiklari çalismalari da anlatti. Prof. Dr. Ali Arslantas, bagimlilikla mücadele için, ESOGÜ Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali bünyesinde yüksek lisans programi açtiklarini, Halk Sagligi Ana Bilim Dali’nin ESOGÜ personeli ve ögrencilerine yönelik bir bilgilendirme kitapçigi hazirlamakta oldugunu, anketler düzenlemek üzere çalistiklarini, ögrencilere yönelik ‘Gel sohbet edelim’ adli bir dizi aktivitenin hazirliklarini yaptiklarini, Sanat ve Tasarim Fakültesi’nin ‘Hayata Bagli Ol’ adli bir afis tasarim yarismasi düzenledigini, el brosürleri hazirladiklarini, Dis Hekimligi Fakültesi’nin bagimliligin dis sagligina olumsuz etkilerini gösteren bir video hazirladigini, tüm fakülte, meslek yüksekokulu ve enstitülerin web sayfalarinda bagimlilik konusuna yer verdigini, üniversite olarak yetkili birimleri araciligiyla bagimlilikla ilgili çalisma yapacak ögrenci ve ögretim elemanlarina destek sagladiklarini ve fakültelerin yeni baslayan ögrencileri bilgilendirmek üzere adaptasyon haftasina bagimlilikla ilgili ders koydugunu ifade etti.

Konferansin ilk konusmacisi Yargitay Onuncu Ceza Dairesi Baskani Mehmet Faik Ates, uyusturucu maddelerin bagimliliga sebep olmak suretiyle insanin iradi hareket etmesini engelledigini ve hirsizlik, yagma, adam öldürme gibi birçok suçun temelini olusturdugunu kaydetti.

Mehmet Faik Ates uyusturucu madde suçlarinin bütün insanliga karsi islenmis suçlar oldugu için bununla mücadeleye büyük önem verilmesi gerektigini söyledi.

Ülkemizde su anda cezaevinde bulunan tüm tutuklu ve hükümlülerin 1/3’ünün uyusturucu madde suçlarindan dolayi tutuklu ve hükümlü oldugunu belirten Mehmet Faik Ates, bunda da uyusturucu madde suçlarinin infaz rejiminin terör suçlarinin infaz rejimi ile ayni olmasinin etkili oldugunu kaydetti.

Mehmet Faik Ates uyusturucu madde suçlarinin ranti yüksek suçlar olmasindan dolayi bu yöne bir egilim olusturdugunu, ayrica uyusturucunun terörün finansmaninda kullanildigini ve bu nedenlerden dolayi uyusturucu madde suçlari ile mücadele edilmesi gerektigini ifade etti.

Toplumda genel olarak uyusturucu madde ile ilgili suçlari isleyenlerin egitim ve gelir düzeyi düsük ve dagilmis ailelerin çocuklari olan kisiler olarak bilindigini ama bunun aslinda böyle olmadigini, bu suçlari isleyen kisilerin profilinin son yillarda degistigini belirten Mehmet Faik Ates, günümüzde uyusturucu madde suçlarini isleyenler içinde lise ve üzerinde egitimi olanlar, anne-babasi birlikte olanlar ve düzenli isi olanlarin oraninin daha yüksek oldugunu, bu nedenle bir farkindalik olusturulmasi gerektigini söyledi.

Uyusturucu madde suçlarinin çok agir cezalari oldugunun özellikle gençler tarafindan bilinmesi gerektigini vurgulayan Mehmet Faik Ates, bu suçlarin sadece ticari amaçla islenmesinin sart olmadigini, uyusturucu maddeyi ikram etme ve bulundurmanin da son derece agir cezalarinin oldugunu ve bu suçlara bulasmanin gençlerin hayatini bitirebilecegini ifade etti.

Konferansin diger konusmacisi Yargitay Onuncu Ceza Dairesi Üyesi Ender Sener, Türkiye’de ilkokuldan üniversiteye kadar 18 milyon gencin bulundugunu, bunun da maalesef uyusturucu üretenler için çok büyük bir pazar oldugunu belirtti.

Aile baskisinin yani sira özellikle yas ilerledikçe akran ve arkadas baskisinin kisiyi uyusturucu bagimliligina götürebildigini belirten Ender Sener, gençlerin kendilerini yanlisa yönlendiren arkadaslarindan uzaklasmasi gerektigini söyledi.

Uyusturucu madde ile ilgili suçlarin cezalarinin insan hayatini bitirecek derecede agir oldugunu belirten Ender Sener, bu durumun kendilerini çok üzdügünü ancak kendilerine gelen dosya sayilarinin inanilmaz oldugunu kaydetti.

Madde kullaniminin engellenmesinin ancak farkindalik olusturulmasiyla mümkün olabilecegini vurgulayan Ender Sener, üniversite ögrencileri arasinda en çok amfetamin bagimliliginin görüldügünü belirtti.

Ender Sener gençlere uyusturucu suçlarinin, kullanma suçu bile olsa ve ceza yatilmamis bile olsa ileride ise alinmaya engel teskil edecegini de hatirlatti. Uyusturucu madde kullanimini özendirme, bununla ilgili yayin yapma, yardim ve destek saglamanin cezalari hakkinda da bilgiler veren Ender Sener, gençlerden uyusturucuya karsi çok dikkatli ve temkinli olmalarini istedi.

Etkinlik soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.