Sudan Kabine Isleri Bakani Yusuf Açiklamasi 'Ordu, Geçis Sürecini Zayiflatmayi Amaçliyor'

Sudan Kabine Isleri Bakani Halid Ömer Yusuf, askerlerin, Eski Rejimin Izlerini Ortadan Kaldirma ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi merkezi ve konseyin el koydugu kurumlarin güvenliginden çekilme kararini, geçis dönemine yönelik darbe olarak nitelendirdi.

Yusuf, Komitenin merkezinde düzenledigi basin toplantisinda, ordunun geçis sürecini zayiflatmayi ve ona darbe yapmayi kolaylastirmayi amaçladigini savundu.

Sudan ordusunun yapilandirilmasi ve eski rejimin kalintilarindan temizlenmesi gerektigini vurgulayan Yusuf, "Sudan halki tek, profesyonel bir ordu istiyor." dedi.

Yusuf, "Sivil unsur ile Sudan ordusu arasindaki fitne çikarma çabalarina alet olmayacagiz." diye konustu.

Yolsuzlukla Mücadele Komitesi üyesi Salah Menna, komitenin merkezini ve eski rejimden ele geçirdigi 22 yeri korumakla görevli ortak kuvvetlerin çekildigini, Sudan polisinin komite karargahi ve diger bölgelerin güvenligini üstlendigini söyledi.

- Halk devrime sahip çikmaya çagrildi

Yolsuzlukla Mücadele Komitesi, askeri kuvvetlerin karargahtan çekilmesi üzerine Sudan halkini devrimlerini korumaya çagirdi.

Çagri üzerinde komitenin baskent Hartum'daki merkezine yüzlerce kisi toplandi.

Komitenin önünde toplanan vatandaslar, "Halk, yeni Sudan'i insa etmek istiyor", "Tek ordu, tek millet", "Devrimi koruyoruz" gibi sloganlar atti.

Isminin açiklanmasini istemeyen bir Sudanli, AA muhabirine, "Diktatörlüge dönmeyecegiz. Asker kiliginda hiçbir diktatörün bize hükmetmesine müsaade etmeyecegiz." ifadelerini kullandi.

Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü ve sivil üyesi Muhammed el-Feki Süleyman, 21 Eylül sabahi gerçeklestirilen darbe girisimi sonrasinda yaptigi açiklamada, "Askeri bilesenden siyasi denklemi degistirmeye yönelik bir girisim var ve bu ortaklik sürecinin ihlalidir. Bu gerçek, kansiz bir darbedir. Askeri bilesen siyasi süreci kontrol etmeyi ve belirli kisileri iktidara getirmeyi hedefliyor. Bu kabul edilemez. (Egemenlik Konseyi Baskani) Abdulfettah el-Burhan, ülkedeki siyasi sürecin vasisi degildir. Askeri bilesenin siyasi süreç üzerindeki vesayetle ilgili konusmasini reddediyorum." ifadelerini kullanmisti.

Burhan da sivil iktidar ortaklarinin açiklamalarina, "Silahli Kuvvetler, Sudan’in ve halkinin güvenliginin koruyucusudur. Devrimci güçler birlik olmadikça onlarla birlikte yürümeyecegiz." seklinde tepki göstermisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.