Antep Fistigi Zirvesi

Baklava üreticileri ve Antep fistigi sektör temsilcileri, Gaziantep Ticaret Borsasi’nda (GTB) düzenlenen istisare toplantisinda bir araya geldi.

Antep Fistigi Zirvesi
Gaziantep’in iki önemli marka degerinin sektör temsilcilerinin bulustugu toplantida; yasanan sorunlar, çözüm önerileri, is birligi imkanlari, Antep fistiginda kayit disinin engellenmesi ve ürüne tarimsal destek saglanmasi konularinda görüs alisverisinde bulunuldu. Gaziantep ve Istanbul’da faaliyet gösteren baklava üreticileri ile Gaziantepli fistik sektör temsilcilerinin katilim gösterdigi toplantiya, Nizip Ticaret Borsasi (NTB) Meclis Baskani Ahmet Polat, Baklava Üreticileri Ömer Güllü, Mehmet Akincioglu, Fistik Isletmecisi ve Tüccarlari M. Neset Uçar, Mehmet Özmen, Özgür Atakan, Müslüm Yildirim ve Gazi Yilmaz konusmaci olarak katildi.

Gaziantep’in iki önemli degeri

Toplantinin açilisinda konusan GTB Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Akinci, Gaziantep’in marka degerleri adina özel önem ihtiva eden iki büyük sektörün temsilcilerinin ilk defa genis katilimli bir toplantida bir araya gelmesinden duydugu memnuniyeti ifade etti.

Baklava ve Fistigin Gaziantep’in birbirinden ayrilmaz iki önemli degeri oldugunu belirten Akinci, Gaziantep adiyla özdeslesen bu iki ürünün kentin kadim kültürünün vazgeçilmez motifleri oldugunu söyledi.Gaziantep’in cografi isaret tescilli bu iki degerini birbirinden ayri düsünmenin ve farkli noktalara koymanin mümkün olmadigini kaydeden Akinci, bu nedenle Baklava ve Fistik sektör temsilcilerinin birbirini tamamlayan, ayni ailenin birer fertleri oldugunu ve sorunlarin çözümü noktasinda da ortak akilla hareket etmelerinin büyük önem tasidigini dile getirdi.

Antep fistigina yönelik hayata kazandirilan projeler

Antep fistiginda yasanan genel sorunlarin çözümüne yönelik GTB’nin yaptigi çalismalar ve hayata kazandirdigi projeler hakkinda bilgiler veren Akinci, konusmasinda su ifadelere yer verdi:

“Antep fistiginin dalindan koparilip, endüstri ürünü haline gelene kadar geçen tüm süreçlerini içerisinde barindiran hayati projeleri fistigin baskenti Gaziantep’te hizmete açtik. Ilk olarak sektöre rol model olusturacak Türkiye’nin ilk Antep Fistigi Lisansli Deposunu hizmete kazandirdik. Toplam 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olan lisansli depo, çiftçimize, sanayicimize ve tacirimize güvenli, saglikli ve sigortali depoculuk imkâni sunmakta. Ürününü lisansli depoya getiren ve ürünün kayit altina girmesini saglayan üreticilerimize devletimiz tarafindan nakliye, kira ve analiz destekleri verilmekte. Kuru kirmizi kabuklu, kirmizi kavlak ve boz kavlak gibi Antep fistigi ürünlerinin kabul edildigi lisansli depomuza ürün getirilmesinin yayginlasmasi için bölgede tanitim ve bilgilendirme çalismalarimizi araliksiz sürdürüyoruz. Bunun yani sira TÜBITAM MAM Yasam Bilimleri is birligiyle Pilot Ölçekli Antep Fistigi Isleme Tesisimizi bu sene içerisinde hizmete aldik. Ileri teknoloji ile donatilan tesisimiz, verimlilik, hijyen ve gida güvenligi noktalarinda en yüksek standartlari saglayarak sektöre entegre çözümler sunmakta. Tesisimizde Antep fistigi temizleme, kabuk soyma, çitlatma, kirma, kavurma ve paketleme gibi üniteler yer almakta.”

Akinci, konusmasinda ayrica Antep fistigina tarimsal ürün destegi saglanmasina yönelik bakanliklar düzeyinde gerçeklestirdikleri çalismalar hakkinda da açiklamalarda bulundu.

Ortak yol haritasi

Toplantida birer konusma yapan baklava üreticileri ve fistik sektör temsilcileri de sektörel sorun ve çözüm önerileri hakkinda görüslerini dile getirdi. Konusmalarin ardindan sektör temsilcileri, kurakligin Antep fistigi rekoltesi üzerine etkileri, Barak bölgesinde fistik agaçlarinin suyla bulusmasinin önemi, Antep fistiginin sektör disi kisiler tarafindan yatirim araci olarak kullanilmasinin piyasalara etkileri, kayit disinin engellenmesine yönelik atilacak adimlar, Antep fistigi lisansli deponun kullanim aginin genisletilmesi ve Antep fistigina tarimsal ürün destegi saglanmasi hususunsa yürütülebilecek ortak faaliyetler hakkinda istisarelerde bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI