Yerli Uçan Araba Görücüye Çıktı! Ayakları Yere Basmayan Festival Başladı!

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ, TEKNOFEST'te görücüye çıktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ, 2020 yılında test uçuşlarında başarı olmuştu. Öte yandan TEKNOFEST'de Türkiye'nin önemli savunma sanayi araçları görücüye çıkacak. Festivaldeki bir diğer sürpriz de Aziz Sancar olacak. Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar TEKNOFEST'e katılacak.

Yerli Uçan Araba Görücüye Çıktı! Ayakları Yere Basmayan Festival Başladı!
Yerli Uçan Araba Görücüye Çıktı! Ayakları Yere Basmayan Festival Başladı!
Türkiye'nin ayakları yere basmayan festivali TEKNOFEST başladı. Birbirinden farklı sürprizlerin olduğu festivalde Türkiye'nin savunma sanayii araçları sahne alacak. Birçok yarışma ve etkinlik düzenlenecek. Festival pazar günü sona erecek.

TEKNOFEST 26 EYLÜL'DE SONA ERECEK

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin de aralarında bulunduğu 72 paydaşın destekleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yarın başlayacak ve 26 Eylül'de sona erecek.

200 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ BAŞVURDU
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığının yönergeleri doğrultusunda gerçekleştirilecek festivale 45 bin takımda 200 binden fazla öğrenci başvurdu. İlk yıl 20 bin, ikinci yıl 50 bin, üçüncü yıl 100 bin kişinin katıldığı festivale bu sene rekor katılım bekleniyor.

YERLİ OTOMOBİL TOGG'DA TEKNOFEST'TE
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) otomobili de bu sene TEKNOFEST'te yerini alacak. Ziyaretçilerin merakla beklediği Türkiye'nin Otomobili, festivalin gözde araçlarından birisi olacak.

YERLİ VE MİLLİ PROJELER SAHNE ALACAK
Birçok sürpriz ve renkli gösterinin olacağı TEKNOFEST'te yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma sanayii araçları boy gösterecek.

Akıncı ve Aksungur insansız hava araçları, Gökbey ve Atak helikopteri, Bayraktar TB2 ve Hürkuş TEKNOFEST'te dikkat çekiyor.

BAŞKAN ERDOĞAN İLE AZİZ SANCAR ÖDÜL VERECEK
Festivaldeki bir diğer sürpriz de Aziz Sancar olacak. Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar TEKNOFEST'e katılacak. Teknoloji şampiyonlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Sancar ödül verecek.

AZERBAYCAN'DAN YOĞUN KATILIM VAR

TEKNOFEST'e bu yıl Azerbaycan'dan yoğun bir katılım olması bekleniyor. Azerbaycanlı pilotlar tarafından kullanılan MIG-29 uçaklarının da katılımıyla İstanbul Boğazı semalarında Türk uçaklarıyla birlikte gösteri düzenlenecek.

OGM İLK KEZ TEKNOFEST'E KATILACAK
Orman Genel Müdürlüğü (OGM), TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne ilk kez katılacak.
Özellikle orman yangınlarının önlenmesi ve erken müdahale edilmesi konusunda yerli ve yabancı en güncel teknolojileri kullanan OGM, etkinlik alanında yer alacak standında TEKNOFEST ziyaretçilerini ağırlayacak.

YERLİ UÇAN ARABA 'CEZERİ' GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip yerli ve milli uçan araba CEZERİ TEKNOFEST'te ilgi odağı oldu. BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ geçtiğimiz yıl yaptığı test uçuşlarında başarılı olmuştu.

M.Ö. 3. YÜZYILDAN GÜNÜMÜZE ZAMAN TÜNELİ GÖSTERİMDE OLACAK
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hazırlanan 'Geçmişten Geleceğe Türk Savunma Sanayii' başlıklı zaman tüneli, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te ziyaretçilerle buluşacak.
Zaman tüneli, Türk savunma sanayisine ilişkin gelişmeleri milattan önce 3'üncü yüzyıldan bugüne bir zaman çizelgesi halinde sunuyor.

'Geçmişten Geleceğe Türk Savunma Sanayii' başlıklı zaman tüneli, 'Silahlar, Harp Araçları ve Platformlar', 'Sanayi Tesisleri', '1985-2004 Dönemi', '2004-2014 Dönemi', '2014 ve Sonrası: İleri Teknolojiler Dönemi', 'Gelecek Projeler' ve 'Tophane'den SSB'ye Savunma Sanayiinin Yönetimi' bölümlerinden oluşuyor. Her bölümde zengin görsel içerik eşliğinde Türk savunma sanayisi tarihine dair bilgiler aktarılıyor. Zaman tüneli milattan önce 3'üncü yüzyılda 10'luk ordu sistemini geliştiren Mete Han ile başlayıp, Akıncı TİHA'ya imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görseliyle bitiyor.

ETKİNLİK ALANINA RİNG SEFERLER DÜZENLENECEK
10 binin üzerinde araç kapasitesi bulunan etkinlik alanına düzenli olarak ring seferler düzenlenecek. Ring seferler Şirinevler Metro İstasyonu, Kuleli Metrobüs İstasyonu, Yeşilyurt Tren İstasyonu'ndan 6 gün boyunca gün boyu sürecek.