Japonya'da Iktidar Partisinin Yeni Lideri Kisida'dan 'Ülkeyi Ayaga Kaldirma' Sözü Açiklamasi

'Diplomasi ve güvenlik politikalari izleyerek 'Serbest ve Açik HintPasifik' vizyonunu gerçeklestirecegim'.

Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrasi Partisi (LDP) liderligine seçilen Kisida Fumio, "yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgininin sarstigi ülkeyi yeniden ayaga kaldirma" sözü verdi.

Gelecek hafta "basbakan olmasina kesin gözüyle bakilan" Kisida, LDP liderlik seçimleri sonrasi düzenledigi basin toplantisinda, hükümet olarak birçok sahada uygulayacaklari politikalari anlatti.

Kisida, ülkedeki "gelir esitsizliginin azaltilmasi için çalisacagini" belirterek, "Gelirler birçok sahada artarsa bu durum gelir uçurumunu ortadan kaldiracak ve tüketimi tesvik edecek." dedi.

Büyüme olmadan servet dagiliminin saglanamayacagini savunan Kisida, "Servet dagilimi olmadan da büyüme olusmaz." diyerek, "büyüme ve dagilimin verimli döngüsünü" saglayacagi sözü verdi.

Salgin etkisindeki ekonomiye yönelik yil sonuna kadar trilyonlarca yenlik ekonomik paket uygulama taahhüdünü yineleyen Kisida, "Kovid-19'un sarstigi ülkeyi yeniden ayaga kaldiracagini" kaydetti.

Demokrasi, baris ve istikrari koruma kararliligi gösterecegini belirten Kisida, küresel sorunlarin çözümüne katkida bulunulmasi dahil birçok alanda Japonya'nin "uluslararasi görünürlügünü" artiracagini bildirdi.

Kisida, "Bu kararlilik temelinde diplomasi ve güvenlik politikalari izleyerek 'Serbest ve Açik Hint-Pasifik' vizyonunu gerçeklestirecegim." dedi.

Seçimlerde Kisida dün rakipleri, Reform Bakani Kono Taro ile kadin adaylar eski Içisleri ve Iletisim bakanlari Noda Seiko ve Takaiçi Sanae'yi maglup ederek ipi gögüslemisti.

???????Kisida 4 Ekim'de, LDP ve koalisyon ortagi Komeito'nun hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi (Suugiin) oturumunda, Japonya'nin yeni basbakani ilan edilecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.