Tarlaya Gittiginde Merak Saldi, Kozmetik Toptanciligini Birakip Tarima Yöneldi

DÜZCE – Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yasayan ve daha öncesinde kozmetik toptanciligi yapan Serpil Dere, çilek tarlasinda merak saldigi tarim isine yöneldi. Dere, simdi tarlasinda ürettigi mahsulünü pazara bile gitmeden alicisi ile bulusturabilmenin mutlulugunu yasiyor.

Tarlaya Gittiginde Merak Saldi, Kozmetik Toptanciligini Birakip Tarima Yöneldi
Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yasayan Serpil Dere, çilek tarlasinda baslayan tarim meraki ile yaptigi kozmetik toptanciligini birakarak tarima yöneldi. Dere, Döngelli köyü ve çevresindeki köylerde atil duran arazileri degerlendirerek sebze ve meyve üretimi gerçeklestiriyor. Tarimla ugrasmayi sevdigini aktaran Dere, “Sakarya’nin Pamukova ilçesinde bir çilek tarlasina girdigimde gördüm ve bende yapabilirim, neden yapmayayim diye düsündüm. Daha sonrasinda Akçakoca’da yapmaya karar verdim. Ilk burayla basladim ve birçok bos arazilere dikmeye basladim. Döngelli köyü içerisinde bos arazileri ekip biçtim ve sonrasinda baska bir arazi daha buldum, orayi da ayni sekilde ekip biçtim. Bu sekilde büyümeye basladim. Akliniza gelebilecek çogu ürünü ekiyorum. Marul, sogan, maydanoz, çilek ve sebze yetistiriyorum” dedi.“Yetistirdigi ürününe tarlada alici buluyor”

Yetistirdigi ürünleri pazarlama konusunda herhangi bir zorluk çekmedigine deginen Dere, “Ekip biçtiklerim köylüye bile yetmiyor. Insanlar tarimla ugrasmiyorlar, olmuyor diye ama ben ürünlerimi çok rahatlikla satabiliyorum. Vatandas geliyor görüyor, satiyor musunuz diye soruyor ve ben ürünümü tarlada satiyorum. Hatta kendileri topluyor, yani pazara giderek tezgahta satmama gerek kalmiyor. Pazara gitmeden ben malimi tarlada pazarliyorum” diye konustu.“Yeri olan vatandaslarimiz tarima yönelmeli”

Arazisi olan vatandaslarin tarima yönelmesi gerektigini söyleyen Dere, “Yeri, arazisi olan kisiler bunu degerlendirmeli, tarim için kullanmali. Zor zamandan geçiyoruz. Ben sadece hayvan gübresi kullaniyorum, onun disinda baska hiçbir gübre kullanmiyorum. Kimyasal gübre kesinlikle yok. Bence herkes topragi degerlendirmeli. Insanlar hep hazira yönelmis” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.