'Belediye Düsmanca Bir Tavirla Yaklasiyor' Iddiasi

Eskisehir’de yürütme durdurma kararinin çikarilmasiyla yikim karari ertelenen hobi bahçesi hakkinda konusan magdurlarin Avukati Doç. Dr. Ahmet Karakocali, “Belediye düsmanca bir tavirla yaklasiyor” iddiasinda bulundu.

'Belediye Düsmanca Bir Tavirla Yaklasiyor' Iddiasi
Ramazan Bayrami öncesi Odunpazari Belediyesi yetkililerince yikilacagi duyurulan Botanikkent Hobi Bahçeleri, yürütmeyi durdurma kararinin alinmasiyla askida kaldi. Hobi bahçesi içinde bulunan 60 hanede yasayan vatandaslarin yikima karsi eylemi ardindan 30 günlük durdurma süreci devam ediyor. Hobi bahçesi sakinlerinin ise karsi karsiya kaldiklari olay hakkindaki çalismalari ise hiz kesmiyor. Vatandaslar, yakin çevrede dahi birçok hobi bahçesi ve yapi bulunmasina ragmen özellikle bu bölgeye yönelik belediyenin tavrini düsmanca buluyorlar.

“Kindar ve siyasi sebeplerle gerçeklestigini görüyoruz”

Belediye yetkililerinin yürütmeyi durdurma karari olmasina ragmen hukuka aykiri sekilde bölgeye geldigini ve bazi vatandaslar tarafindan tehdit olarak algilanan sözler söyledigini belirten Avukat Doç. Dr. Ahmet Karakocali, olayin altinda farkli sebeplerin oldugunu belirtti.

Bayram öncesinde ve sonrasinda bölge halkinin psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkilendigini belirten Karakocali, “Bayram öncesi burada insanlar yokken kapilarina yikim tarihi asilmis. Bayramdan hemen sonra da yikimin yapilacagi belirtilmis. Kimsenin haberi olmadan buradaki insanlarin yapilarini yikmak istediler. Burada yasayan kisiler de devlet organlarina magdur edilmek istendiklerini belirterek basvuruda bulundu. Birçok hobi bahçesi sakini magduriyet yasamazken burada yasayanlar özellikle kendilerine magduriyet yasatilmasi istendigini düsünüyor. Bizler de 5 Mayis’ta Eskisehir’de bulunan idare mahkemesinde davamizi açtik ve 6 Mayis’ta yürütmeyi durdurma karari çikti. Her ne kadar belediye yetkilileri ve belediye baskani farkli söylese de kararda açikça yürütmenin durduruldugunu görüyoruz. Yürütme durdurma kararina ragmen 9 Mayis’ta belediye görevlileri hobi bahçesinin önüne geldi. Yaklasik 20 zabita ve araçlarla geldiler. Yürütme durdurma kararina devletin her organinin uymasi gerekirken uyulmadiginin göstergesidir. Buradaki insanlara “30 gün sonra gelecegiz ve yikimi gerçeklestirecegiz” denildi. Kimisi bunu tehdit olarak algiladi. Insanlarin bayram öncesi ve sonrasinda duygu ve psikolojileri alt üst oldu. Belediyenin hukuka aykiri olarak yapmis oldugu davranisin kindar ve siyasi sebeplerle gerçeklestigini görüyoruz. Biz magduriyetin giderilmesi için haklarimizi kullanarak yasal bir süreç baslattik” dedi.“Belediye düsmanca bir tavirla yaklasiyor”

Hobi bahçesinin geçmis dönemde de belediyenin gündeminde oldugunu belirten Avukat Doç. Dr. Ahmet Karakocali, düsmanca bir tavirla karsilastiklarini belirterek sunlari söyledi:

“Belediye baskaninin açiklamasina göre burayla ilgili çalismalar 2019 yilinda baslatilmis. Ögrendigim bilgilere göre 2019 yilinda ve evvelinde belediyeye karsi açilan davalar kazanilmis. Buradaki yasayan insanlarin görüsüne göre belediye özellikle dava açildigi ve buranin geçmisi oldugu için çalisma yapiyor. Belediye encümen kararlarindan Odunpazari Bölgesi’nde kaç yapi için yikim karari verildigi, verilmesi gerektigi veya bu karara ragmen kaç yapinin yikilmadigi arastirilabilir. Buranin özelinde insanlarin düsüncesine göre belediye düsmanca bir tavirla yaklasiyor.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.