Pakistan'da Kis Yaklasirken Selzedelerin Çogu Çadirlarda Yasam Mücadelesi Veriyor

Pakistan’daki sel felaketinde etkilenenlerin yarisinda fazlasi kis yaklasirken çadirlarda veya derme çatma barakalarda hayatlarini sürdürmeye çalisiyor.

Pakistan'da Kis Yaklasirken Selzedelerin Çogu Çadirlarda Yasam Mücadelesi Veriyor
Pakistan’da haziran ayindan bu yana etkili olan muson yagmurlarinin yol açtigi sel felaketinden etkilenenlerin yarisinda fazlasi kis yaklasirken, çadirlarda veya derme çatma barakalarda hayatlarini sürdürmeye çalisiyor. Kisin yaklasmasi ile barinak, gida, temiz su ve isinma ihtiyaçlarini karsilayamayan selzedelerin kisi nasil geçirecegi belirsizligini korurken, Birlesmis Milletler (BM), yaklasik 5,7 milyon kisinin önümüzdeki üç ay içinde ciddi bir gida kriziyle karsi karsiya kalacagi konusunda uyarida bulundu.

Sel felaketinden 33 milyon kisi sel felaketinden etkilenirken, yaklasik 3,6 milyon kisi issiz kaldi. Sellerde, 615’i çocuk toplam en az bin 700 kisi hayatini kaybetti. Yaklasik 8 milyon kisinin yerinden oldugu felakette, 2 milyondan fazla ev ya tamamen yikildi ya da hasar aldi. Yaklasik 10 milyon çocugun ise acil destegi ihtiyaci oldugu tahmin ediliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.