Emine Erdogan Açiklamasi 'Kadini Hakikatinden Kopararak Yeniden Sekillendirmeye Çalisan Bir Gündemin Içindeyiz'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in esi Emine Erdogan, “Kadini hakikatinden kopararak yeniden sekillendirmeye çalisan bir gündemin içindeyiz. Kadinlar, sinirlari her gün genisleyen popüler kültürün tahakkümü altinda büyük magduriyetler yasiyorlar” dedi.

Emine Erdogan Açiklamasi 'Kadini Hakikatinden Kopararak Yeniden Sekillendirmeye Çalisan Bir Gündemin Içindeyiz'
Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in esi Emine Erdogan, "Kültürel Kodlar ve Kadin" temali 5. Uluslararasi Kadin ve Adalet Zirvesi’nin gala yemegine katildi.

Programa Emine Erdogan’in yani sira Aile ve Sosyal Hizmetler Bakani Derya Yanik, KADEM Yönetim Kurulu Baskani Saliha Okur Gümrükçüoglu, Baskan Yardimcisi Sümeyye Erdogan Bayraktar, Azerbaycan Aile, Kadin ve Çocuk Sorunlari Devlet Komitesi Baskani Bahar Muradova, Tanzanya Toplumsal Gelisim, Toplumsal Cinsiyet, Kadin ve Özel Gruplar Bakani Onesphoro Gwajima, Libya Sosyal Isler Bakani Wafaa Abu Bakhr Mohamed Al Kilani, sivil toplum kuruluslarinin temsilcileri ve akademisyenler katildi.

Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen programda konusan Emine Erdogan, tüm katilimcilari selamlayarak, yurt disindan gelen yabanci konuklara da "Hos geldiniz" dedi.

Kadinlarin tarih boyunca hep tartisma konusu oldugunu vurgulayan Emine Erdogan "Dünya, her dönemde kadinlara dair yeni kodlar, yeni söylemler ve yeni roller üretmistir. Buna ragmen kadinla erkegin birbirini tamamladigi, fitratin adalet terazisi oldugu bir dünya hala kurulamadi. Maalesef, kadini hakikatinden kopararak yeniden sekillendirmeye çalisan bir gündemin içindeyiz. Kadinlar, sinirlari her gün genisleyen popüler kültürün tahakkümü altinda büyük magduriyetler yasiyorlar. Çünkü kadinlara vadedilen tüm hak, özgürlük ve basarilarin ön kosulu, öz kimliklerinden vazgeçmeleri. Kadinlar ötekilestirilmemek, sosyal hayattan dislanmamak ya da isini kaybetmemek için bu kosulu kabul etmek zorunda kaliyorlar. O nedenle küresellesmenin ve popüler kültürün, gözlerimizin önünde insa ettigi yeni kodlari, kili kirk yararak irdelemeliyiz. Mesela, is, teknoloji ve sanat dünyasina ait kültür kodlarinin, kadinlarla ilgili neler söyledigine kulak kabartmaliyiz" ifadelerini kullandi.

"Annelik, kadinin kendini gerçeklestirmesinin önündeki bir bariyer olarak sunuluyor"

Modern dünyanin aileye yönelik tasariminin desifre edilmesi gerektigini belirten Emine Erdogan, son zamanlarda öne çikarilan rol modellere bakildiginda kadinin bir özne olarak ailenin disinda konumlandirildiginin görüldügünü vurguladi. Kadinin emegi ev içinde kaldiysa, emeginin de kendinin de görünmedigini dile getiren Emine Erdogan "Is yerlerinde kadin basarili sayilirken, evdeki kadin hakir görülen bir konumda kaliyor. Evi ve isi arasinda savrulan kadinlarin, ’esitlik’ adi altinda sarf ettikleri insan üstü efor ve yasadiklari çeliskiler göz ardi ediliyor. Benzer olarak annelik, kadinin kendini gerçeklestirmesinin önündeki bir bariyer olarak sunuluyor. Evdeki kadinin nesil yetistiren, aile hayatini organize eden, her dakikasi üretim ve sorumluluk dolu yasamina tepeden bakiliyor. Iste tüm bunlar kadinlari dar kaliplara mahkum etmektir. Hayatin zenginliklerini, terazisini ve sundugu seçenekleri yok etmektir” dedi.“Kadinlarimizin medeniyetimiz içindeki güçlü varligini hatirlatmamiz gerekiyor”

