Tayland'daki Loy Krathong Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Tayland geleneksel ay takviminin son ayinin dolunay gecesi kutlanan ve bu yil 8 Kasim tarihine denk gelen Loy Krathong Festivali (Yüzen Fener Festivali) renkli görüntülere ev sahipligi yapti.

Tayland'daki Loy Krathong Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Tayland geleneksel Loy Krathong Festivali (Yüzen Fener Festivali) kutlandi. Tayland ay takviminin son ayinin dolunay gecesi kutlanan ve bu yil 8 Kasim tarihine denk gelen festival, renkli görüntülere ev sahipligi yapti. Festival kapsaminda ülkenin tamaminda gerçeklesen kutlamalarda Tayland halki çesitli göl, nehir ve hatta deniz sularina “krathong” adi verilen el yapimi fenerler birakarak dua etti.

Kökeni 14. Yüzyila dayanan festival kapsaminda Tayland halki muz ve hindistan cevizi agacinin yapraklari içine çesitli çiçekler, yapraklar, tütsüler, mumlar ve hatta kisisel esyalar dekore edilerek yapilan fenerleri dilek tutarak suya birakiyor.

Ekmekten yapilan fenerler büyük ilgi görüyor

Tayland’da okullarda ise festivalin yapilacagi gün ögrenciler kendi kratong dekorasyonlarini yaparken, kutlamalarda her geçen yil daha dikkat çekici krathong dekorasyonlari kullaniliyor. Özellikle son yillarda sulari kirletmemek ve baliklara yem olmasi için ekmekten yapilan fenerler bu yil da büyük ilgi gördü.

Tayland Basbakani Prayut Chan-o-cha da geleneksel kutlamalara ögle saatlerinde hükümet binasindan katilarak, bahçedeki göle krathong birakti. Dua eden Basbakan Prayut, Tayland halkina hastalik ve acilardan uzak, mutlu günler diledigini ifade etti.

Baskent Bangkok’taki Chao Phraya Nehri ve sehrin çesitli bölgelerinde yer alan parklardaki göllerde yapilan kutlamalara Tayland halkinin yani sira turistler de büyük ilgi gösterdi. Festival kapsaminda ayrica havai fisek gösterisi de yapildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.