39 Üniversite Ögrencisiyle Tekirdag'a Kültürel Gezi

Gençlik ve Spor Bakanligi tarafindan hayata geçirilen "Damla Projesi" çerçevesinde 39 farkli ilden gönüllü üniversite ögrencileri, Tekirdag’i gezmeye basladi. Ögrenciler, bölgede gerçeklestirecekleri 10 günlük gezide bölgede ekonomi, sosyal, sanat gibi konularda bilgi sahibi olacaklar.

39 Üniversite Ögrencisiyle Tekirdag'a Kültürel Gezi
Gençlik ve Spor Bakanligi tarafindan dezavantajli aile, çocuk ve gençlerin katilimci gençlerle bir araya gelmesi ve kültürel degerlerin karsilikli aktarimi, yörelerdeki insanlarla katilimci gençlerin hayata bakis açilarinin olumlu yönde etkilenmesi amaciyla baslatilan proje ile ilgili 39 gönüllü üniversite ögrencisi Tekirdag’a geldi.

Tekirdag’in Süleymanpasa ilçesinde gezi programina baslayan gençler, sehir merkezindeki Rakoczi Müzesini ve Etnografya Müzesini ziyaret etti. 10 gün boyunca Tekirdag’i gezecek olan ögrenciler, kentin güzelliklerini gezmenin yani sira köyde hasada katilacak, farkli mahallelerde çocuklarla oyun oynayacak ve kentte çesitli etkinliklerde bulunacak.

Damla Projesi’nin gönüllü koordinatörü olarak ögrencilerle birlikte Tekirdag’a gelen Yildiz Altintas, “Bakanligin gönüllü koordinatörü olarak Eskisehir’den geliyorum. Buraya 39 gencimiz ile birlikte geldik, 39 gencimizin her biri farkli illerden. Önce web sitesinde basvuru formu olusturulmustu, o basvuru formundaki sorulari doldurarak özenle seçilen ögrenciler her birisi. Burada 10 gün boyunca sosyal sorumluluk çalismalari, gönüllülük çalismalari yapacagiz. Ayni zamanda bu çalismalari yaparken de, Tekirdag ilinin tarihi ve kültürel yerlerini de taniyacagiz. Hem kültürümüzü hem de gönüllülügü birlestirerek insallah çok güzel bir program geçirmeyi umuyoruz. Müzelerimize geldik, müzelerimiz de gayet güzel. Katilimcilarimiz da çok begendi gözlemledigim kadariyla” dedi.

Ögrencilerden Kübra Çolak ise, “Kocaeli Üniversitesi Okul Öncesi Ögretmenligi üçüncü sinif ögrencisiyim. 2019 yilindan beri damla gönüllüsüyüm. Bu benim ilk ulusalim oldu. Buraya seçilmis olmak benim için çok gurur verici. Çünkü özenle seçiliyor her gönüllü. Tekirdag çok güzel bir il, çok begendim. Su ana kadar ki etkinliklerimiz hayal ettigimden daha güzel geçmesi beni mutlu etti. Gönüllülügü gerçekten yapabilecegimi düsünüyorum burada. Çünkü dolu dolu gönüllülük yapabilecegim güzel insanlarla tanistim. Önce ekip arkadaslarim, daha sonra Tekirdag insani ve halki çok güzeldi, güler yüzle karsiladilar bizi” ifadelerini kullandi.

Ögrenciler, bölgede gerçeklestirecekleri 10 günlük gezide bölgede ekonomi, sosyal, sanat gibi konularda bilgi sahibi olacak ve bu bilgileri gittikleri, yasadiklari bölgedeki yasantilarinda hem anlatacak hem de uygulayacak. Tekirdag Çanakkale Sehitligi ve huzur evlerini ziyaret edecek olan gençler, burada yaslilar ile vakit geçirerek huzurevi sakinlerine hediyeler verecekler. 19 Mayis kutlama etkinliklerine de katilacak olan gençler Suriyeli siginmaci çocuklarla vakit geçirerek uçurtma senligine katilacaklar.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.