Efeler Ziraat Odasi Baskani Kendirlioglu; 'Bizler Oldugumuz Sürece Üretim Devam Edecek'

Aydin’da ’14 Mayis Dünya Çiftçiler Günü’ kutlamalari dolayisiyla Efeler Ziraat Odasi Baskanligi Atatürk anitina çelenk sundu. Törende konusan Aydin Ziraat Odalari Il Koordinasyon Baskani ve Efeler Ziraat Odasi Baskani Mehmet Kendirlioglu, "Çiftçiler olarak her zaman devletimizin yanindayiz ve biz oldugumuz sürece üretim devam edecek" dedi.

Efeler Ziraat Odasi Baskani Kendirlioglu; 'Bizler Oldugumuz Sürece Üretim Devam Edecek'


Aydin’in Efeler ilçesinde ’14 Mayis Dünya Çiftçiler Günü’ dolayisiyla Aydin Valiligi önünde tören düzenlendi.

Efeler Ziraat Odasi yönetim kurulu tarafindan Atatürk anitina çelenk sunulan törende konusan Aydin Ziraat Odalari Il Koordinasyon Baskani ve Efeler Ziraat Odasi Baskani Mehmet Kendirlioglu son yillarda görülen Korona virüs salgini ile Rusya ve Ukrayna arasinda yasanan savas durumunun çiftçiligin ve gidanin ne kadar önemli oldugunu bir kez daha gözler önüne serdigini belirtti.

Devletin her zaman ve her kosulda kendilerinin yaninda oldugunu belirten Kendirlioglu, "Son zamanlarda gerek mazot olsun, gerekse gübre ve tohum olsun birçok girdi maliyetlerimizde ciddi artis görüldü.

Bu zor ve dar günlerde sag olsun devletimiz de destekleme seklinde her zaman bizim yanimizda oldu ve olmaya da devam ediyor. Destekleme dünyadaki gelismis ülkelerde var. Bu desteklemeler de gerçek anlamda desteklemeler. Söyle ki çiftçiye rahatlikla can suyu olabilecek, onu üretimin içerisinde tutabilecek desteklemeler. Daha önceki yillarda sürekli çesitli desteklemeler konusunda taleplerimizi dile getirirdik. Ancak son zamanlarda biz daha talepte bulunmadan pamuk primlerimiz hesaplarimiza yatirildi. Çiftçiler olarak biz bunu istiyoruz. Desteklemeler bizler için çok önemli ve bu nedenle de bizler isteyen konumdan çikmak istiyoruz. Desteklemelerin miktari kadar ne zaman alacagimiz da önemli. Bu desteklemeler gününde ve yeterli miktarda verilirse biz yine üretime devam ederiz, üretim ile ilgili herhangi bir sikinti olmaz. Bizler de çiftçiler olarak her zaman devletimizin yanindayiz ve üretmeye devam edecegiz. Halkimiz bu konuda rahat olsun. Bu sene az kazaniriz, önümüzdeki sene çok kazaniriz bazen de zarar ettigimiz yillar olur ama bizler oldugumuz sürece üretim devam eder" dedi."Fiyatlarin yükselmesinin sorumlusu bizler degiliz"

Son dönemde gida ürünlerinde görülen fiyat artisinin nedeninin kendileri olmadigini dile getiren Kendirlioglu, "Üretilen ürünler market raflarina bir senelik emegin sonunda geliyor. Ürünlerin hiç biri o raflarda kendiliginden yetismiyor. Bir ürün yilda 2-3 kez ekilemiyor. Ürünler bir yillik bir çalismanin sonucunda raflarda yer aliyor. Onlari bizler yetistiriyoruz ve çesitli emeklerden sonra oraya geliyor. Bunun göz ardi edilmemesi lazim. Bu ürünlerin fiyatlarini çiftçiler olarak bizlerin yüksege çektigi yönünde algi olusturmak isteyenler var. Ancak biz bu fiyatlari biz belirlemiyoruz. Girdi maliyetlerimizin yüksekligi ortada. Bizler de bu isi bir meslek olarak yapiyoruz ve bu isten elde ettigimiz gelirlerle evimizi geçindiriyoruz. Elbette bizim de bu isleri yaparken bir miktar kar etmemiz gayet dogaldir" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.