Bogaziçi Üniversitesi Ögrencilerinin Davasinda Iki Tahliye

Bogaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasina yönelik yapilan gösterilerde gözaltina alinan 2’si tutuklu 14 sanigin yargilanmasina baslandi. Mahkeme, tutuklu saniklarin adli kontrol sartiyla tahliyesine karar verdi.

Bogaziçi Üniversitesi Ögrencilerinin Davasinda Iki Tahliye
Bogaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasina yönelik yapilan gösterilerde Rektör Prof. Dr. Naci Inci’nin makam arabasinin üstüne çiktigi ve bir güvenlik görevlisinin bogazini siktigi öne sürülen iki tutuklu ögrencinin de aralarinda bulundugu 14 sanik hakim karsisina çikti. Istanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki durusmada tutuksuz saniklar ve avukatlari ile müsteki avukati hazir bulundu. Durusmaya tutuklu saniklar Berke Gök ile Perit Özen ise SEGBIS ile katildi.“Bilinçli olarak bir sahsa karsi kasitli eylemde bulunmadim”

Güvelik görevlisinin bogazini siktigi iddia edilen tutuklu sanik Bogaziçi Üniversitesi ögrencisi Perit Özen savunmasinda, “Naci Inci’yi hürriyetinden yoksun birakmadim. Hiçbir müdahalede bulunmadim. Binadan çikarak aracina bindi. Naci Inci, aracina bindigi esnada etrafinda 8-10 güvenlik görevlisi vardi. Aracinin etrafinda da güvenlik görevlileri vardi. Iddianamede araci engellemeye çalistigim, önüne geçtigim söyleniyor. Aracin 5 metre arkasindaydim. Aracin önünü kesmem mümkün degil. Aracin 5 metre arkasindayken bir arbede basladi, onu gördüm alana yaklasmadim. Birkaç saniye sonra insanlari sakinlestirmek amaciyla alana yöneldim. Yöneldigi esnada yeni bir arbede oldu. Arasinda kaldim. Bilinçli olarak bir sahsa karsi kasitli eylemde bulunmadim” ifadelerini kullandi.

“Heyecan ve korku nedeniyle aracin üzerine çiktim”

Rektör Inci’nin makam aracinin üzerinde zipladigi öne sürülen Bogaziçi Üniversitesi ögrencisi tutuklu sanik Berke Gök ise savunmasinda, “Suçlamalari kabul etmiyorum. Olayin heyecani ve korku nedeniyle aracin üzerine çiktim, kendi irademle bilinçli olarak çikmadim. Aracin üzerinde 2 saniye kadar kaldim ve aracin üzerinde ziplamadim” seklinde konustu.

Durusmada görüsü sorulan cumhuriyet savcisi, tutuklu saniklarin delil karartma ihtimali bulunmamasi ve tutuklulukta geçirdikleri süre nedeniyle tahliyelerini talep etti.

Tutuklu saniklar Berke Gök ile Perit Özen’in tutuklu kaldiklari süre nedeniyle tahliyesine karar veren mahkeme, haklarinda yurtdisina çikis ve haftada bir imza seklinde adli kontrol hükümleri uygulanmasina hükmetti. Tutuksuz 12 sanik hakkindaki adli kontrol hükümlerinin devamina karar veren mahkeme, durusmayi erteledi.

Durusmanin ardindan Çaglayan’daki Istanbul Adalet Sarayi önünde Bogaziçi Üniversitesi ögrencileri adina konusan avukatlari ise, "Bu dosyada tutuklu olan 2 ögrenci bulunmaktaydi, yargilanan 14 ögrenci vardi. Berke ve Perit’in 3 aylik tutukluluk süresinden sonra tahliyelerine karar verildi" ifadelerini kullandi.

Iddianameden

Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginca hazirlanan iddianamede, Bogaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Inci ‘magdur’, özel güvenlik görevlileri Faruk Kardogan, Alparslan Çepni ve makam soförü Senol Aydin ‘müsteki’, 2’si tutuklu 14 ögrenci ise ‘süpheli’ olarak yer aldi. Iddianamede, olay günü makam arabasina binmek isteyen Bogaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Inci’nin süpheliler tarafindan önünün kesildigi, Inci’nin özel güvenliklerin yardimiyla makam aracina bindirilmesinin saglandigi ve araç ilerledigi esnada çevresinin sarilarak geçisinin engellendigi kaydedildi. Ögrencilerin slogan attiginin belirtildigi iddianamede, özel güvenlik görevlileri ile ögrenciler arasinda kisa süreli arbede yasandigi ve tüm uyarilara ragmen süpheli Berke Gök’ün makam aracinin kaputunun üstüne çiktigi ve bekleyen grubu provoke edecek sekilde zipladigi aktarildi. Iddianamede yer alan sikayet dilekçesinde süpheli Perit Özen’in, makam aracindan süpheli Berke Gök’ü indirmeye çalisan özel güvenlik görevlisi Faruk Kardogan’i bogazindan sert bir sekilde sikarak geriye dogru çektigi öne sürüldü. Iddianamede, 14 süphelinin ‘2911 Sayili Toplanti ve Gösteri Yürüyüsleri Kanunu’na muhalefet’, ‘kisiyi hürriyetinden yoksun kilma’, ‘görevini yaptirmama için direnme’ ile ‘kara ulasim araçlarini kaçirma veya alikoyma’ suçlarindan 5 yil 3 aydan 25,5 yila kadar hapisle cezalandirilmalari talep edildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.