Içisleri Bakani Soylu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 4'Üncü Olagan Genel Kurulu'nda Konustu Açiklamasi (2)

'Muhtarlarimizi bir araya getirmek, kadin muhtarlarimizin kendine ait ortaya koydugu birtakim faaliyetlere elimizden geldigi kadar destek verebilmek için çalismalarimiz bu yil da devam etti, önümüzdeki yil da ayni sekilde devam edecek' '1,52 yil içerisinde insallah muhtarlik konagi olmayan yerlerde belediyelerimizle ve kendi gayretimizle, kendi ödenek ve tahsislerimizle birlikte muhtar konaklarini en güzel sekilde yapip, Sayin Cumhurbaskanimizin da talimatini gerçeklestirecegiz'.

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, "Muhtarlarimizi bir araya getirmek, kadin muhtarlarimizin kendine ait ortaya koydugu birtakim faaliyetlere elimizden geldigi kadar destek verebilmek için çalismalarimiz bu yil da devam etti, önümüzdeki yil da ayni sekilde devam edecektir." dedi.

Bakan Soylu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 4'üncü Olagan Genel Kurul Toplantisi'na katildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun 4. Olagan Genel kurulu vesilesiyle muhtarlarla bir arada olmaktan memnuniyet duydugunu belirten Soylu, Genel Kurul’un hayirla vesile olmasini temenni etti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in selamlarini ileterek konusmasina baslayan Bakan Soylu, sunlari söyledi:

"Muhtar bile olamaz, denilerek itibarsizlastirilmaya çalisanlara inat, 19 yildir milletin iradesiyle seçilen ve bu 19 yil içerisinde de hem Türkiye'yi hem de muhtarlik kurumunu çok farkli bir noktaya getiren, güçlendiren, kapasitelerini yükselten, milletin evinin kapilarini muhtarlarimiza sonuna kadar açan, muhtarlarimizla kendisi arasinda hiçbir perde, hiçbir basamak kabul etmeyen ve muhtar bulusmalarini bir devlet gelenegi haline getiren kiymetli Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan'in sizlere, Sayin Genel Kurula hem özel selamlarini hem basari dileklerini hem de hürmet ve muhabbetlerini iletmek isterim."

Özellikle 60-70 yil öncesinde muhtarlik kurumuyla ilgili degerlendirme yapanlarin daha ziyade köyle ilgili bir kavrami hatirlayacagini söyleyen Soylu, Türkiye'de 50 bin 340 muhtarin 32 bin 87'sinin büyüksehir ve il merkezlerindeki mahalle muhtarlari oldugunu hatirlatti.

Bakan Soylu, 1927'de Türkiye'de nüfusunun yüzde 25'inin sehirlerde oldugunu animsatarak, "Bugün tam tersi yaklasik yüzde 77-80 araligi bir nüfus sehirlerde ve ilçe merkezlerimizde, yüzde 22-23 bandinda bir kesim de kirsal alanda yasamaktadir. Eger büyüksehir ve il sinirlarindaki mahalle harici köy ve beldeler üzerinden hesaplarsak bu oran yüzde 92'ye yüzde 8 gibi görünüyor. Bunun anlami sudur, muhtar artik sadece köye ait degil ayni zamanda sehirdedir. Sehrin bir ögesi, sehrin yönetiminde etkin olan bir aktördür." diye konustu.

Sehirlerde, mahalli idarecilerle muhtar toplantilari yaptiklarini animsatan Soylu, bu toplantilarda uyusturucuyla mücadele, sehirlesmeyle ilgili sorunlari, kentsel dönüsüm çalismalarini, sosyal ve ahlaki meseleleri, alt yapiyi, asayis ve afete karsi alinan tedbirleri muhtarlarla konustuklarini söyledi.

Elazig depreminden itibaren birçok afetle karsilasildigini bildiren Soylu, söyle devam etti:

"Bu afetlerde, Allah bir daha milletimizle karsilastirmasin, hep birlikte aci tablolar yasiyoruz. Biz yöneticiyiz, bizim görevimiz mazeret bulmak, ahlanmak ve vahlanmak degildir. Bizim görevimiz, bize ehliyet veren, 'Sen benim muhtarimsin, bakanimsin, milletvekilisin, ben seni seçtim, bu yükümlülükleri sana verdim.' diyen milletimizin derdine derman olmak, zor durumda yaninda olmaktir. Cep telefonumda hala Elazig'daki günden bugüne kadar onlarla kurdugum Whatsapp hatti vardir. Tek tek takip ederim. Gerek depremle ilgili olsun son zamanlarda baska meselelerle ilgili olsun neyin ne oldugunu orada hem ben takip ederim ayni zamanda bir vali yardimcisi oradadir. Oradaki meseleleri takip eder.

Gerek yanginda gerek sel bölgesinde gerek pandemi döneminde gerek denetimlerde gerekse filyasyon ekiplerinde erinmeden vatandasimizin her türlü istegini yerine getirebilmek için tüm yöneticileriyle gayretkes bir mücadele ortaya koyan, samimi bir mücadele ortaya koyan, aldiklari her oyun alin teriyle beraber hakkini vermeye çalisan muhtarlarimiza huzurunuzda tesekkür ediyorum."

- "Muhtarlarla hep birlikte omuz omuza olduk"

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde 1,5 ay kaldigini belirten Soylu, Arhavi, Manavgat, Mugla, Sinop Ayancik ve Giresun'da muhtarlarla hep birlikte, omuz omuza olduklarini söyledi.

