Sahte Polis Ve Basin Kartiyla Milyonluk Vurgun Yapan Suç Çetesi Çökertildi

“Polis Emeklileri Dernegi” adi altinda çesitli dernekler kurarak e-Devlet onayli sahte polis kimligi, polis araç karti ve basin kartina benzer ayricalikli kartlar temin ettikleri tespit edilen suç çetesine yönelik Ankara merkezli 4 ilde düzenlenen “Teskilat” operasyonunda 14 süpheli gözaltina alindi. Yaklasik bin 200 üyesi olan dernegin bu yöntemle 2 milyon liralik vurgun yaptigi ögrenildi.

Sahte Polis Ve Basin Kartiyla Milyonluk Vurgun Yapan Suç Çetesi Çökertildi
Ankara Emniyet Müdürlügü Mali Suçlarla Mücadele Subesi ekipleri, polislikten ihraç edilmis Durmus K.’nin ve ekibinin “Polis Emeklileri Dernegi” adi altinda çesitli dernekler kurdugunu ve derneklere üye olanlara sahte polis kimligi, polis araç karti ve basin kartina benzer e-Devlet onayli ayricalikli kartlar temin ettigini tespit etti. 6 aylik teknik ve fiziki takibin ardindan harekete geçen polis, Ankara merkezli Bursa, Ordu ve Istanbul illerinde düzenledigi “Teskilat” isimli es zamanli operasyonla aralarinda elebasi Durmus K.’nin da oldugu 14 süpheliyi yakalayarak gözaltina aldi. Yakalanan sahislardan 9’u ifadeleri alindiktan sonra serbest birakilirken, 5 süphelinin ise sorgusunun devam ettigi ögrenildi.

Tam 2 milyon liralik vurgun yaptiklari ögrenildi

Sahislarin polislikle hiçbir alakalari olmamalarina ragmen “Polis Emeklileri Dernegi” adi altinda dernekler kurduklari aktarildi. Süphelilerin dernek üyelerine polis çevirmelerinden sorunsuz geçebilmek, kamu kurumlarinin otoparklarina sorunsuz girebilmek, pandemi kisitlamalarinin oldugu dönemlerde sorunsuz disariya çikabilmek gibi ayricaliklar saglayan sahte polis kimligi, polis araç karti ve basin kartina benzer kartlar temin ettikleri ögrenildi. Toplam bin 180 üyesi olan dernegin bu yöntemle 2 milyon liralik haksiz kazanç elde ettigi tespit edildi. Sahislarin birbirleriyle polis meslegine özgü terimlerle hitap ettikleri ve kurduklari çeteye “Teskilat” ismini verdikleri belirtildi.

Aidat ve bagis adi altinda para topladiklari ortaya çikti

Zanlilarin söz konusu kartlari çikartmak isteyenlerden aidat adi altinda 3 bin lira para aldiklari, bagis toplama yalaniyla da üyelerden her yil bin lira para aldiklari ögrenildi. Kartlari temin eden 2 sahsin ise kendilerini polis olarak tanitip bir eve girip arama yaptiklari, “fuhus operasyonu yapiyoruz” diyerek ev sahibinin telefonunu ve bir miktar parasini aldiklari aktarildi. Kartlari temin edenlerden bazilarinin ise göçmen kaçakligi suçu isledikleri ögrenildi.

Sahte internet sitesi kurduklari tespit edildi

Yapilan teknik incelemelerde sahislarin dernek adina sahte internet sitesi kurduklari da tespit edildi. Kartlardaki kodu cep telefonuna okutmak suretiyle erisilen sitede dernegin sözde faaliyetlerinden sundugu imkanlara kadar birçok içerigin yer aldigi belirtildi. Kart talep edenlerden önce aidat bedeli isteyen çete üyelerinin paralari kendi hesabina gönderttikleri, kartlari ise kargolayarak sahiplerine ulastirdiklari ifade edildi. Kartlarin reklamlarini da sosyal medya üzerinden yapan çete üyelerinin bu yöntemle pek çok kisiye ulastiklari aktarildi.

Polis ekiplerinin diger örgüt üyelerinin de kart temin edip etmediklerinin tespitine yönelik çalismalarina devam ettigi, yapilan operasyonlarda ise çok sayida Polis Emeklileri Tanitim Karti, Polis Olay Yeri Basin Karti, Polis Araç Karti ve çok sayida dijital materyalin ele geçirildigi belirtildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.