Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu. Bakan Ersoy, 2022'de turizmden beklentilerinin 35 milyar dolar olduğunun altını çizerken, erken rezervasyonlarda yüzde 65 oranında bir artış olduğunu ifade etti. İstanbul'un gastronomi merkezi haline getirileceğinin belirten Bakan Ersoy, sağlık turizmi konusunda da büyük beklentilerinin olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Açıklamalar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Açıklamalar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu.

MUTASYONLARLA KURALLAR DA DEĞİŞTİ

Turizm geliştirme ajansı salgın sürecinde kritik rol aldı. Turizm geliştirme ajansının çalışanları tamamen profesyonellerden oluşuyor. Denetim mekanizmalarını çok iyi kurduk. Sertifikasyonu sağlayacak firmaları akredite ettik. Uluslararası firmaları seçtik. Ayda en az 2 kere sıkı denetim yapıldı. Mutasyonlarla karşılaşınca biz de kuralları değiştirdik. Bizden aylar sonra diğer ülkeler de bu sisteme geçmeye çalıştı ama bizim kadar başarılı olamadılar.

'COVID SONRASI KALICI OLMASI GEREKİYOR'

Sertifikasyon programı o kadar başarılı ki, hayatımızda kalıcı olacak. Kanun'da düzenlemeleri yapıldı. Kovidle birlikte hijyen ön plana geçildi. Hijyenle ilgili denetimlerle ilgili birçok kuralın kalıcı olması gerekiyor. Sürdürülebilir turizm ve yeşil serfitikası birkaç yıla yayılacak. Sektörü buna hazır hale getirmemiz gerekiyor.

HIZLI HAREKET ETMELİYİZ

Bizim yaptığımız çalışmaları dünyaya örnek gösterecekler. Siz bu yatırımları zamanında yapmazsanız bedelleri dolaylı şekilde ödeyeceksiniz. Bir çok yaptırımlar getirecekler. Hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerek.

2022'DE HEDEF 35 MİLYAR DOLAR

2019'da iyi bir yıl geçirmiştir. Yaklaşık 51.7 milyon turist almıştık. Pandemi ile birlikte turist sayımız 16 milyona indi. Dünya ortalama yüzde 80 küçülürken, bizde yüzde 68'e varan bir küçülme ile karşılaştık. 2020'de 29 milyon turist 24 milyar gelire geldi. 2022 yılı için 35 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var.

ERKEN REZERVASYONDA BÜYÜK ARTIŞ

22 ülkede televizyon tanıtımı yapıyoruz. THY'nin uçtuğu her yeri destinasyon olarak kabul ediyoruz, her noktaya konsantreyiz. Omciron mutasyonunu atlattıktan rezervasyonların artacağını düşünüyor. Geçen seneye göre erken rezervasyonda yüzde 65 civarında artış var. 2.5 milyon İngiliz turist bekliyoruz. Artık bütün dünyayı hedef pazar haline getirdi.

'SAĞLIK TURİZMİNİN HAYATİ ÖNEMİ VAR'

Birçok hedef ürünlerimiz var. Sağlık turizmi için kalanların süreleri uzun. Doğal olarak harcama tutarları da yüksek oluyor ve yanlarında refakatçı da getiriyor. Bunlara baktığımız zaman sağlık turizminin hayati önemi var. Vaka sayıları çok oldu ama kimseyi koridorda bırakmadık, herkesin tedavisini üstlendik. Dünyada bu görülüyor. Kriz yaşamadan geçiren yegane ülkelerden biri Türkiye. Bu da bizim için olumlu bir tanıdım oldu. Orada da çok hızlı çıkış yakalayacağız.

MARKALAŞMANIZ GEREKİYOR

Değişimlerden hiç etkilenmemek istiyorsanız sizin markalaşmanız gerekiyor. Misafirin istediği, tercih ettiği ürün haline gelirseniz, tur operatörlüğünün kime geçtiği sizi ilgilendirmez. Turizm geliştirme ajansı markalaşma yolunda önemli rolde.

HAK ETTİĞİMİZ YERE GELMEYE ÇALIŞIYORUZ

Türkiye'nin turizm potansiyeli çok fazla. İlk kez belli bir hedef doğrultusunda programlanıyor, stratejiler belirleniyor. Cumhurbaşkanımız stratejik sektör olarak ilan etmişti turizmi. Hedefe gitmek için ne gerekiyorsa adım adım atılıyor. Kural çok büyük bir etken gibi gözüküyor ama öyle değil. Biz kişi başı gelirimizi de artırmak istiyoruz ama markalaşarak hak ettiğimiz yere de gelmeye çalışıyoruz.

MEB İLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Turizm okullarına öğrencilerin talebi arttı. Öğrenciler 3 lisans öğreniyor ve istihdama katkı sağlıyor.

Lojman sıkıntısı var. Otellerin yoğun olduğu bölgelerde lojman ihalelerini açıyoruz. Bu sorunu da kökten çözmüş olacağız. Teşvikli kredi çalışması hazırlığımız var. Vergi yüklerinin azaltılması için çalışıyoruz.

