Iklim Krizi Için 200 Sporcu Bir Araya Geldi

Avcilar’da “Iklim Krizine Karsi Farkindalik Için” basligiyla düzenlenen organizasyonda bir araya gelen 200 sporcu bisiklete bindi, kostu ve daha sonra da Denizköskler Plaji’nda yüzdü.

Iklim Krizi Için 200 Sporcu Bir Araya Geldi
Avcilar Belediyesi, “Iklim Krizine Karsi Farkindalik Için” baslikli bir organizasyon düzenledi.

Organizasyon çerçevesinde ilk önce bisiklet turu düzenlendi.

Avcilar’in 10 tane mahallesini dolasan 200 sürücü, 25 kilometre boyunca pedal çevirdi. Daha sonra Baris Manço Kültür Merkezi’nin önünde bulusan iklim kosuculari, 5 kilometre kostu. Organizasyonun son kisminda ise teknelerden denize atlayan yüzücüler, sicakligi 15 derece olan suda yüzerek Denizköskler Plaji’ndan karaya çikti.

"Dünya bu büyük tehlikeden kurtulacak"

Iklim kriziyle ilgili konusan Avcilar Belediye Baskani Turan Hançerli, “Iklim krizine dikkat çekmek için arkadaslarimiz yüzdü, kostu ve pedal çevirdiler. Dünyamiz iklim kriziyle karsi karsiya ve dünyamiza verdigimiz zarar ve karbon nedeniyle dünya alarm veriyor ama hala yetkililer, yönetim ve dünya bu konuda çok fazla duyarli degil. Iste bizler dogadan yararlanan, dogayla uyumlu yasamayi bilen ve doganin bize verdigi degerlerin farkinda olan insanlar; iklim krizinin son bulmasi için, karbon ayak izinin azalmasi için pedal çevirdiler, kostular ve yüzdüler. Diliyorum ki gelecekte bu krizler asilir. Dünya bu büyük tehlikeden kurtulacak. Kentte geri dönüsüme katmadigimiz atik yok. Hiçbir sey atik degildir, mutlaka geri dönüstürülebilir sloganiyla belediye olarak aktif çalismalar yürütüyoruz” açiklamasinda bulundu.

Iklim degisikligine dikkat edilmesi gerektigini söyleyen Yüksel Sönmez, “Avcilar Belediyemizin düzenlemis oldugu bu organizasyonda iklim degisikligine önem vermek için bu etkinligi yaptik. Dünyada yasayan 8 milyar insanin buna dikkat etmesi lazim. Iklim degisiyor, bizler su an hayattayiz ama daha sonra olmayacagiz. Biz torunlarimiza, gelecek olan nesillere daha düzgün bir doga birakmak için ve iklim degisikligine karsi da insanlarin daha duyarli olmasi için bu etkinligi yaptik. Avcilar Belediye Baskani Turan Hançerli Bey’e böyle bir organizasyona imza attigi için biz de bu etkinlikte bulundugumuz için ne mutlu bize. Herkes duyarli olsun” dedi.

Ilk defa açik denizde yüzdügünü söyleyen Elmas Yilmaz Altigöz ise, “Benim ilk açik su tecrübemdi. Iklim degisikligine farkindalik olsun, insanlarin iklim degisikligine dikkatini çekmek için yaptigimiz bir etkinlikti. Su çok güzeldi. Bence herkes denemeli. Soguk su aliskanlik yapar demislerdi, dogruymus, aliskanlik yapti, artik hep soguk sularda olacagim. Deniz diger yerlere göre daha temizdi. Ama zaman içerisinde inaniyorum ki daha da temizlenir. Denizin kendini temizleyebilen bir ekosistemi var” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.