Husilerin Suudi Arabistan'a Gönderdigi 4 IHA Ile 2 Balistik Füze Imha Edildi

Yemen'de hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri, Iran destekli Husilere ait 4 insansiz hava araci (IHA) ile 2 balistik füzenin etkisiz hale getirildigini bildirdi.

Koalisyon güçlerinin Suudi Arabistan resmi haber ajansi SPA'da yer alan açiklamasinda, Husilerin, Suudi Arabistan'in güney bölgesine bomba yüklü 4 IHA ile 2 balistik füze gönderdigi belirtildi.

Açiklamada, söz konusu IHA ve füzelerin, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetlerince etkisiz hale getirildigi kaydedildi.

Suudi Arabistan'da bazi haber siteleri ise ülkenin dogusundaki Demmam kentinde bir patlama sesinin duyuldugunu aktararak, patlamanin nedenine iliskin herhangi bir bilgi paylasmadi.

Husilerden ise konuya iliskin herhangi bir açiklama yapilmadi.

Uzun süredir siyasi istikrarsizligin hüküm sürdügü Yemen'de Husiler ile hükümete bagli güçler arasinda çatismalar yasaniyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana baskent Sana ve bazi bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karsi Yemen hükümetine destek veriyor.

Iran destekli Husiler, sik sik Suudi Arabistan'in güney bölgelerini balistik füze ve IHA'larla hedef aliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.