Bodrum kalesinde uzun bir restorasyon süreci vardı. Bu süreci hızlandırdık. Hizmete açmak önemli. Kesintiyi uzun yaptığınız zaman o pazar değer kaybeder.

Geçen yılın sonlarına doğru Antalya Havalimanı ihalesine çıktık. Beklentilerin çok üzerinde bir ihale gerçekleştirildi. Bu Türkiye'nin ekonomisine, turizmine olan güvenin tehcilli.

YETKİ SADECE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA BIRAKILDI

1982'den sonra yasada 2 tane sınırlama oldu. Sınırlama da AK Parti hükümeti döneminde gerçekleşmiş. 2008 yılında yasada bir değişikliğe gidiliyor ve yetki sınırlanmasına gidiliyor. İkinci sınırlama getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkiliydi. Bu yasayla da diyor ki uzmanlığı gereği konaklama tahsisi yapma yetkisi sadece Kültür ve Turizm Bakanlığında bırakılıyor. Diğer iki bakanlığın yetkisini kaldırıyorum diyor. İlave bir yetki vermediği gibi diğer iki bakanlığın yetkisini kaldırıyorum diyor. Bunu yaparken de şöyle bir sınırlama daha koyuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı istediği yeri alıp tahsis yapamaz diyor.

YANAN ORMAN ARAZİLERİNİ ANAYASAYA KORUYOR

Yanlış yapılan orman tahsisi yok. Bir tane örneği yok. Gösterin diyoruz yok. Bir tane Bodrum Güvercinlik'te örnek gösteriyorlar o da doğru örnek değil. 10 yıl önce tahsisi yapılmış. Yatırım yapılabilir statüye yangından 10 yıl önce geçirilmiş. Mahkemeler olduğu için inşaat gecikmiş. Yanan yer de şu an o otelin yapıldığı yer değil, yandaki araziymiş.

Bankacılar ile konuştum. Bankacı değerlemek istedikten sonra istediği gibi değerler. O eğer biraz bankacının elinde. Bir düzenleme değişiklik istiyorlar o değişikliği de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştük ama yapmak istese o değerlemeyi yapar. Ciddi finansman yapan birçok banka aslında sektör ortalamaların altında olduğunu görüyor buradaki batık kredilerin. Bu batık kredileri incelediğiniz zaman yarısından fazlasının da sektör dışı sebeplerle battığını göreceksiniz.

AKM'Yİ 2 AYDA 250 BİN'DEN FAZLA KİŞİ ZİYARET ETTİ

AKM, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ankara Binası ve Rami Kışlası, Cumhurbaşkanımızın bana verdiği en önemli önemli projeden biriydi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan başlayayım. Çok eski bir proje. 26 yıl boyunca inşaatı devam etmişti. İnşaatın 26 yıllık süreçte yüzde 60'lık kısmı tamamlanmıştı. Biz 20 ay gibi bir sürede kalan yüzde 40'lık süreci tamamladık. Çok da güzel bir yapı. AKM Şubat 2019'da sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı bir bina. 2.5 yıl gibi çok kısa sürede projeyi tamamladık. Buradaki en büyük katkı sayın Cumhurbaşkanımızda. Karşılaştığımız her engelde yanımızda oldu ve biz de hızlı bir şekilde yol aldık. İlk 2 ayda etkinliklere 120 binden fazla katılım olmuş. İlk 2 ayda 250 bin ziyaretçi almış pandemiye rağmen. Rami Kışlası'na da yoğunlaştık. Hedefimiz bu yılın sonuna kadar tamamlamak.

2022'DE SİNEMAYA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Pandemide sinema sektörünün desteğe ihtiyacı oldu. 2021'de 95 milyon lira gibi bir destek yaptık. Yeni sinema projelerine, çekim projelerine yaklaşık 49 50 milyon lira bir katkı sağladık. Salonlara 16 milyon lira civarında bir nakdi destek yaptık. Sinemayla ilgili kültürel etkinliklere yaklaşık 29 milyon lira katkıda bulundu. Hepsini topladığınız zaman 2021'de 95 milyon liralık destek sağladık. 2022'de de bu desteklerimize devam edeceğiz.

TÜRKİYE ŞU AN EN ÇOK KAZI YAPAN ÜLKELERDEN BİRİ

2018'de bir karar aldık. Kazılardaki en büyük sıkıntılardan biri kısa süreli olmasıydı. 12 aylık kaza programı başlattık. Bu bağlamda 38 milyon olan kazı harcamaları 105, 106.5 milyonu geçti. 2021 yılında bunlar dışında toplamda 650 civarı kazıyı gerçekleştirdik. Türkiye şu anda en yoğun kazı yapan ülkelerden biri. Bu bize yeni keşifler de getirmeye başladı. Göbekli Tepe'yi biliyorsunuz. Projenin Üst adı Taştepeler oldu. Çok büyük bir proje haline geldi. Altında Göbekli Tepe gibi 11 nokta daha tespit edildi. Mısır için Pramitler ne ise Türkiye için de Taştepeler o seviyeye gelecek. İlk 5 yıllık süreçte 5 milyon turist almasını hedefliyoruz. Sonra misliyle artarak devam edecek.