Gerçek esitlik ve özgürlügün, kadinlarin fitri hasletlerini korumalarina imkan saglayacak ekosistemi olusturmakla basladigini ifade eden Emine Erdogan "Kadinlarin hayatin tüm alanlarinda, kendi tabiatlariyla var olmalarini sagladigimizda adalet ve denge ekseninde bir dünya zaten olusacaktir. Hükumetimiz bu anlayisla kadinlarin çalisma, sosyal ve egitim hayatlarina yönelik reform niteliginde iyilestirmeler yapti. Kamusal yasaklarin kaldirilmasi, da kadin meselelerinin en basta bir insan haklari mücadelesi ölçeginde ele alinmasiyla basarildi. Bu tecrübe, insanlik adina büyük bir kazanim oldugu gibi, evrensel bir referans noktasidir. O nedenle bu basarilar sadece bizim gündemimiz olmamali. El birligiyle kadinlar adina kazandigimiz haklari ve kadini örseleyen sistemlere karsi dik durusumuzu tüm dünyaya anlatabilmemiz lazim. Zira bugün özgürlügü sadece kendi degerleriyle tanimlayan dünyanin en medeni sayilan ülkelerinde bile kadinlar, ideolojik kiyimlarin kurbani olabiliyorlar. Kamusal yasaklarla, mahalle baskisiyla, yasamlari görünmez prangalar içinde geçiyor” dedi."Bizim inancimizda kadin ve erkek bir bütünün iki yarisidir"

Islam dininin, kadin ve erkek arasinda gözettigi hassas dengeye deginen Erdogan, "Bizim inancimizda kadin ve erkek bir bütünün iki yarisidir. Farkli fitratlar ve farkli kabiliyetlerle hayatta yer alir, is birligi içinde var olurlar. Dinimiz, kadinlarin ve erkeklerin, insan onuruna yarasir hayatlar yasamasinin yollarini net bir sekilde ortaya koyuyor. Bu noktada bizim ödevimiz, bu prensipleri hayata aktarmaktir" seklinde konustu.

Dünyanin önemli bir dönemeçten geçtigini vurgulayan Emine Erdogan, ailenin DNA’sini bozmaya, kadini aileden koparmaya çalisanlarin çocuklar üzerinden çok çirkin hesaplar yaptigini dile getirdi.

Kadin haklari her konusuldugunda cinsiyet kavramini belirsizlestiren küresel hareketin ortaya atildigina dikkati çeken Emine Erdogan, "Bizler büyük bir dayanisma içinde, bu dayatmalari bertaraf edecek güçlü formüller üretmek zorundayiz. En basta da kadinlarimizin kendi medeniyetimiz içindeki güçlü varligini onlara hatirlatmamiz gerekiyor. Cesareti, azmi, rikkati ve vakariyla temayüz eden Anadolu kadini, zamanlar üstü bir rol modeldir. Topraklarimizdan geçen seyyahlarin tarihe biraktigi kayitlar, Anadolu kadininin yüzyillar öncesinde dahi sergiledigi liderligin delilleridir. Hanim sultanlarin vakif eserleri, medeniyetimizde kadinlarin topluma yön veren figürler oldugunu anlatir. Sifahaneler, imaretler, asevleri, camiler ve külliyeler ile donattiklari sehirler kadinin dönüstürücü gücünü gösterir. Anadolu medeniyetinde ve Islam medeniyetinde çok güçlü bir kadin tarihi var. Bu tarihin güncel söylemlerle gün yüzüne çikarilmamasi, gerçekten çok düsündürücü. Tarihimize ve medeniyetimize, mührünü vurmus kadinlarin örnekligini gelecege aktaracak projelerin hayati olduguna inaniyorum” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.