ABD Kongresi Baskininda Kafasinda Boynuzlarla Görüntülenen 'Qanon Samani', Hakkindaki Suçlamalari Kabul Etti

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre Binasi baskininda kafasinda boynuzlarla dikkatleri üzerine çeken ve "QAnon Samani" olarak bilinen Jacob Chansley, hakkindaki suçlamalari kabul etti.

Kongre Binasi baskininda kafasinda boynuzla, üstü çiplak, yüzü boyali bir halde görüntülenen ve medyada genis yer bulan Chansley'nin 41 ila 51 ay arasinda hapis cezasi almasi bekleniyor.

Yaklasik 8 aydir hapishanede tutulan ve kendisini asiri sagci komplo teorileri hareketi "QAnon Samani" olarak tanimlayan Chansley, suçunu kabul ettikten sonra cezasi belli olana kadar serbest birakilmasi talebinde bulundu.

Chansley'nin ceza durusmasi 17 Kasim'da yapilacak.

Jacob Chansley, "inanci geregi organik yiyecek yemesi" gerektigi talebinin ardindan Virginia’daki bir hapishaneye transfer edilmis, daha sonra da hücre hapsinin akil sagligini etkiledigi gerekçesiyle Colarado'da bir hapishaneye gönderilmisti.

- Chansley, Kongre Binasi'na giren grubun arasindaydi

Chansley, 6 Ocak'ta Kongre Binasi'ndaki ayaklanmadaki rolü nedeniyle kargasaya neden olmak, isleyisi engelleme, düzensiz davranis ve diger suçlamalarla karsilasmisti.

Kongre, Joe Biden'in seçim zaferini tasdik edecek oylamayi yapmak için toplandigi sirada Chansley, yüzlerce Trump yanlisiyla polis barikatlarini yikarak Kongre Binasi'na giren grubun arasindaydi.

Mahkeme kayitlarinda Chansley, Eski ABD Baskani Donald Trump’in ''tüm yurtseverlerin 6 Ocak'ta Washington'a gelmesi'' talebi üzerine Kongre Binasi'na geldigini söylemisti.

FBI, Chansley'i isyan sirasinda çekilen ilginç görüntülerinden teshis etmisti.

Chansley, elinde tasidigi bir mizragin ucunda ABD bayragi tasiyarak Kongre Binasi'nin içine girip Senato kürsüsüne oturmustu.

Yetkililer, Chansley’in eski Baskan Yardimcisi Mike Pence'e de bir tehdit notu yazdigini iddia etmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.