Eskisehir'de 61 Ögrenci Için Hafizlik Icazet Merasimi Düzenlendi

Eskisehir Il Müftülügüne bagli Kur’an kurslarinda hafizlik egitimlerini tamamlayan 61 ögrenci için hafizlik icazet merasimi gerçeklestirildi.

Eskisehir'de 61 Ögrenci Için Hafizlik Icazet Merasimi Düzenlendi
Resadiye Camii’nde düzenlenen tören, Eskisehir Valisi Erol Ayyildiz, Eskisehir Il Müftüsü Bekir Gerek, Tepebasi Ilçe Müftüsü Gafur Yildirim, Odunpazari Ilçe Müftüsü Hamdi Uzunharman’in katilimlariyla gerçeklesti. Açilis konusmalariyla baslayan törende, Istanbul Çamlica Camii Imam-Hatibi Hafiz Kerim Öztürk ve Kuran-i Kerim’i Güzel Okuma Yarismasi Dünya Birincisi Hafiz Erhan Mete tarafindan Kur’an-i Kerim ziyafeti verildi.

Odunpazari Ilçe Müftülügü Ziya Pasa Erkek Hafizlik Kuran Kursu, Çankaya Bölge Yatili Erkek Hafizlik Kuran Kursu ve Tepebasi Ilçe Müftülügü Haci Hilmi Efendi Yatili Erkek Hafizlik Kursu’nda egitim gören 61 ögrenciye belgeleri teslim edildi.

“Eskisehir’de yeni hafizlar yetistirmenin gayreti içindeyiz”

Odunpazari Ilçe Müftülügü Çankaya Bölge Yatili Erkek Hafizlik Kuran Kursu Müdürü Salih Aktas, yeni hafizlar yetistirme gayretinde olduklarini dile getirerek, “Bizim kursumuzdan 31, Ziya Pasa Kur’an Kursu’ndan 25, Haci Hilmi Efendi Kursu’ndan ise 5 olmak üzere toplamda 61 ögrencimiz burada. Bizler hafiz oldugumuz ve Eskisehir’de hafizlik yaptigimiz için hafizlik müessesinin çok önemli oldugunu düsünüyoruz. Bizleri yetistiren hocalarimizin yolundan gitmeye çalisiyoruz. Eskisehir’de yeni hafizlar yetistirmenin gayreti içindeyiz” dedi.“Bir buçuk yilda hafizligimi pisirdim”

Hafizlik egitimini tamamlayarak hafizlik icazet merasiminde belge almaya hak kazanan 15 yasindaki Yunus Emre Genç, kendini gelistirmeye devam edecegini belirtti.

Zorluklar ile bugüne geldigini söyleyen Genç Hafiz Yunus sözlerine söyle devam etti:

“Açikçasi benim için çok zor bir süreçti. 12 yasinda basladigim bir serüven olarak, 3 yil boyunca büyük bir emek ve zahmetle annem, babam ve hocalarim sayesinde çok sükür bu hale geldim. Artik icazet diplomami almayi istiyorum. Bir buçuk yilda hafizligimi bitirdim ve diger bir buçuk yilda hafizligimi pisirdim. Allah milletimizden razi olsun, gerçekten hafizlarimizin kiymetlerini bilmeleri çok önemli”

“Cenab-i Allah bugün bize de nasip etti”

Osmangazi Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi 3. Sinif ögrencisi olan 23 yasindaki Berkan Çirpan, Eskisehir’e egitimi için Izmit’ten geldigini belirtti.

Hafizlik egitimini buradaki kurslarda tamamladigini ifade eden Çirpan, “Daha önce bir hafizlik geçmisim vardi. Hocalarimdan Allah razi olsun burada tamamlamak nasip oldu. Geçtigimiz Eylül ayinda Diyanet Isleri Baskanligimizin açtigi Hafizlik Tespit Sinavi’nda basarili olarak, hafizlik belgesini almaya hak kazandim. Açikçasi öncelerde televizyonlarda ya da sosyal medyada bu törenleri gördügümüzde çok imreniyorduk. Cenab-i Allah bugün bize de nasip etti. Peygamber Efendimiz Hadis-i Serifinde buyurdugu gibi ‘Hafizlar insanlarin en sereflileridir.’ Bu kadar insanin bu duruma sahit olmasi ve bizi burada yalniz birakmamalari bizim için çok büyük bir gurur kaynagi, Allah hepsinden razi olsun”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.