Afet bölgelerinden olayi anladiktan sonra muhtarlarla bir araya geldiklerini bildiren Bakan Soylu, "Afetle ilgili ilk müdahaleyi yaptiktan sonra en uçlara ulasabilmek, en kilcal damarlardaki hadiseyi anlayabilmek ve karsi karsiya kaldigimiz problemin büyüklügü altinda konsantrasyonumuzu bir merkeze degil tümüne yaymak ve hep birlikte el birligiyle bunu halledebilmek, paylasabilmek için bütün sistemimiz buna ait." dedi.

Bati Karadeniz'deki sel felaketinde muhtarlarla koordineli çalisarak olaya aninda müdahale ettiklerini belirten Bakan Soylu, muhtarlarla elektrigi kesilen köylere elektrigin tekrar getirilebilmesi ve temin edilen trafolarin helikopterlerle köylere ulastirilmasini yürüttüklerini bildirdi.

Karayollari Genel Müdürlügü, Devlet Su Isleri, AFAD, Kizilay ve belediyelere kadar ortaya konulan sürecin, muhtarlarin merkezde oldugu bir anlayisla beraber yönetildigini ve idare edildigini belirten Bakan Soylu, "Dogru bir anlayisla ve dogru bir sekilde hizmetin atilmasini temin ettiniz. Belki biraz zaman geçti ama özellikle her birinizin gerek pandeminin o yogun dönemlerinde kapanma dönemlerinde, filyasyon dönemlerinde vefa gruplariyla yaslilarimizdan evde yalniz kalanlara kadar, hastalardan engellilere kadar hangi ugras içerisinde oldugunuzu ve buradaki sistemi de basarili bir sekilde yürüttügünüzü yönettiginizi biliyoruz." diye konustu.

Tecrübelerine dayanarak, insanligin tarih boyunca nasil devam edecekse muhtarligin da tarih boyunca aynen öyle sürecegini ifade eden soylu, söyle dedi:

"Bunun için son dönemlerde Sayin Cumhurbaskanimizin da talimatlariyla sizler de sahitsiniz bir dizi önemli adimlar attik. Örnegin 19 Ekim Muhtarlar Günü olmasi bence hepimizin onurudur, dogru bir istir ve gerçeklesti. Muhtar seçilir, en geç 1-2 ay içerisinde her valilik her kaymakamlik kendi adina, kendi sekliyle bir kimlik karti ortaya koyardi. Oysa muhtar kimlik karti seçildikten 1,5-2 ay içerisinde muhtarimiza gider.

Muhtarimizin özlük haklarinda önemli iyilestirmeler yapildi. Örnegin SGK primleri en temel meselelerden bir tanesiydi ve bu sizin de gayretinizle, Sayin Cumhurbaskanimizin, Hükümetimizin de gayretiyle karsilandi. 2002'de 97 lira olan muhtar maasi bugün net olarak 2 bin 631 seviyesinde. Ayrica SGK primleri de bugün itibariyla 1234 lira muhtarlarimiz adina SGK'ya ödenmektedir. Muhtarlarimiz önemli bir meselesi de silah meselesiydi, harç meselesi. Ömür boyu yine sizin gayretlerinizle, Sayin Cumhurbaskanimizin tensipleriyle saglandi."

Cumhurbaskani Erdogan'in talimatiyla daha önce köy muhtarlarina taninan köy konagi yapmak için hazine arazisinden yer tahsis hakkini mahalle muhtarlarina da tanidiklarini belirten Bakan Soylu, "Simdi burada söylüyorum, bundan sonra bu meselede hep beraber çok büyük bir atilim içerisinde olacagiz. 1,5-2 yil içerisinde insallah muhtarlik konagi olmayan yerlerde belediyelerimizle ve kendi gayretimizle, kendi ödenek ve tahsislerimizle birlikte muhtar konaklarini en güzel sekilde yapip muhtarlarimiza Sayin Cumhurbaskanimizi da talimatini açik bir sekilde verdigi gibi gerçeklestirecegiz." dedi.

Daha önce gerçeklestirdikleri "Biz Anadoluyuz Projesi" gibi "Türkiye Muhtarlari El Ele Projesi" ile muhtarlarin kaynastirmasi gerektigini belirten Soylu, sunlari kaydetti:

"Muhtarlarimizi dogusuyla, batisiyla, kuzeyiyle, güneyiyle bir araya getirmek, kadin muhtarlarimizin kendine ait ortaya koydugu bir takim faaliyetlere elimizden geldigi kadar destek verebilmek, muhtarlarimiza da azalarimiza özellikle bu konuda ciddi bir katki ve gayret ortaya koyabilmek için de çalismalarimiz bu yil da devam etti, önümüzdeki yil da ayni sekilde devam edecektir.

Yine AFAD kapsaminda, çünkü afet meselesinde en kiymetli paydasimiz muhtarlarimizdir. Biliyorsunuz bu yil Afet Yili ve bu yil içerisinde su ana kadar 29 milyon kisiyi ruberu afet egitimiyle karsi karsiya getirdik. Simdi söylüyorum 38 bin 540 muhtarimiz da bu egitimleri aldi. Ve insallah yil sonu itibariyla hepsini tamamlamis olacagiz. Sebebi su, biz ortak çalisiyoruz, birlikte çalisiyoruz. Yani siz mahallenizdeki toplama alanini, mahalleniz veya mahallenizin yanindaki barinma alanini bilmekle mükellefsiniz, bilmelisiniz. Vatandasinizi yönlendirmek için oradaki ihtiyaci görmek durumundasiniz. Biz size oradaki ihtiyaci, birlikte paylasabilme kabiliyetini ortaya koymaliyiz."

(Bitti)

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.