Fransa'da 89 Camide Yapilan Denetlemenin Sonucunda 3'Te 1'I Kapatildi

Ülkede 6 caminin daha kapatilmasi için islemler baslatildi.

Fransa'da Kasim 2020'den bu yana 89 camide yapilan denetlemelerin sonucunda 3'te 1'inin kapatildigi bildirildi.

Içisleri Bakani Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdigi demeçte, "ayrilikçi" yasasi yürürlüge girmeden önce ülkede "asiricilarin" bulundugu 650 yerin kapatildigi ve 24 bin yerin polis tarafindan denetlendigini belirtti.

Kasim 2020'den bu yana "radikallestigi" iddiasiyla 89 camide yapilan denetlemelerin sonucunda 3'te 1'inin kapatildigini ifade eden Darmanin, Sarthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d’Or, Rhone ve Gard bölgelerinde 6 caminin daha kapatilmasi için islemlerin baslatildigini aktardi.

Darmanin, Strazburg'da Islam Toplumu Milli Görüsüne (IGMG) bagli Eyüp Sultan Camisinin insasina, belediyenin iznine ragmen karsi çiktiklarini kaydetti.

Bugüne kadar Müslümanlara ait ve "siyasal Islam" çizgisinde oldugu iddiasiyla 5 dernegin kapatildigi bilgisini paylasan Darmanin, "ayrilikçi" yasasinin bundan daha fazlasini yapmalarina imkan verdigini, 4'ü ekimde olmak üzere toplamda 10 dernegin daha kapatilacagini belirtti.

Darmanin, "ayrilikçi" oldugu iddiasiyla 205 dernegin banka hesabina el konuldugu ve 2 imamin sinir disi edildigi bilgisini paylasti.

"Bize terörü dayatmak isteyenlere terörü yayiyoruz." ifadesini kullanan Darmanin, 2023'ten itibaren ülkeye yurt disindan din görevlisinin gelemeyecegini, burada bulunanlarin oturum izinlerinin yenilenmemesi için valilere talimat verdigini kaydetti.

Darmanin, ülkede uyusturucu kaçakçiligi ve aile içi siddet gibi nedenlerle ceza alan kisilerin oturum kartlarinin yenilenmesini kabul etmediklerini belirtti.

Cezayir, Tunus ve Fas vatandaslarina verilen vize sayisinda ciddi seviyede sinirlama getirdiklerini ifade eden Darmanin, bu ülkelerin Fransa'nin sinir disi ettigi kisileri geri kabul etmelerini saglamak için bu yola basvurduklarini dile getirdi.

Fransa, agustosta yürürlüge giren "ayrilikçi" yasasiyla Müslümanlarin hayatina müdahale ettigi gerekçesiyle elestiriliyor.

Yasa ile ele alinan baslica konular arasinda, kamu hizmetinde tarafsizlik ve cumhuriyet degerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eslilik ve zorla evlendirme, uzaktan egitimin kisitlanmasi, özel okullarin durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olmasi yer aliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.